| SexGirl1921 a întrebat:

Ce parere aveti de zicala "Toate femeile sunt curve mai putin mama si sora mea. dar pana la urma si ele sunt femei"

Răspuns Câştigător
| nekane a răspuns:

Cred ca e o prostie.Doar un om continuu ghinionist in ale dragostei poate fi de acord cu asemenea concept despre femei.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru nekane):

Eu cred ca era misogin convins

22 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Prefer sa nu ma ghidez dupa ce a spus Napoleon, nu am obiceiul sa generalizez. Cunosc persoana in cauza si apoi trag concluzia. Asa e cel mai corect.

| DomnulNu a răspuns (pentru Minks):

După ce vei pierde timpul cunoscand persoana, vei ajunge la aceeasi concluzie cu cea a lui Napoleon... Daca nu-l crezi pe acesta si nici pe mine, ca toate femeile sunt curve... descopera singur!

| Minks a răspuns (pentru DomnulNu):

Esti genul de om care tradat in dragoste a facut ce ii era la indemana, adica sa categoriseasca? De-asta traiesc, sa cunosc omul, de asta socializez, nu ma las dus de prejudecati, nu asta ma face pe mine om, si timpul ala pierdut il castig inapoi, inzecit.

| DomnulNu a răspuns (pentru Minks):

Dragutz. Si idealist. Asa gandeam si eu candva... Dar crezi ca Napoleon, ca de fapt despre a lui zicala de mai sus e vorba aici, cand a afirmat asta, a facut-o pentru ca fusese tradat in dragoste? Eu cred ca a spus-o dintr-o anume experienta. Care ne-ar ajuta sa nu mai pierdem timpul. In cunoasterea femeilor, pe care nu le vei cunoaste niciodata, cu socializarea, cu respingerea asaziselor prejudecati, clishee, categorisiri... Off, cata naivitate!

| Minks a răspuns (pentru DomnulNu):

Poate ca inca sunt la inceput de drum si sunt naiv, dar momentan dupa asta ma ghidez, tot mi-e greu sa recurg la categorisiri. Nu neg ca o sa ajung la aceeasi concluzie, insa pana atunci raman naiv. happy

| DomnulNu a răspuns (pentru Minks):

E OK... Mai vorbim poate, peste ani, cand o sa te "vindeci" si posibil, iti vei aduce aminte de... Napoleon. Noapte buna!

| SexGirl1921 explică (pentru DomnulNu):

Daca intalnesc un barbat ca tine... daca te poti numi barbat...promit sa il impusc

| DomnulNu a răspuns (pentru SexGirl1921):

Imi pare rau ca parerea mea despre o afirmatie care nu-mi apartine, te-ar duce la gesturi agresive fata de mine sau alta persoana ca mine daca ai intalni-o. Pe autorul afirmatiei nu mai poti sa-l impusti. A murit urma cu 190 de ani... Oricum, esenta intrebarii tale este mult mai veche, chiar de pe vremea scrierii Bibliei, a Vechiului Testament, oamenii se confruntau de atunci, de mii de ani, cu aceasta fire usuratica a femeilor, vezi una din cele 10 porunci, "sa nu preacurvesti". Femeile n-au putut fi tinute in frau insa, decat prin metode agresive, cum vrei tu cu mine, adica pedeapsa cu moartea... Iarta-ma ca am conversat asupra intrebarii tale, n-am vrut sa supar pe nimeni.

| BaiatulAnonim a răspuns:

Afirmatia se aplica in cazul oricui. FIecare isi respecta familia si critica pe cei din jur. Eu poate zic ca mama/sora etc nu's curve dar poate (dau doar un exemplu, nu intentionez sa ofensez) tu le bagi la gramada cu restul care in viziunea ta sunt curve si iti respecti familia si vice versa. Cat despre adevarul ei, nu s-a folosit prea multa minte cand a fost spusa...generalizarile sunt pentru cei incuiati la minte, care nu vor sa priveasca mai in detaliu.

| Giutsa a răspuns:

Cred ca este o completa aberatie. Daca toate femeile sunt curve atunci as putea spune ca voi barbatii sunteti niste idioti pentru ca la randul vostru tot cu femei va casatoriti.Nu cu copaci sau animale. Si DomnuNu.Ok asta e parerea ta si celelate fete cu care te`ai certat pe aici normal ca s`au aparat pentru ca ele odata ce nu sunt curve nu au de ce sa iti aprobe comentariile asa cum nici tu nu le aprobi pe ale lor. Este o simpla intrebare si e normal sa existe argumente pro si contra.O femeie niciodata nu ar spune ca ceea ce a spus Napoleon e adevarat.Cel putin o femeie respectabila. Si daca esti femeie nu este neaparat nevoie sa ajungi curva. Nu cred ca ai studiat tu parcursul vietii fiecarei femei ca sa poti sa le generalizezi. Este adevarat ca rata prostitutiei in zilele nostre este foarte mare si majoritatea, REPET majoritatea fetelor sau femeilor sunt curve.Dar asta nu inseamna ca toate! Mutumesc pentru atentie!

