| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Colegul nostru TheBloodyHound spune ca a tortura un bebelus si a face avort este tot aia. Eu zic ca nu e tot aia, ca altfel nu se permitea avortul pe tot globul, dar cealalta chestie nu.

Nu e bine sa se ajunga acolo, dar eu cred ca avortul se face cand copilul inca nu e format ca lumea, cand nu misca cand il scoate! Si nu e bine sa se ajunga in primul rand pentru femeie ca sufera cand i se face avortul.
Pentru ca exista metode de contraceptie si pana la urma cine nu se protejeaza nu prea are scuze ce-i drept. Chiar daca nu ai bani de pilule, pui pe domnu` sa-si puna prezervativul si aia e.

Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e.
Adica colegul nu se gandeste si la ce urmeaza daca nu se face avortul, ca o femeie care nu vrea copilul, e f clar ce va face.

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Am o intrebare,eu daca sunt violata e pacat sa avortez,sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat? My body, my choice, my rules.N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi.Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi, iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn.Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat.

156 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pentru ca oamenii strazii aleg sa traiasca, sunt constienti de ei, ca exista, e altceva. Daca aleg asa, e treaba lor daca-s deja formati asa.
Ba, daca reusesti sa o faci fara sa simt, do it, haha. Dar nu merge ca te trezesti automat.
Dar un embrion e altceva.

Am zis, solutia este sa fie conditii, si atunci as fi si eu contra. Auzi? Sincer mereu m-am intrebat, ce motivatie au oamenii strazii sa mearga mai departa in mizerie, frig, foame, umilinte, scuipati uneori de oameni, batuti. E foarte interesant, si cu toate psihologia studiata nu am priceput. Asa ca idee, sa le inteleg gandirea doar, nu ca nu le respect decizia.

Adica sa traiesc sa sa sufar zilnic. Era unu la Unirii fara picioare, vai de mama lui, mort de foame, se vedea pe fata lui suferinta, avea fata impietrita, deci nu era bucuros ca traia, ca altfel era altfel. La mine aici era o batrana care pierduse tot, era cu sacu in spate cu boarfe si statea vai de mama ei. E inca de explorat, cred ca murim si tot nu intelegem total psihismul uman.

| Mosotti explică (pentru AngelErmin):

Pai e un subiect de viata, face parte din viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Degeaba, ca orice ii spui el tot asa gandeste, eu am zis doar parerea, stiam ca nu i-o voi schimba pe a lui, dar aia e, este si el ok in felul lui, asa vede el chestia.
Doar la ceausescu nu aveai voie sa avortezi, deci in dictatura.
Dar o sa ramai uimita ca si in Germania avortul e interzis, stiai? Rusine sa le fie. Doar daca ai fost violata da, atunci ai voie. Se duc oamenii in Olanda sa faca avort unde se face.
Rusine pentru pilonul Europei, ca asta e Germania unde nu e comunism.

Dar culmea ca nu sunt contra la LGBT, asta este f bine, din iulie 2017 au voie LGBT sa se casatoreasca.

| Mosotti explică (pentru AngelErmin):

Ooo dar bine zici, insa nu doar 99, 7 % rau, nici chiar asa. E un 30 bine cu un 70.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti explică (pentru AngelErmin):

Te cred, asta este, sunt si zone nasoale. Eu ziceam la ganeral viata omului.
Inveti de nu mai ai copilarie daca faci carte ca lumea, ca apoi sa muncesti pentru un smecher pana la 65 ani, de abia ai timp liber, trage pe tine de te rupe, poate si salariu mic, mai ai si o relatie care nu merge ca lumea cum au multi, la pensie te iau bolile, iar mai in colo risti sa te chinui pana mori.

