| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Colegul nostru TheBloodyHound spune ca a tortura un bebelus si a face avort este tot aia. Eu zic ca nu e tot aia, ca altfel nu se permitea avortul pe tot globul, dar cealalta chestie nu.

Nu e bine sa se ajunga acolo, dar eu cred ca avortul se face cand copilul inca nu e format ca lumea, cand nu misca cand il scoate! Si nu e bine sa se ajunga in primul rand pentru femeie ca sufera cand i se face avortul.
Pentru ca exista metode de contraceptie si pana la urma cine nu se protejeaza nu prea are scuze ce-i drept. Chiar daca nu ai bani de pilule, pui pe domnu` sa-si puna prezervativul si aia e.

Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e.
Adica colegul nu se gandeste si la ce urmeaza daca nu se face avortul, ca o femeie care nu vrea copilul, e f clar ce va face.

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Am o intrebare,eu daca sunt violata e pacat sa avortez,sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat? My body, my choice, my rules.N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi.Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi, iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn.Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat.

156 răspunsuri:
| TheBloodyHound a răspuns:

"Una, nu ai zis cine"
Ma refeream la fiinta care a postat ultimele doua raspunsuri pe pagina anterioara.

| BlackRose03 a răspuns:

Poate nu. Dar daca tu consideri ca ai dreptate si apar in comentarii mai multe persoane care sa te contrazica poate e ceva in neregula cu "argumentele" tale, nu crezi?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mentalitatea mea nu e doar de acu 50 de ani, ci de la crearea omului. Primii doi copii ai lui Adam si Eva au fost diferiți. Unul avea mentalitatea mea Abel, si unul mentalitatea ta, Cain. De atunci fiecare din ei a predat ștafetă generației următoare, așa ca s-a ajuns pana la noi, si se va continua pana la sfârșitul lumii. Greșești daca crezi ca odată cu dispariția mea va dispărea si mentalitatea. Iar noile generații au loc pe Pamant chiar si daca nu disparem noi mai ales in condițiile in care numărul avorturilor depășește pe cel al nașterilor. Iar violul nu este o justificare pentru avort pentru ca fac avort si femeile căsătorite. O vecina a născut 7 copii iar avorturi a făcut 14. A murit de cancer de san când cel mai mic copil era in clasa a doua. Cine a violat-o? Ea mi-a spus acest lucru înainte ca sa moara. Daca nu îți convine ce postez eu, nu citi. Eu una citesc tot si aleg ce este bun din punctul meu de vedere. Fa si tu la fel. Încăpem toți si pe Pamant, si pe TPU. O seara buna!

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Pai stai ca nu am fost aici, cand nu raspund inseamna ca nu sunt, de ex in curand nu voi mai fi pana pe la ora 23. Eu sunt forumist din noiembrie 2001 de cand s-a format softpedia, pe forumuri germane si altele, pe langa partea tehnica platforma forum, instalare, alegere echipa moderare, setari, si socializare. Daca nu apar mult timp fara sa anunt inseamna ca ori am murit, ori m-am damblagit.

Daca un om ar dori sa se duca si tu vi sa faci asta (adica el nu a putut face asta prin alte metode si tu vi cu una dulce), zice sarumana, daca nu vrea, nu e bine, deci e relativa treaba, de aia nu pot zice daca e bine sau nu, e bine intr-un caz, ca daca are omu probleme de sanatate nasoale si permanente e alta, si nu este in alt caz.

| BlackRose03 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Crezi in Adam si Eva? Ce comică esti. laughing

| Mosotti explică (pentru TheBloodyHound):

Mda, pana la urma asta este viziunea ta, ti-o respect dar nu ti-o impartasesc. Dar vezi? Eu nu zic ca tu esti prost cum zici tu lui rose, chiar daca nu sunt de acord cu tine! Incearca sa-ti schimbi atitudinea, pentru tine zic asa ca sociabilitate, nu e vorba de reguli neaparat.

| Mosotti explică:

Bine, este vorba uneori si de asta, ai dreptate, cand nu se prinde omul ca nu e ok cum gandeste. Pentru ca in perioada avortului embrionul NU are creier, daca nu are creier nu sufera, ca, cu creieru suferi, acolo se percepe suferinta de fapt, dar asta e. Asta nu de tampiti au permis avortul pe tot globul, medici, psihiatri, psihologi, specoalisti, de asta au facut asa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru BlackRose03):

Eu cred ca as fi comica daca as crede in maimuță. Biata de ea ( maimuță ) a uitat sa mai evolueze, tot maimuță a rămas. Sau poate considera ca e mai evoluata decât omul. Ea nu face avort. Își creste toți puii si cred ca se lupta pentru a le proteja viață. In timp ce omul ii abandonează si ii neglijează pentru ca sunt o piedica in calea lor.

| BlackRose03 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cine a zis ca am evoluat din maimuțe? Evoluția este un fact oricum, si noi am evoluat dintr-un strămoș comun.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru Mosotti):

Ca n-ar trebui sa omoram oameni nu e doar o viziune a mea.