| DomnulNu a răspuns:

Un mare adevar spus in urma cu 200 de ani de imparatul Napoleon... Daca atunci era valabila afirmatia, stau sa ma intreb ce ar comenta in zilele noastre?

| Giutsa a răspuns (pentru DomnulNu):

Cred ca este o completa aberatie. Daca toate femeile sunt curve atunci as putea spune ca voi barbatii sunteti niste idioti pentru ca la randul vostru tot cu femei va casatoriti.Nu cu copaci sau animale. Si DomnuNu.Ok asta e parerea ta si celelate fete cu care te`ai certat pe aici normal ca s`au aparat pentru ca ele odata ce nu sunt curve nu au de ce sa iti aprobe comentariile asa cum nici tu nu le aprobi pe ale lor. Este o simpla intrebare si e normal sa existe argumente pro si contra.O femeie niciodata nu ar spune ca ceea ce a spus Napoleon e adevarat.Cel putin o femeie respectabila. Si daca esti femeie nu este neaparat nevoie sa ajungi curva. Nu cred ca ai studiat tu parcursul vietii fiecarei femei ca sa poti sa le generalizezi. Este adevarat ca rata prostitutiei in zilele nostre este foarte mare si majoritatea, REPET majoritatea fetelor sau femeilor sunt curve.Dar asta nu inseamna ca toate! Mutumesc pentru atentie!

| DomnulNu a răspuns (pentru Giutsa):

Eu mulţumesc, pentru in sfârşit un răspuns civilizat la comentariul meu, din partea unei persoane feminine. In ce priveşte bărbaţii care mai îndeplinesc astăzi aberanta instituţie numită căsătorie, sunt de acord cu tine că sunt nişte idioţi. Dar asta este o altă temă. Consider că nu m-am certat cu nimeni pe aici, în ce priveşte celelalte fete, nu am ce comentarii să aprob, fiind vorba, dacă le reciteşti cu atenţie, doar de jigniri, reproşuri şi înjurături infantile. Singurul comentariu la obiect, îl face amfitrioana acestei întrebări, recunoscând în explicaţia din (28 Septembrie 2011 13:19 ), când printre alte jigniri îmi recomandă mie textual şi generalizat…, să nu uit…, (ceea ce eu susţineam de altfel…), că "femeile ajung curve"… Motivul nu mă interesează. Există o mie de alte motive şi explicaţii pentru care se întâmplă aşa. Mă bucur că a ajuns atât de repede la concluzia asta şi o felicit… Sigur că nu am studiat eu parcursul vieţii fiecărei femei şi nici nu am trăit sute de ani, în alte epoci, culturi, sau pe alte meridiane. Cum de altfel nici Napoleon nu a făcut-o. Spusele lui au ajuns celebre datorită celebrităţii autorului lor. Tu zici că o femeie respectabilă nu ar spune niciodată că ceea ce a spus Napoleon e adevărat şi dacă eşti femeie nu este neapărat nevoie să ajungi curvă. Sigur că n-ar fi neapărat nevoie, dar asta se întâmplă din păcate. Şi eu ce să fac dacă nu sunt nici femeie şi nici Napoleon? Eu aşa văd adevărul şi am comentat ca atare spunându-mi părerea doar. Nu acuz pe nimeni. Nu încerc să conving pe nimeni. Descoperiţi voi singuri! Fete sau băieţi. Femei sau bărbaţi. Mai devreme sau mai târziu. Oricum, finalul răspunsului tău este încântător. Pentru mine. Mai mult de atât nici nu aş fi avut pretenţia de la cineva. Ce să mai adaug eu, ca bărbat adept al zicalei lui Napoleon, atunci când o femeie care se pretinde respectabilă bănuiesc, îmi spune hotărât, negru pe alb, că "majoritatea fetelor sau femeilor sunt curve"… Superb! Sunt atât de încântat de afirmaţia asta a ta, încât sunt dispus să accept că există şi excepţii. Însă excepţia întăreşte regula. Şi Napoleon a inclus în zicala lui două excepţii, mama şi sora. Eu, de dragul afirmaţiei tale, aş putea include aici chiar o categorie mai largă: femei ce aparţin unor culturi neemancipate, cu frica de Dumnezeu sau autorităţi, bolnavele, frigidele, complexatele, hâdele, slutele, diformele. Dar să nu uităm că şi ele sunt femei... Mulţumesc pentru răbdarea cititului cu atenţie.