| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Colegul nostru TheBloodyHound spune ca a tortura un bebelus si a face avort este tot aia. Eu zic ca nu e tot aia, ca altfel nu se permitea avortul pe tot globul, dar cealalta chestie nu.

Nu e bine sa se ajunga acolo, dar eu cred ca avortul se face cand copilul inca nu e format ca lumea, cand nu misca cand il scoate! Si nu e bine sa se ajunga in primul rand pentru femeie ca sufera cand i se face avortul.
Pentru ca exista metode de contraceptie si pana la urma cine nu se protejeaza nu prea are scuze ce-i drept. Chiar daca nu ai bani de pilule, pui pe domnu` sa-si puna prezervativul si aia e.

Insa avortul trebuie facut oricum, pentru ca femeia aia nu se va ocupa de copil si il va astepta o lunga suferinta, va iesi cu traume, va avea o viata chinuita si nu are sens, asa ca mai bine nu mai e deloc si aia e.
Adica colegul nu se gandeste si la ce urmeaza daca nu se face avortul, ca o femeie care nu vrea copilul, e f clar ce va face.

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Am o intrebare,eu daca sunt violata e pacat sa avortez,sau e mai mare pacatu sa-l fac si sa il las la orfelinat? My body, my choice, my rules.N-o sa stau sa am grija de un copil nedorit, nici o alta femeie normala nu va avea grija de un copil nedorit, cei mai multi copii apar la orfelinate din cauza ca mamelor lor li s-a bagat in cap ca e pacat sa avortezi.Nu e atata pacat daca avortezi pe cat atunci cand il abandonezi, iar voi barbatii nu va mai bagati nasul in treburile noastre ca stim mai bine ce sa facem cu trupul nostru, nu veniti voi sa ne spuneti ca e un pacat, goddamn.Tre sa fi ipocrit sa-i spui unei fete ce a fost violata sau care a ramas gravida intamplator sa nu avorteze ca un pacat.

156 răspunsuri:
| Superior a răspuns (pentru Vikaa):

"My body, my choice, my rules."
Serios? Copilul ala e un trup separat sa stii, doar se dezvolta in tine.

| Superior a răspuns:

Stai ca citind aici mi-a venit sa turbez, mai ales la adresa feministelor insensibile.
Eu consider ca asa trebuie facut :
1.Pentru a face legal un copil, oamenii trebuie sa aiba un aviz de la stat prin care se arata ca au posibilitatea de a intretine un copil.
2.Imbunatatirea drastica a orfelinatelor. Da, e greu, dar nu imposibil sa-si faca mai tarziu o viata. Sunt cazuri de copii din orfelinate care au reusit mari lucruri. Daca se aplica 1, orfelinatele vor exista doar pentru a ameliora exceptiile.
3.Pedepsirea drastica a tuturor iresponsabililor care nu au auzit de protectie. Bun, trimit copilul la orfelinat dar sa plateasca contributie si AMENDA, altfel dosar penal si inchisoare.
Nu sugerez ca orfelinatele sunt solutia, dar amelioreaza exceptiile de familii iresponsabile.

| Superior a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Exact. Trebuie sa fii un monstru sa faci asa ceva. Acel copil, oricat de nedezvoltat ar fi, simte durerea si moartea, e un organism viu pana la urma.

| Superior a răspuns:

"My body, my choice, my rules"
FUN FACT
In china bogtasii platesc femei sa le faca embrioni, sa-i avorteze si sa-i puna la supa =]

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Vikaa):

Nu e păcat, ci crimă, ceea ce este altceva.

| Vikaa a răspuns (pentru Superior):

