| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Colegul nostru TheBloodyHound spune ca a tortura un bebelus si a face avort este tot aia. Eu zic ca nu e tot aia, ca altfel nu se permitea avortul pe tot globul, dar cealalta chestie nu.

Nu e bine sa se ajunga acolo, dar eu cred ca avortul se face cand copilul inca nu e format ca lumea, cand nu misca cand il scoate! Si nu e bine sa se ajunga in primul rand pentru femeie ca sufera cand i se face avortul.
Pentru ca exista metode de contraceptie si pana la urma cine nu se protejeaza nu prea are scuze ce-i drept. Chiar daca nu ai bani de pilule, pui pe domnu` sa-si puna prezervativul si aia e.

Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e.
Adica colegul nu se gandeste si la ce urmeaza daca nu se face avortul, ca o femeie care nu vrea copilul, e f clar ce va face.

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Am o intrebare,eu daca sunt violata e pacat sa avortez,sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat? My body, my choice, my rules.N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi.Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi, iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn.Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat.

156 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu ce se face? Ea e fata destupata, ce conteaza ce zic aia din jurul ei? Realizeaza ca e aiurea si nu ia in seama, e foarte simplu. Ii ignora pur si simplu, stiu multe cazuri, si au facut tot cum au vrut ele.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Asa, bravos! Felicitari, ai o gandire super, fi tot asa in viata, nu te lua dupa altii, nu te lasa influentata, de niste unii care vor sa iti impuna gandirea lor fara sa tina cont de opinia ta in ceea ce te priveste.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Neee, si iti zic si de ce nu e problema, orcicum ar fi, familia nu o sa o lase, chiar daca la nervi zice una si alta, si daca ea nu stie asta, sa stie acum, dar precis stie si asta.
Plus ca la o adica se descurca si singura.
Daca te lasi santajat odata, apoi esti de cacao.
Pana la urma nici nu trebuie sa spuna ca a ramas, si atunci chiar ca e super, zic asta la o adica, si se rezolva repede. Sunt tactici, minte sa ai.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Tru, tru. Si mai important e sa invete lectia necesara din asta. Excluzind violul, primul avort e accident, dar al doilea e prostie si de la al treilea e crima cu buna-stiinta.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Este corect ce spui. Normal ca a treia oare nu trebuie sa se mai repete, dar si asa, tot nu conteaza la o adica, exceptand ideea ca e prostie sa ti se intample a treia oara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai buba e ca unele folosesc avortul ca metoda contraceptiva in puii mei! Nu pot sa uit ca era un documentar sau articol ceva pe tema asta si mentiona un doctor pe una care avea vreo 25-30 de chiuretaje!

| Vikaa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am 18 ani si mai depind financiar de ele pana ajung la faculta.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Treaba ei, e alegerea ei pana la urma, daca vrea sa se complice, ce sa facem, desi e o tampenie, evident, e nebunie sa ai 30 de din alea.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Da, dar nu conteaza, tine-te tare daca or zice ceva contra, dar precis ele nu zic, colegul nostru a pus doar o situatie, si oricum era, tot nu te-ar fi lasat!

| Vikaa a răspuns (pentru Mosotti):

La cum le stiu pe mama si bunica nu s-ar fi opus, sunt pro avort.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Nu stiu cum poti fi "pro" avort, mi se pare o formulare nefericita. Cum ziceam, nu sunt contra avortului, insa il vad ca o ultima solutie. Eu unul sunt pro++ educatie sexuala inainte de a ajunge la discutia cu avortul. Asta e marea problema de la noi, ca discutia asta de obicei se poarta la extreme.

| aumih16 a răspuns:

Avortul uneori e considerat o crima! ca omori copilul! nu e prea sigur!

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ce educatie ca se tot stie de asta de ani de zile, mai e nevoie sa zica cineva sa punem prezervativ sau sa ia pilule fata?! Sau sa se zica, evident, e bine sa se zica in scoli, insa netul e usor de folosit sa intrebi. Pro avort vrea sa zica ca nu sunt contra in caz ca e nevoie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Bai, noua ni se par chestii la mintea cocosului, dar e socant citi si cate - inclusiv la oras - habar nu au pe ce lume traiesc din punctul asta de vedere.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate! Nu inteleg nici eu de ca nu se protejeaza. Dar banui ce este, aluia nu ii convine sa puna prezervativul ca-l deranjeaza, dar altfel eu nu face si aia e! Si fata spontan nu a luat pilule nu stiu cate zile ca sa fie imuna, fac sex pe nepregatite, asa ca ia in calcul un avort dar sa faca natural, precis asta este, altfel nu are cum. Ca si avortul asta am auzit ca nu e prea placuta procedura.

