| Annitu a întrebat:

Ce părere aveţi de povestioara asta? : http://annitu.blogspot.com/2011/01/uneori-e-mai-bine-sa- iti-vezi-de.html >8-;))

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestioara este de retinut pe considerentul ca, uneori este mai bine sa-ti vezi de ale tale dar, alteori este bine sa stii cand sa intervii, pentru a-ti sustine un "confrate".
Chiar daca porcul plateste cu viata lui faptul ca, a dat un ajutor unuia aflat in nevoie, a avut curajul si consecventa de a da sprijin calului care, era obosit si care a cazut in "depresie" de prea mult stres. Daca s-ar fi intamplat in lumea omeneasca acest lucru s-ar fi dovedit eroic pentru ca, cineva chiar cu pretul vietii sale a salvat de la moarte pe unul aflat in nevoie si in pericol.
In opinia mea, morala povestirii nu este intodeauna aplicabila si daca ar fi asa, n-am mai avea eroi, n-am mai avea oameni cu suflet care sa-ti sara in ajutor.
Fabula povestioara prezentata de tine, are mai multe intelesuri si este de luat aminte de cei care, indiferenti trec pe langa cei ce se afla in pericol fara a interveni.
Un gand bun si o zi de duminica minunata iti doresc si multa sanatate.

7 răspunsuri:
| birdie14 a răspuns:

Da e taree!

| DroGuleTz a răspuns:

laughing))) tot p porc il taie saracutzu laughing

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tzau
Saracul porc =) draguta povestioara

| SunnyFlame a răspuns:

E amuzanta laughing
Si morala e faina love struck

| phoenix_1016 a răspuns:

Morala este gresita...

| Andradaaaa a răspuns:

tarelaughing

| KaTtY a răspuns:

E tare...
si morala