Răspuns utilizator avertizat
| TheBloodyHound a răspuns (pentru Vikaa):

Nu ai ce explicatii sa oferi pentru ca ceea ce faci tu pe aici foarte mandra de tine se cheama a manca rahat. Habar n-ai despre ce vorbesti si arunci cu cuvinte precum "ipocrizie" pentru ca ai auzit tu ca sa fii ipocrit e ceva foarte de rau.

Se vede numai cu mintea aia a ta ingusta ca as avea vreo treaba cu religia. M-ai vazut tu pe mine zicand ceva de religie sau biblie inainte sa aduci tu vorba de pacate?

"ai habar ce simte o femeie pe timpul sarcinii sau iti place sa te afli in treaba?"

Nu, si nici tu, si e irelevant oricum.

"Cele mai multe victime sunt fetele de 14-15-16 ani, ai idee prin ce traume trec acele fete?"

Faptul ca cineva pateste ceva rau nu e argument ca persoana respectiva sa faca rau altcuiva.
Arata totusi de unde ai luat aceste date.

"Am tot dreptul sa decid daca il vreau sau nu, daca nu iti convine poti sa te muti pe o insula, sau sa adopti toti copii nedoriti."

Evident ca acum ai dreptul sa il omori, dar n-ar trebui.
Daca nu imi convine spun de ce iar apoi cei ca tine imi pot spune de ce nu am dreptate. Asa functioneaza lumea.
Si nu, nu e treaba mea sa adopt copii din simplul motiv ca nu sunt de acord cu omorarea lor.

"N-o sa stea una la 14 ani sa creasca copilul sa fim seriosi, e ca si cum un copil are creste un alt copil."

Vad ca iti plac numerele mici, ca "14".
Ai fi de acord cu interzicerea avortului doar pentru persoanele majore? Sau te folosesti de cazurile in care sunt implicate minore ca sa justifici avortul in toate cazurile?

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Mai devreme ai zis ca e treaba societatii sa decida daca viata cuiva merita traita sau nu si ca "viata care ofera suferinta nu mai are o valoare".

Ar trebui sa te pui de acord cu tine insuti inainte sa mai pornesti discutii.

O sa am grija sa nu te trezesti. O sa mori fara sa-ti dai seama.
Pot sa vin sa te omor?

| Mosotti explică (pentru AngelErmin):

E de admirat ca te-ai schimbat, bravo.
Pai fiecare om alege ce sa faca cu viata lui, un orb care ii merge asa, e ok, altul care vrea sa vada si el ceva la TV, sa joace un joc, un telefon, sa se duca la un strand, sa vada oamenii, adica care a vazut inainte, poate alege sa nu mai vrea, e dreptul lui.
Alegem in functie de interese, de balanta intre bine si rau. Depinde fiecare cum percepem, nu inseamna ca altul vede viata cum o vad eu, si nu e normal sa ii impun eu viziunea mea, poate unu nu vede viata frumoasa dar eu o vad, dar si invers.

Fiecare are problemele lui, idealurile lui, prag de suportabilitate al lui, greseala multora e ca sunt subiectivi. Are capacitate de a-si atinge idealurile asa cum o are, nu ne comparam unii cu altii. Chiar in aceleasi conditii doi oameni pot reactiona diferit.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Nu folosi cuvinte cu iz insultator ca incalci regulile, "Nu ai ce explicatii sa oferi pentru ca ce faci tu pe aici foarte mandra de tine se cheama a manca rahat", ce inseamna asta?

Ea are dreptul sa faca ce doreste, aia e, legea permite si gata.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

DA, vino!
Am zis ca e treaba societatii in sens de avort, atat. Pai normal, ca daca viata aia ofera suferinta la acel copil daca se va naste (doar la asta ma refer, si nu la alte cazuri), atunci putem evita atat timp cat nu oferim conditii.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Raporteaza-ma.

Niciun legea permite si gata. Si ce daca e lege? Nu te doare creierul cand spui asa ceva?