Dude,nu va mai bagati voi barbatii ca nu stiti prin ce trecem noi femeile,ca sa ai un copil trebuie sa ai conditii,in primul rand ca nu il cresti cu aer si apa.O femeie daca este abuzata de barbat, si ramane insarcinata ii iei tu copilul? Da-mi niste motive pentru care as pastra o sarcina si m-ai determina sa nu avortez, iti zic eu, fiecare femeie face ce vrea cu corpul ei, iar voi barbatii nu aveti nici un drept sa va bagati nasul in oala noastra. Din cauza voastra nu ne putem imbraca in asa fel incat sa ne simtim comode, pentru ca va simtiti caini si daca vedeti o femeie semi dezbracata pe drum tabarati pe saraca fata. Inca o chestie, copilul ala NU simte nimic daca il avortezi in primele 3 luni, ca sarcina nici nu se vede si nici el nu e format, de avortat nu mai avortezi dupa 4 luni.

| Vikaa a răspuns (pentru Superior):

Ca sa iti dau un exemplu real, cand aveam 14 ani eram imbracata calumea, nu haine stramte, nu decolteu, nimic provocator.Era cam 15; 00 pm, am luat-o printr-un parc fiindu-mi mai usor ca sa ajung acasa, ma oprise un barbat cam pana in 30 si ceva de ani sa ma intrebe cat e ceasul,am scos telefonul si incepuse sa ma pipaie si incepuse sa ma bruscheze si sa fie rau cu mine, daca nu veneau niste gardieni nu as mai fi scapat, dar gandeste-te la alte sute de fete din tara asta fiind in fiecare zi victime ale violului si nimic nu se face in privinta asta, dar societatea e foarte buna in a judeca, in special voi, barbatii.Esti barbat, nu ai dreptul la replica, nu decizi tu pentru corpul meu, ci eu decid ce fac cu el, imi voi mentine ideea asta pana voi murii.Marea majoritate a barbatilor din RO sunt extrem de misogini, judecand femeia de parca ar fi ei mai buni, dar tot ei comit cele mai multe abuzuri.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Vikaa):

Pe vremea lui Ceaușescu toate ziarele si revistele aveau si rubrica de "satira si umor". Unde lucram eu instituția avea abonamente la diferite ziare si reviste iar eu le răsfoiam si alegeam din toate sa citesc doar rubrica " satira si umor" restul era politica. Iată ce am citit odată la aceasta rubrica.Era ilustrata si cu caricaturi care amplifica umorul. Pe o banca in parc stăteau doua femei (caricaturi) si discutau. Citez din memorie:
" - Ai auzit tu ce a pățit Xuleasca?
- Nu! Ce a pățit?
- Biata femeie, a fost prinsa de un bărbat si a fost violata.
- Tu, ce noroc au unele!"
Cam așa stau lucrurile cu violatul. Am o varsta, dar numai fetele care fac copii din flori afirma ca au fost violate. Asta ca o scuza a păcatului lor. Daca nu ar rămânea însărcinate ar fi rămas sfinte.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Nu e crima, ca altfel nu se permitea pana la 14 sapt. Nici nu intelegi ce e ala pana la 14 sapt. Trebuie lasat omul sa aleaga cat este permis, dupa aia nu.

| Mosotti explică (pentru Superior):

Nu simte NIMIC! Nu are creierul dezvoltat cu care sa simta, eu asta am mai zis, de aia se admite pana la un anumit timp. Fara creier nu simti nimic. Deci hai sa fim seriosi, pana sa devina viu mai dureaza, de aia dupa un timp nu se mai permite avortul, ca e cum zici tu. Desi si daca ar simti durere, nu e constient de el si de ce se intampla, dar asta nu se intampla, am zis daca prin absurd ar simti. Si daca ar simti, nu ar mai fi fost permis.

Adica medici din toata lumea sunt prosti dupa tine.

| Mosotti explică (pentru Superior):

Ai dreptate, trebuie sa se protejeze, dar dat fiind ca nu s-a intamplat, nu mai conteaza acuzele ca de ce, faptul e consumat, conteaza ce face de acum in colo, asa ca asta e, daca nu vrea, trebuie dat afara.
In mor normal trebuie sa se protejeze ca se cunosc masurile.

