| NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri a întrebat:

Ce părere aveți de mișcarea legionara?

Răspuns Câştigător
| Bluestar15 a răspuns:

Altii care au crezut ca natia e sfanta (fals: natia e facuta si din sfinti si din psihopati si din pacatosi de rand) si ca vreun lider pamantesc (capitanul) e salvatorul. Ce-au produs, concret, oamenii astia? L-au aplaudat pe Hitler si au asasinat oameni ca Iorga, asta au produs. Eu inteleg ca ei au vrut sa se opuna comunismului (care evident e o atrocitate inimaginabila), dar calea pe care au ales-o a fost complet anapoda (se vede din roadele lor: crime, arestari ale unor nevinovati, deportari etc.).

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tineau cu nazistii

| Mosotti a răspuns:

Parere proasta, legionarii erau nazisti de fapt, la fel de rai, criminali ca nazistii, astia erau.
Erau protejati de hitler la noi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Foarte buna parere

| dinaprilie a răspuns:

Foarte buna.

| CIaudiu a răspuns:

Depinde ce interese au.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Asemanatoare cu comunismul din multe puncte de vedere, mai ales ca daca ziceai ceva rau de oamenii de la putere sau de conducator, o cam mierleai! Prea multe nu stiy despre miscare, dar fac aceasta afirmatie bazat pe ce am citit in romanul "Delirul" de Marin Preda!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Comunismu bine aplicat era bun, ca era pentru omul de rand, doctrina comunista este ca omu de rand conteaza, docrina legionara, liberala zice ca doar bogatii conteaza, asta e.
Ca ceausescu a fost idiot si ne tinea nemancati, era altceva, dar nu ala era socialismu adevarat.
Insa legionarismul, nazismul, liberalismul adevarat e rau pentru cel de rand.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai conform doctrinei da, era bun! Problema este ca era o doctrina a idealistilor, care crexeau intr-o lume aproape de perfectiune, deoarece nu se prea respecta principiul acesta, ca tot omul conteaza, ca de multe ori cei din partidul comunist tot interesele proprii s-i le urmau! Daca a fost aplicat pe undeva cum trebuie, o fi fost, de asta nu prea stiu, eu stiu in mare parte ce s-a intamplat in Romania sub conducerea lui Ceausescu! Ar fi bine, normal, ca tot omul sa conteze, dar asta nu prea s-a intamplat!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

La ceausescu nu a contat, e corect.
Dar in alte tari a contat, se gaseau de toate, lumea avea de munca, aveau sal cat de cat, au facut locuinte mai ieftine pentru om, aveai invatamant bun si gratuit, pana si manualele ti le dadea greatis.
Sistemul era bun si aplicat bine in unele locuri.

Insa celelalte sisteme conform doctrinei sunt proaste, aici e marea diferenta.
Socialismu a fost o doctrina buna aplicata prost la noi dupa 77 (ca pana in 77 era bine).
Liberalismul si restul, sunt doctrine proaste care au fost aplicate bine din pacate pana acum.

| IgnatVictor a răspuns:

O mizerie de organizație paramilitară teroristă.