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Nu te raportez ca nu fac din astea, doar ti-am spus asa, ca nu e frumos sa zici asa, nu e frumos sa insultam. Se raporteaza cand sunt din aia care insista si persista in greseli, nu asa la prima abatere. Chiar si asa, mods pot da un avertisment verbal si atat, adica care este om asa face, nu dai puncte sau suspend asa din prima, ca poate omul ala a gresit.

Nu stiu, eu unul nu stiu dar nu vad rau avortul, asa vad eu, asa cum si tu vezi in felul tau. Eu vad viata altfel, am alte valori, si recunosc ca-s diferit de ceilalti, chiar cu multe, chiar era sa scriu o carte "cel mai ciudat om din lume", dar nu am avut dispozitia necesara.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, ma, nu. N-ai zis deloc "ca e treaba societatii in sens de avort, atat".

"DA, vino!"
Aha. E clar ca nu prea esti sanatos la cap.
In cazul asta parerea ta in problema avortului nu ar trebui luata in seama.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

"recunosc ca-s diferit de ceilalti, chiar cu multe, chiar era sa scriu o carte "cel mai ciudat om din lume""

Inteleg, tu esti special.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pai eu am glumit.
Acuma am vazut la TV, 170 de femei fac zilnic avort, era campanie sa foloseasca prezervativul.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Si nu neaparat in sens pozitiv, dar o recunosc.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai eu am glumit."

Ti-am aratat ca ceea ce folosesti tu sa justifici omorarea copiilor in pantece poate fi folosit sa justifice si omorarea ta.

Asta era un moment bun sa te gandesti ca poate e imoral si absurd sa fie permis avortul.

Dar nu. Tu ai considerat ca e cazul sa faci glume. Ca e timpul NEradem.

Bine. Rade la propriile tale glume si continua sa te consideri special intr-un sens nu neaparat pozitiv.

| BlackRose03 a răspuns:

Cati incuiați pe aici smr. Cum rezisti cu ei? laughing

| Vikaa a răspuns:

E barbat si nu ai ce sa ii ceri,atata poate,eu nu i-am mai scris nimic ca vad ca pare a le sti pe toate, el habar n-are ce e prin orfelinate, dar imi spune ca avortul e un pacat, ca omori o fiinta, desi nu stie ca avortul facut la timp nu e ceva grav.Asa-s multi ca el, vezi doamne cine-s ei si nici nu se stie daca au dat printr-un orfelinat sa vada zecii de copii tristi fara parinti, is copii ce nu si-au vazut parintii deloc.Asta e cel mai trist, dar dupa ca ce nu stiu situatia isi mai dau si arogante, macar de si-ar vedea de treburile lor de barbati, ca multi se baga la cele ale femeilor.

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pai stai asa, sa stii ca faptul ca-s special in sens negativ nu ma incanta! Dar nu imi place sa ma dau cine nu-s, asa sunt si in real si peste tot. Am zis ca-s special in sens ca nu o sa mai gasesti unul ca mine pe o raza de 6371 Km, de fapt nu special, ci diferit. Special e un termen aiurea, si la aia pozitivi, tot diferiti sunt care au calitati, capacitati rar intalnite.

Mai si glumim, ce sa facem, sa plangem? Sa sti ca si moralitatea asta e relativa, tu poti vedea chestiile intr-un mod, eu in alt mod, altii in altul, depinde, acum sincer nu cunosc motivele pentru care cei trei gandesc diferit, adica care-s bazele gandirii. Eu asa gandesc, dar nu pot spune de ce. Dar e interesan de fapt bazele la fiecare. Ca daca ne dam seama de unde vine, nu ne-am mai mira si nu am mai condamna poate. Pentru ca e posibil sa nu fim vinovati nici unul de cum gandim, ca asa simtim de fapt, nu alegem cum gandim.
Nici tu nici eu si nici celalalt.