Insa la viol, acolo e altceva, nu sunt vinovate.

| Mosotti explică (pentru Superior):

Ce ai spus aici este 101 % corect, excludem violurile.
Punctul 2 este cheia, si daca e f bine rezolvat, se evita marile traume sufletesti, nu are treaba ca au ajuns carieral mari, sufleteste sunt piatra toata viata, cu sistemul actual. Deci un copil dat acolo acum, iese handicapat cum ar veni, si va avea mari probleme in viata, probleme care tot lui ii vor face rau.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Nu cred ca superior e asa de absurd incat sa se refere la cazurile de viol. Se refera la celelalte cazuri, insa si asa, dreptul de a avorta e garantat de democratie. Insa iar zice corect, ca este bine sa existe un sistem bun sa aiba grija ca oamenii sa se protejeze daca nu vor copii (nu zicem de violuri), si daca nu se protejeaza dar nu vor copilul sa fie pedepsiti.

| Adry05 a răspuns:

Asta cu măsurile de contracepție... da, dar uneori mai pot da și greș, și ei zic că n-au 100% garanție. Dar da, că trebuie să ai grijă și să nu faci în risc prostesc, de acord.
consider că ar trebui să fie alegerea fiecăreia ce face, mi se pare prostesc să te duci la una să-i spui „nu omorî copilu ăsta ci păstreaza sarcina și crește-l/dă-l spre adopție" da stai așa, în primul rând ai vreo legătură cu acea persoană? sau îți dai cu părerea doar să vorbești? hai dacă vine de la apropiați înțeleg, că poate au motive justificate să zică asta, dar să vină unu complet random și să ia o asemenea decizie în locu tău, să-ți impună așa ceva mi se pare jalnic.
Da, e nasol avortu și e păcat de acel copil, vorba vine că nici format nu e, dar în unele cazuri chiar e de înțeles.

| Mosotti explică (pentru Adry05):

Fiecare are voie sa faca avort daca doreste, nici apropiatii, nici rudele, nici nimeni nu are voie sa impuna altceva aceluia, doar o parere poate da, dar nu sa condamne. Nici nu conteaza cum s-a ajuns acolo pana la urma.
Nu suntem in comunism, de aia cica au luptat contra lui, dar de fapt vad ca sunt multi mai comunisti ca, comunistii, sa impuna, sa condamne, ce e aia?

Nu e pacat de acel copil ca poate face si 100 daca vrea, si asa copilu ala ar fi fost chinuit fara parinti care sa-l iubeasca. Iar la adoptie nu nimereste asa usor. Nu avea sens sa sufere si apoi sa dispara, mai bine dispare din prima si gata.
Nu ma int ca poate invata si face cariera, sufleteste va fi mort.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi știu că n-au voie să impună dar multă lume uită asta laughing își manifestă părerile la nivel de ordin, nu de sfat, semi dovezi ai în reacțiile unora de aici. Și ba da, e păcat din acel copil, pentru că și el e un suflet ca și ceilalți 100 pe care să-i facă dacă vrea. din perspectiva lor nu e păcat, dar luându-l pe el ca individ, este. cine știe ce soartă poate îi era sortită și noi o întrerupem. Na, mi se pare o măsură de luat în cazuri extreme nu cum fac unele aproape ca rutină.

| Mosotti explică (pentru Adry05):

Mda, asta este, asa fac multi, vor sa impuna.
De copilu care nici nu e format, nu stiu ce pacat e ca sincer si viata asta nu e asa o mare frumusete ca sa zici ca a pierdut mare chestie, hai sa fim seriosi acum.
Lasa mai decidem si noi, sa nu mai divinizam atat soarta, altele, si sa ne privam aiurea cat mai multe drepturi de a influenta, de fapt religia vrea tacit sa ne faca sa nu cerem nimic, sa stim ca nu avem voie nimic, asta nu e democratie.

Mi se pare ca erau nu stiu ce oameni in ce religie care plangeau copilu la nastere ca va fi in viata asta dura, haha.