Vroia protejat bine, nu, sa se duca la alta. Sau faceam dupa ce isi intrau pilulele in actiune, a doua zi, sau cand e.

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Aia e, daca nu se considera crima, este ca nu omori nimic, ca ala nu e format inca, nu e copil, e altceva de fapt, deci nu e problema. Lasa ca aia care au facut razboaiele cele doua, nu s-au mai sinchisit de cei 60 de milioane de morti, deci ce zici tu acolo e asa gluma. Si acolo trebuia, ca erau oameni, copii formati adica in viata, constienti de ei, au fost niste nenorociti.

Dar in cazul asta chiar ca nu avem de ce sa ne facem probleme. Nu poti zice ca ucizi cand de fapt nu ai ce ucide, nu are creier, organe, deci nu nimic de fapt, de aia s-a si permis avortul in stadiul asta, daca un glob intreg de medici, psihiatri, psihologi, policieni zic ca e ok, pai asa e. Mai ales americanii care la crime sunt foarte duri in pedepse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele mame fac avort iar altele fac sacrificiul suprem numai pentru a avea un copil. Refuza sa faca avort pentru a aduce copilul pe lume. Vezi aici un caz: https://www.youtube.com/watch?v=6zVSYqLzyvw
Sunt atatea alte cazuri de genul asta. Aici se face diferenta dintre o mama cu vocatie, cu simt de mama si una care face cate avorturi vrea pana cand se hotaraste cand sa tina un copil.
Orice copil este o binecuvantare si nu un lucru rau. Ne pasa mai mult sa ducem cainele la veterinar si sa faca pui sanatosi dar nu ne pasa de copiii nostri.
Nu se stie cat de sus va ajunge acel copil in viata, daca nu va duce o viata mult mai buna decat ai dus tu. Ca tot zicea o doamna de avortul dupa viol, las aici cateva persoane mai celebre care au fost concepute in urma unui viol. https://tinseltownmom.com/......t-of-rape/
Si alte cateva persoane care erau sa fie avortate: https://www.beliefnet.com/......-born.aspx
Multi au crescut ca orfani dar ce sa vezi? Dumnezeu este al orfanilor parinte. I-a ajutat de au ajuns foarte departe chiar daca nu au fost doriti de la inceput de catre parinti. Parintele din cer nu ne lasa niciodata.
Psalmul 26 spune foarte frumos: Ca tatal meu si mama mea m-au parasit, dar Domnul m-a luat.
Asa ca indiferent de motivul pentru care vrei sa avortezi sa-ti amintesti ca fiecare copil are un tata in cer care ii va purta de grija. Daca tu nu il vrei sigur il va vrea cineva.
Sunt pro life pana la moarte. Atata timp cat cineva prefera sa nu se trateze de cancer doar pentru a duce sarcina la capat, mai avem mame care sunt facute pentru a aduce o viata noua in lume. Foarte multe mame descopera in timpul sarcinii ca au cancer si totusi duc sarcina la capat, daca asta nu este daruire pentru copil atunci nu stiu ce e.
La fel si familii foarte sarace care duc sarcina la capat, isi cresc copii bine si ajung la scoli bune prin tara. Stiu cazuri multe. Din saracie poti sa iesi dar dintr-un suflet impietrit mai greu.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu incepe si tu cu religia, e pe dracu parintele parintilor, suferi mult la orfelinat, asta au zis-o toti, nu ai afectiune, nu ai mai nimic. Si lasa ca au ajuns departe, ca am zis ca nu ma intereseaza cariera, ca aia se face indiferent de suflet, ma intereseaza ca acel copil poarta multa suferinta in suflet, are mari defectiuni psihologice chiar daca nu iti zice si se da ok, pai psihologia o zice dupa fapte, nu primesti iubire, mai greu poti sa oferi, ca nu cunosti sentimentul.