Unul vede ca a lua o viata chiar si cand copilu are o luna in burta mamai e nasol, asa cum gandesti tu, eu nu vad asta o problema, mie mi se pare "ca si daca se ia in acele conditii doar, ce?".
Tu zici ca e imoral, okey, dar in mintea mea nu exista vreo chestie care sa ma faca sa gandesc altfel, ca ma mir de ce zici tu, dar fara sa vreau.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu sufera ca nu stie nici ca exista, iar la "varsta" aia la care e permis avortul, se considera ca nu e inca format, de aia se si permite. Simte cu ce? Ca nu are creierul format, ca sa aiba centrii nervosi cu care sa simta. Ca tu de la creier simti de fapt. Daca nu ai avea creier si ar functiona organismul sa zicem asa ca idee, sa zic ca bate inima si merge treaba (desi si mersu ala tot de creier e comandat, si dai o palma peste picior, nu se simte nimic ca nu ai cu ce!

| Mosotti explică:

Nu e corect ce spui, corect este ca trebuie sa dispara conceptia, gandirea aia. Pentru ca stiu profesori universitari care gandesc asa ca ea (in facultate deja unul zicea despre asta intr-un context care aparuse legat de medici si moralitatea faptelor lor). Nu e vb de inteligenta, ci de conceptie, indoctrinare, predispozitie catre credinta in divinitatea care nu exista de fapt, de acolo vine. Si am intalnit oameni cu 4 clase care gandesc invers ca ea, si una era bunica mea de exemplu.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Rezist ca ii inteleg si stiu de unde le vine chestia, dar trebuie sa luam chei sa-i descuiem, prin explicatii, argumente, chiar daca aparent nu conteaza, dar in inconstientul lot acolo fin de tot se poate schimba ceva, cand el se confrunta cu fapte argumentate, si se poate indeparta de religie, pentru ca prin comparatie (e destept creieru asta), isi da seama care e treaba, dar cat nu avea comparatie, nu stia ca se poate si altfel. Nu se intampla la toti, dar se poate intampla.

| Mosotti explică:

Ia fi atent! Uite, adu argumente la opinia ta te rog daca doresti, deci nu ca nu e moral sa..ca., nu, zi-mi de ce nu este moral! De ce a lua viata unui copil in conditiile alea, nu este moral.

Si te rog sa nu mai insulti ca nu este frumos. Ti-am mai spus odata, si tot nu te raportez, insa fi si tu mai okey. La a treia oara se schimba treaba insa. Si ma adresez tie pentru ca tu ai inceput, Black a facut eroare sa-ti raspunda cu aceiasi moneda, altfel nu o facea.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Eu am explicat cum va iesi un copil nedorit sau abandonat, am explicat ca lumea, nu doar ce e in orfelinate, am explicat ca va suferi toata viata de pe urma mortii emotionale, asa cum am zis, putin conteaza ca zice "vaaaai am razbit, am reusit", ce a reusit? Sa faca cariera si bani, dar astea in absenta emotiilor, sentimentelor, tot nefericit il va lasa pe acel om. Pe langa suferinta pana la 18 ani din casele de copii (si asa pentru cultura tuturor generala, si in Germania e cam pe acolo, chiar daca conditiile-s mai bune, cazare, mancare, educatie, comportament, sufleteste tot nasol e, duc lipsa de afectiune, iubire).

Asta nici nu depinde de ca e femeie, barbat, asta e la general, ce am zis nici nu are legatura cu femeile de fapt.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Observ ca ti-a venit din nu limbarita.

Reiau de acolo de unde ai incercat sa te eschivezi: De ce nu ar trebui sa te omor in timp ce esti adormit?

Raspunde-mi la chestia asta si abtinte-te de la a mai vorbi in plus.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ar trebui sa omoram bebelusi pentru ca am stabilit ca nu e bine sa omoram oameni. Copii nenascuti sunt oameni. Faptul ca se afla intr-un stadiu primitv de dezvoltare nu le anuleaza apartenenta la specia umana.