Religia vrea sa te faca sa crezi ca ai cat mai putine drepturi, adica de ce ar decide altul o soarta si eu nu?! Eu decid sa intrerup soarta aia pentru ca riscu e enorm sa aiba o viata de cacao, sunt femeie care am facut ce am facut, nu vreau copilul, tatal nu vrea, va fi un copil fara parinti, sansa sa fie adoptat e mica, si deci mai bine nu.
Si te simti putin mai ok cand iei si tu decizii, cand nu ai voie sa iei, parca ne simtim de cacao cumva.
E doar un exemplu. Ca oricum de fapt nu decide nimeni, e cum castiga loteria vietii.
Plus ca sufletul inca nu e format, nici creier nu are, de aia e si permis avortul pana la un timp.

Evident ca e bine sa se protejeze toata lumea care nu vrea, asta e normal, dar na, daca se intampla, aia este, nu uita ca multi le e greu sa faca cu prezervativ! Sau unele nu au bani de pilule, sau se intampla sa-ti placa cineva repede si nu sa stai nu stiu cate zile pana isi intra in efect pilulele, nu stiu exact cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt indiferenți și nepăsători, nu au niciun drept să avorteze. O variantă e prezervativul. Alta abstinența. Simplu. Trebuie dezvoltată o educație sexuală foarte bună (educație sexuală, nu identitate de gen, lgbt etc...)

Pentru cazurile de viol, cel mai bine ar fi ca legea să fie muuuult mai strictă. La viol, pedofilie etc. să-i bage la pârnaie până crapă în pușcării pentru că nu îți bați joc de copii - urmașii societății, și nici de fete și femei fără apărare doar pentru a te satisface. Pentru crimă, direct executare. Din păcate nu e așa. Dacă ar fi așa strictă legea, nu ar mai exista viol, pedofilie, crimă. De văzut exemplul lui Vlad Tepeș.

Azi media e bazată pe sexual foarte mult, nu pe educație. Azi la modă e să te „scarpini" cât, când, cum și cu cine vrei. Așa ceva nu se face. Actul sexual e ceva foarte serios. Azi se dărâmă principiul ăsta cu toată puterea. Și asta schimbă mentalitățile mult, încât omul ajunge văzut ca obiect și relațiile interumane ca profit.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Fiecare are dreptul sa faca cum crede cu avortul, nu are nimeni dreptul sa imi interzica, daca e mondial permis in multe tari, se aplica, asta este, nu suntem in comunism. Normal ca de preferat este sa se protejeze dar uneori nu merge. Tu crezi ca dca la 12 noaptea intr-un club imi place una si ea ma place si suntem incinsi, stam pana maine sa cautam prezervative? Nu tati, o facem si aia este.
Deci nu merge 100 % cazuri protejate. Si atunci se aplica ce am zis la inceputul mesajului. Si se rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce să mai zic. Dacă așa crezi că-i de cuvință să te tragi cu una în club că sunteți „încinși", și neprotejați pe deasupra, iar mai apoi dacă rămâne însărcinată soluția e avortul, nu mai am ce zice. Pentru voi asta-i o joacă. HALAL MEDIA, HALAL EDUCAȚIE

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Dar ce e? Normal ca e joaca, de ce n-ar fi? Daca eu sunt incins, ea la fel, ce facem? Stam ca prostii pentru ce?
Nu se intampla prea de asa, este adevarat, in general e planificat si atunci sigur ca putem lua masuri de protectie, insa in mai putinele cazuri unde e neprevazut, asta este. Nu pun needucatii care nu sunt educati sa se protejeze, adica oamenii rau famati, ca la aia e clar ca e altceva.