Tocmai ca nu e vorba de iesit din saracie asa cum zici, e vorba de iesit dintr-un suflet piatra, si cu ala raman mereu majoritatea. Oricat se dau mari si tari ca-s bine, ca e okey, nu este, foarte rar un copil fara parinti va fi reglat psihic la maturitate. Deci poarta o suferinta toata viata, de aia zic, mai bine nu, daca nu-l vrei si nu mai stie nici de suferinta nici de nimic, nici nu stie ca a existat (Desi nici nu a fost, ca in perioada avortului, nu e format practic)
Chiar si in coreea de nord zicea unu puscarias care era de mic inchis "nu cunosc sentimentele celorlalti, ei imi zic dar eu nu stiu ce sunt ele". Ca acolo si ca, copil te inchid aia daca esti contra statului.

Si nu trebuie sa gandeasca toate la fel! Una vrea sa aduca pe lume, alta nu vrea, nu zice tu generalizat, pentru unele e o binecuvantare, pentru altii nu este niciodata, sunt multi care nu vor copii. Nu trebuie impusa o anumita gandire. Fiecare are dreptul de a-si alege valorile!
Dar din moment ce nu-l vrea, mai bine afara, ca deja dupa aia urmeaza negru pentru acel copil, nu mai conteaza ca-l vrea dupa 18 ani, e tarziu.

Si pana la urma nu e asa o chestie sa faca nu stiu ce sacrificii ca sa aduca neaparat pe lume chiar daca nu-l vrea, ca doar nu faci 5 palate si 10 castele pe care greu le poti obtine si sti macar pentru ce te sacrifici, copii poti face cati vrei gratis, mai bine il lasi cand doresti acel copil si ii va fi bine lui, atunci merita sa nasti.
Dar cum am zis, e prostie sa nu te protejezi, deci in mod normal nu se mai ajunge la avort.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ce pilule breh? Sint sute de mii de imbecili care si la 30 de ani au impresia ca coitus interuptus e metoda fail-safe...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, pai zic si eu na, sa aiba putinica minte! Sa foloseasca pilule sau prezervativ barbatii! Sa se destupe la cap, ca omu se mai si autoeduca in general.

| Mosotti explică (pentru DauViata):

De ce nu trebuie sa existe?! Unde scrie ca nu este bine? Daca gramada de medici, specialisti, psihologi, psihiatri de pe tot globul considera ca este ok doar pana la o perioada a sarcinii, inseamna ca nu e problema.
E adevarat ca trebuie sa se protejeze oamenii aia, asta da, ca sa se evite asta, dar nu pentru ce zici tu, pentru sanatatea femeii, ca nu e deloc comod sa faci un avort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia aia habar n-are de capul ei. Dacă se vede iresponsabilă pentru copil cu mult înainte de sarcină, de ce să-l mai facă? Nu e în stare să crească copilul? Atunci să nu-l mai facă! Mai bine își injectează ceva substanță zdravănă de contracepție și-și vede de f**** până se satură!

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Oricum murim, deci că e acum sau peste 80 de ani, e tot același lucru.

| Mosotti explică (pentru 1231242):

Foarte bine spus. Ala care moare mei devreme e bine, ca nu apuca batranetile alea urate, boli si poate o moarte in chinuri. Si daca a murit dinainte sa se nasca, n-a pierdut nimic, ca oricum ar fi avut o viata grea dupa aia unde bine e doar musafir in viata noastra, dupa aia lunga batranete si un deces sprancenat nasol poate. Bine, daca se nastea intr-o fam bogata sa zicem ca ar fi pierdut ceva, dar altfel nici vorba.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! Dar se mai intampla si erori din prostie, nestiinta, needucatie si atunci e normal sa scape de el si gata, mare lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da,ce să și faci?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

"Da,ce să și faci?" la ce te referi?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Știi tu, "unde nu e cap, vai de picioare!". Mai mult de atât ce sa zic?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Mda, aia, dar oricum si daca nu e cap si nu se protejeaza, il da afara, deci tot una e, dar are voie, e okey, e legal si cu asta basta.

| Superior a răspuns (pentru Vikaa):

Orice copil din momentul cel mai de baza al conceptiei are toate sansele sa fie sanatos, normal, exact ca noi toti.
"ai habar ce simte o femeie pe timpul sarcinii sau iti place sa te afli in treaba? Cele mai multe victime sunt fetele de 14-15-16 ani"
Serios? CINE LE PUNE SA SE FUFU CU ORICE SMARDOI DE LA BLOC?
"