Bine, daca n-o impartasesti atunci parerea ta in problema avortului nu trebuie luata in seama. Eventual ar trebui sa fi internat si in vreun ospiciu sau pus sub supraveghere. N-ai ce cauta in lumea civilizata.

Nu accept nicun fel de sfaturi de la unul ca tine.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pai cine are minte nu da mai departe, se prinde ca e aiurea.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Pai da, de ce alte maimute nu au evoluat in oameni?! Ca poate si alea vroiau la caldurica la TV, nu doar in padure, fiecare specie a evoluat asa cum era. Crocodilii sunt mai vechi ca noi pe aici, dar au ramas la fel.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu au ramas la fel. In urma evolutiei se produc mici diferențe si asta in zeci de milioane de ani. Noi oamenii existam in forma asta de nici un milion de ani. Nu crezi ca exista evolutia? E ceva dovedit pana la urma.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Evolutia exista dar dupa mine la acelasi specie, nu din una in alta. Nu devine din curcan om, ci evolueaza ca curcan.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Crezi in draci si in Dumnezeu nu? Interesant!

| BlackRose03 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce?

| BlackRose03 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cred într-o divinitate, nu in religie.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Cu asta sunt si eu de acord. Din aceeasi specie, nu alta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu unu avortul l-as face numai impreuna cu sterilizarea persoanei respective. Bineinteles daca acel avort nu vine ca urmare a unui viol.

| Mosotti explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Gresit, cunosc destule fete care la tinerete au facut avorturi (nu avort), adica pe la 18-20 ani, si cand s-au hotarat sa faca un copil pe la 28 ani, il iubesc amandoi si tata si mama foarte mult, deci a steriliza e chiar cea mai mare prostie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu am judecat ideea din întrebare și adepții ei, dacă tu ești sigur că nu la asta te-ai referit, de ce te simți jignit? big grin Nu mă interesează părerile tale.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce-ar fi trebuit tu sa faci era sa vezi ce a spus si ala la care urma sa te referi.

N-am zis ca am avut astfel de simtiri, si tocmai faptul ca se vorbeste despre mine pa baza a ceva ce nu am spus e un motiv suficient de bun sa intervin.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru TheBloodyHound):

Recitește-mi răspunsul laughing. Nu m-am referit nicăieri la tine, ci la oamenii care gândesc așa în general.

| TheBloodyHound a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca cineva imi spune ca una ciorbadeusturoi a zis o chestie iar eu il cred si raspund cu "eh, nu trebuie sa ne luam dupa toate proastele", implicatia e ca ciorbadeusturoi e proasta.

Nu e nevoie sa o mentionez pe nume ca sa fie clar ca ma refer la ea.

N-am cum sa spun asa ceva fara sa ma refer la ciorbadeusturoi, persoana care m-a facut s-o spun.

| chuckmanson a răspuns:

Un fetus pana la 24 de saptamani cel putin nu poate simti durere, deci premiza aceea e gresita. Simplu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai breh, eu nu sunt anti-avort in genul habotnic, insa il consider o solutie "nucleara" care e de evitat pe cit posibil. Avortul se face cand copilul E format, din pacate. Vezi aici - https://www.suntmamica.ro/sarcina/saptamana-12-de-sarcina-2323

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Absolut de acord cu tine, insa ce faci cand toate femeile din jurul tau - mama, matusa, sora, etc - iti spun aceeasi ineptie? Ca vai e pacat...

| Vikaa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ele nu au nici o putere asupra deciziilor mele, e corpul meu si fac ce vreau cu el, ele trebuie sa isi vada de treaba lor.Nimeni si nimic cu are puterea de decizie asupra corpului meu si nici al altei fete.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Depinde de varsta ta si alte treburi. Daca nu esti dependenta de ele financiar, poti aplica ce zici tu mai sus. Daca da... mai greu. Oricum, imi place atitudinea ta, sper ca nu ai inteles opusul.winking

| Mosotti explică (pentru chuckmanson):

Pai da, nu poate sa simta ca nu are cu ce sa simta, cum am zis, dar multi nu pricep neam, ca sa simti durere ai nevoie de creier, altfel nu ai cum, e logic, adica ai nevoie de aparatul cu care simti, iar daca acel aparat (organ) nu exista, e ca si cum dai ci pumnul in pat, ala nu simte nimic.

Poate lumea nu stie, ca nu se spune pe nicaieri asta! Cauta pe tot netul, unde gasesti sa-mi arati si mie explicatia asta.
Ca trebuie sa explicam si de ce nu poate simti, pentru ca altfel te trezesti cu "ba da, de unde sti tu ca nu?". Ca unii care nu stiu, pot sa inteleaga, si apoi sa-si schimbe parerea, am zis unii.