Mai este o solutie ca fiecare baiat care se duce la distractii sa aiba 2-3 prezervative la el, si asta e ceva bun.
Dar totusi se mai intampla si nasoleli.

| Mosotti explică:

Pai nu conteaza, nu are importanta cu cine l-ai facut. Si negrii si oricare-s oameni in mod egal.

| YuliaNNN a răspuns (pentru Mosotti):

Egalitate nu exista

| Mosotti explică (pentru YuliaNNN):

Ba da, trebuie sa existe, ce ai si ce ar avea cineva in mod normal cu negrii? Esti rasist sau nazist? Pentru mine toti sunt oameni.

| IngerasulMicut a răspuns:

Voi astia care sunteti pro avort.
Sunteti spalati pe creier?
Vi se pare ok sa omori un copil doar din cauza ca tu nu il vrei!?
Mai bine il duci la o alta familie, nu fiti tampiti.

| Mosotti explică (pentru IngerasulMicut):

Pai dar asta nu am zis?! Am zis. Ca daca se poate da la o familie buna, sa se faca asa.
Dar de multe ori nu prea merge, si atunci nu are sens sa chinuim copilul ala care va fi unul neiubit si care va fi mort afectiv si asa nu poate avea o viata ok chiar daca profesional ar reusi, desi si acolo mai rar reusesc, ca daca nu are cineva grija de tine sa inveti ca lumea, sa-ti puna meditatii si altele, e cam nasol, plus ca fara afectiv, esti afectat si pe stare, tonus si mai putin poti invata cum trebuie, si asa oricum se duce in pamant dupa aia, insa dupa o viata cam de cacao, asa ca ce sens are?
Plus ca unii ies infactori si ne fac si rau apoi.

Sunt si orfani care au ajuns bine, dar sunt foarte rari, deci nu se pune.

| IngerasulMicut a răspuns (pentru Mosotti):

Macar voi va ganditi ca acel copil vrea sa traiasca?
Tot o dati cu "mai bine il omori ca doar ce, de ce sa sufere copilul?", dar sunt copii care vor sa traiasca, chiar daca au o viata naspa.
Sincera sa fiu, avortul este un gest foarte egoist si idiot. N-am ce zice.

| IngerasulMicut a răspuns (pentru Mosotti):

Avortul este crima.

| Mosotti explică (pentru IngerasulMicut):

Se mai fac si crime, cand fac smecherii razboaie nu-s crime? Dar alea chiar sunt, ca simti durere, suferi, ai trait din viata, e altceva, ala mic nici nu e format, nici creier n-are inca.
De aia e si permis. Si nu stii daca vrea sau nu sa traiasca ca nu l-ai intrebat, plus ca daca mama nu vrea, altii nu, cine plateste? Vrea sa traiasca pe spatale cui?

Tu de ce crezi ca s-a legalizat avortul? Ca statul sa scape de obligatii si lumea sa nu plateasca, ca in SUA zice "nu platesc eu pentru altul", asa gandeste lumea acolo, nu e bine, dar asa e.
Daca gasesti o familie buna, e altceva, dar nu ai de unde stii dinainte daca vei gasi, ca sa-l lasi sa iasa.

Ai intrebat tu "ba asta care inca nu esti nici format, vrei ma sa traiesti intr-o viata de kakako?"? Si el sa zica "daaa, sunt masochist vreau sa traiesc intr-o viata naspa ca dupa aia tot sa ma duc dracu in final, dar inainte vreau sa sufar putin, sa stau la casa de copii batut si vai de capu` meu, sa ies de acolo poate infractor, fara carte, etc, poate sa va dau si in cap, mai violez ceva, tare".

| Reanu_Re_1972 a răspuns:

Uneori e indicat daca mama are o problema sau copilul are o problema,,
Dupa un viol e mai greu sa decizi ca nu stii ce nebun a violat saraca femeie, asa ca e mai bine decat sa il nasti sa mosteneasca genele unui nebun sa avortezi,, dar da,, avortul e ca o crima in timpul ce il traim sunt foarte multe metode contraceptive. mai bine te protejezi dar daca ar fi sa ramai insarcinata cu un barbat pe care il cunosti mai bine ar fi sa nasti sunt foarte multe familii ce nu pot avea copii si ar infia foarte usor un copil de la o mama tinara