| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de persoanele abile, competente, care ar putea avansa în viață și să realizeze multe, dar care sunt comode și le lipsește ambiția și perseverența?

Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

Ca e o persoana abila dar care are nevoie de stimulare exterioara, oricine are.

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Bine ai revenit pe TPU. Sper ca nu ma vei bloca si de pe acest cont. Promit ca nu ma voi lega de tine. Succes. Si sa fii iubita de toata lumea.

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

Sunt sigur ca sti ce inseamna cand te legi de cineva de sexul opus nu?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Depinde de contextul conversatiei. Daca de exemplu tu te certi cu sefa ta sa zicem, din motive profesionale, nu inseamna ca esti misogin. Esti misogin doar daca certurile tale sunt bazate pe sexul acesteia.

| Lupică27 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Esti virgin? ma refeream ca ii place de ea, greu te prinzi.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

NU.
Cand spui ca te legi de cineva, Mai inseamna ca te si iei de acel cineva, adica te si certi. Nu inseamna doar ca te legi la modul la care te-ai gandit tu.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă nu au vicii, persoanele inteligente, competente se descurca în viata chiar dacă nu ajung mari lideri sau mari afaceriști. Eu consider ca nu sunt leneși ci își iubesc timpul liber mai mult decât alte activități care le ar aduce succese financiare și profesionale. Mai trist este de persoanele cu potențial mare dar care din cauza viciilor, anxietatilor sau ce probleme mai ei nu reușesc sa trăiască viata după potențialul care l ar avea.

| siriusblack98 a răspuns:

Ah, m-am simtit in mod direct atacat de intrebarea asta deoarece in ultimele luni am primit exact acelasi tip de repros din partea mai multor persoane care mi-au fost in decursul ultimilor 5-10 ani destul de apropiate si ma cunosc cat de cat bine. Parerea mea este ca au fost la un moment dat in viata sau chiar de mai multe ori dezamagite. La modul ca au fost dezamagite in sectorul a ceva care intr-adevar conta pentru aceste persoane. Iar apoi a survenit dezinteresul de a mai face orice deoarece au realizat ca in final suntem o mana de pamant care murim de pe o zi pe alta fie de boala, fie de mana altora, fie de batranete si nimic din ce facem nu o sa conteze in final pentru ca tot intre 4 scanduri nenorocite ajungem. Cred ca am nevoie de consiliere psihologica acum ca stau sa ma gandesc mai bine la ce am scris...

| OneReason a răspuns:

Sunt de părere că persoanele abile și competente sunt cu siguranță o comoară. Dar, dacă lipsește ambiția și perseverența, este posibil să nu își atingă întregul potențial. Ambiția și perseverența sunt ca motorul care îi ajută să își urmeze visurile și să treacă peste obstacole. Deci, chiar dacă sunt abili, fără aceste calități, progresele lor ar putea fi limitate.