| OnePiece a întrebat:

Ce parere aveti de jandarmeria romana?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt buni la bataie

| Freya1 a răspuns:

Niste oameni ce isi fac meseria sa isi ia un salariu si sa aiba ce sa munceasca si dupa ce romani pleaca inapoi in strainatate sa isi faca vile.

| Emma30555 a răspuns:

Niște oameni fără prea mult creier majoritatea dintre ei, fără studii, niște obtuzi, o părere proasta în general, asculta ordine orbește nu și pun creierul la contribuție sa vadă dacă e legal sau nu, unii dintre ei sunt mai rău ca infractorii.(cel puțin asta au dovedit în ultimile apariții) Și majoritatea niște țărănoi frustrați

| romeo78 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu știu ce vârstă ai domnișoară, dar gândești prost, din păcate. E o gândire, iertare, #rezist. Nu uita cei pe care îi jigniți, iarna sunt buni să scoată oamenii din nămeți, la inundații să salveze oameni și animale, dar acum îi jigniți! De ce jigniți? Cu ce drept? Sau ați citit doar propaganda #rezist în dungă și nu ați văzut mesajele audio?, video? care promovau violențe, nesupunere? Sau cel care declara "că are dreptul de a fura? pistolul de la jandarm și să împuște jandarmul în cap"! Sau când se arunca în jandarmi cu obiecte contondente, nu contează, trebuia jandarmii să stea și să mănânce bătaie?
Sau, ce au fost bărbați să calci în picioare o femeie?
Nu știu, repet, ce vârstă ai, dar citește arhivele despre ce s-a întâmplat după 1989, și după aceea să îmi spui că au intervenit brutal!
Mai citiți istorie, mai educați-vă și pe urmă mai vorbim!
Sau mai citiți cum era cu Miliția și Securitatea în timpul comunismului!
Și, după aceea comparați!

| Emma30555 a răspuns (pentru romeo78):

Am avut prieteni la proteste, în prima seara nu m-am dus pentru ca am avut treaba, nu ma așteptam ca jandarmii sa dea în oameni pașnici, nu au făcut nimic rău doar ca erau la protest, nu este normal sa agreseze oameni în vârstă sau fete sau băieți care ridica mâinile sau vor sa plece acasă. Au bătut jurnaliști romani și jurnaliști străini. Nu am nimic cu jandarmii care gândesc, iar pentru cei ce erau golani foarte bine sa i aresteze sa se apere, dar crede ma a fost total disproporționat ceea ce a fost în acea seara. Le am văzut fețele unora, a doua seara am fost și eu la protest nu pentru motive politice ci pentru ca m-a indignat seara precedenta. Fețele unora dintre ei îmi sugerau ceea ce am scris mai sus. Eu nu am încredere în astfel de oameni. Nu ma deranjează nici măcar ca au dat cu gaze dar nu e corect sa dai în oameni asa la nimereala. Oameni ok cu copii acasă cu servicii. Pai eu sunt un om ok, muncesc îmi plătesc taxele, am făcut o școală, citesc încerc sa fiu mai buna și ma trezesc ca merg la un protest și un tinerel data în uniforma are dreptul sa ma agreseze? Pentru ce? F bine ca ajuta iarna și fac lucruri bune, pentru asta sunt plătiți. În fine, eu nu vreau sa întru în polemica cu nimeni, tu ai dreptul tău sa ți spui opinia, e părerea ta, îți înțeleg punctul de vedere, dar ți am spus în urma ultimelor evenimente nu pot sa gândesc diferit. Nu generalizez dar erau acolo 50 000 de oameni, probabil mai mulți și pentru vreo 50 de inși agresivi despre care mulți spun ca erau oamenii lor ca dovada ca nu au arestat pe nimeni, a trebuit sa facă tot acel Tam Tam? Pt ce?

| romeo78 a răspuns (pentru Emma30555):

Pentru că s-a încercat o nouă "mineriadă"! Au fost diversiuni și mesaje instigatoare pe toate canalele media. Iar, oamenii, trebuiau să se gândească de 2 ori când au mers în piață, în momentul în care așa zișii "organizatori" ai protestului AU REFUZAT SĂ SEMNEZE HÂRTIA DE LA PRIMĂRIE PENTRU AUTORIZAREA MITINGULUI! Acolo pot spune că s-a decis ca mitingul să fie violent! La toate televiziunile m-am uitat. S-a văzut, cum individual veneau, instigau și aruncau în jandarmi, apoi când îi stropesc cu spray, fugeau! Sau un individ care se dă victima jandarmilor, a fost filmat când a agresat neprovocat jandarmii! Știi, nu vă cunosc vârsta, dar de aceea v-am scris de arhivele cu mitingurile anilor '90! Să vedeți cum erau acelea, cu lider, cu program de "guvernare" și cele din ultimii 2-3 ani, fără lider, program de guvernare, dar înjurături și jigniri fără număr! Așa crede noul tineret că poți schimba un guvern? Spun asta, căci din cât am văzut media de vârstă la miting a fost de 30-35 de ani.

| aimullah123 a răspuns:

Ce parere sa avem? Eu unul cred ca din cauza voastra s-a intamplat ce s-a intamplat. Ca ati tot zis inainte de protest "daca jandarmii opun rezistenta suntem in legitima aparare" si alte chestii nasoale. Cred ca voi i-ati intaratat tongue

| Dragosdoar a răspuns:

Si au irsoit timpul cu niste oameni care vor tara inapoi, desi au ales sa o paraseasca. Ei doar si au urmat ordinele din pacate

| Jannah a răspuns:

Eu am o parere foarte buna despre ei.