| Tranconoid a întrebat:

Ce părere aveți despre avort? Dacă se poate cât mai detaliat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii care e problema la afirmatiile tale?

Ca tu te simti bine, implinita si satisfacuta ca sustii teorii anti avort. Dar nu iti pasa mai departe.

Nu tu suferi 18 ani, nu tu devii un parinte care nu isi doreste un copil si care nu il poate intretine, nu tu simti copilaria fara parinti, fara mancare, fara dragoste a miilor, sutelor de mii de copii abandonati.

Tu militezi pentru ceva online, te simti bine ca faci asta si nu vezi mai departe de tastatura. Realitatea e ceva mai complexa si mult mai dureroasa decat depresia unei mame care face un avort.

Iti pasa asa de mult.

Pune mana si militeaza pentru centre care sustin mamele singure.
Pentru organizatii care ofera consiliere economica, juridica pentru mamele singure.
Pentru organizatii care fac cursuri de educatie sexuala.
Pentru organizatii care sustin si infiinteaza orfelinate moderne.
Militeaza pentru asistentii sociali.
Militeaza pentru educatia mediului rural
Militeaza pentru pedepsirea aspra a parintilor abuzivi
Militeaza pentru educatie sexuala in mediul rural.

Cand ai rezolvat toate problemele astea atunci o poti milita cu sufletul impacat anti avort si atunci ai sa stii ca o faci pentru o sansa corecta si dreapta la viata a unui copil, nu pentrui propria satisfactie.

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu poate exista contrargumente cand vorbim de viata, orice fiinta are dreptul sa traiasca, indiferent de situatie, doar cand e vb de copii redardati am ceva rezerve in rest un copil sanatos este o minune, un miracol

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

" Un copil sănătos este o minune, un miracol"...

Serios?
Dacă acel copil, chiar și sănătos fiind, este conceput in urma unui viol? Te aștepți ca o femeie sa îl privească ca pe un miracol deși ori de câte ori îl privește, ii reamintește ca a fost forțată sa facă ceva împotriva voinței ei? Nu prea cred...

| RAY a răspuns (pentru GirlOnline81):

Chiat citisem despre fenomenul metoo acum, in ceea ce priveste argumentul tau sunt 100% de acord, mai ales ca studile spun ca majoritatea fetelor raman gravide dupa viol si ca majoritatea au 0rgasm

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avort.
Pe scurt. Crimă.
Detaliat. Tot crimă.

| Freya1 a răspuns:

Am mai raspuns de 10 ori la o astfel de intrebare.
Sunt de acord cu avortul.Sunt cazuri in care copilul are probleme, sau mama risca sa aiba probleme si atunci trebuie sa faca avort.Sunt numeroase violuri din care pot reiesi copii si poate acele femei nu vor.Sunt copii fara minte ce nu au educatie sexuala si ajung sa faca copii, copii ce nu au nici un viitor cu astfel de parintii si etc.Deci nu este nimic gresit si nici vreo crima neparat, cand faci avort copilul acela nu este dezvoltat, nu este un om in adevaratul sens al cuvantului.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty daca vrei sa te remarci, sa ai o intrebare populara, pui o astfel de intrebare, intrebarile sunt raspunsuri de fapt, vrem sa stim ca alti stiu ca existam

| Andreeush a răspuns:

Avort= crimă.

| Frank51 a răspuns:

Sunt de acord atata timp cat este complet necesar.

| Donsavas a răspuns:

Nu ai spus ce fel de avort. La om cat si la animale este o ucidere a unei fiinte,respectiv omucidere.
Poate fi intenționată, accidentala sau indusă de corp. Unele femei aleg sa comită această omucidere,altele au avorturi spontane fiindca nu le permite corpul o sarcina.
Exista multe situatii in care femeile suferă accidente,sunt agresate sau maltratate pentru a li se face rau,ceea ce afectează si sarcina. Oamenii te pot influenta sa nu păstrezi copilul sau in unele cazuri,iti induc cu 'răutate' ei avortul.
Oricine omoară un fat,ca este al lui sau al altuia, consider că ar trebui pedepsit prin lege deoarece comite o crima. Excepție fac cazurile in care esti bolnava fizic sau psihic si avortezi de nevoie sau ajuți pe cineva sa avorteze, fiindca e intr adevăr o nevoie, o necesitate, nu o simplă alegere.

| Emma30555 a răspuns (pentru Donsavas):

Sa ști ca și animalele, în sălbăticie dacă simt ca nu pot creste puii, dacă se simt slăbite fizic, nu au acces la hrana, se intampla sa își ucidă pui, sa citești despre asta. Cred ca și femeile care aleg sa facă asta nu se simt în stare fizic sau psihic sa ducă pana la capăt totul. Nu cred ca e o decizie ușor de luat Nu sunt de acord cu avortul ca principiu dar nu as interzice avortul. E ușor pentru un bărbat sa judece, atât timp cât pe el nu îl afectează prea tare, sunt atâția care își părăsesc copiii iar mamele îi cresc singure. Dacă tu ești așa intransigent, putem să ne întoarcem la comunism dictatorial după tine. În cele mai multe țări avortul este legal

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Disputam efectul si nu cauza care pleaca de la radacina
"E ușor pentru un bărbat sa judece"
Este chiar bine sa judece, in primul rând de ce la ales sa se fufu Dacã nu vrea si copil? Singurul motiv demn de avort e un viol. Atât.
Suntem oameni se presupune ca am evoluat din animale.

Totul pleaca de la inteligenta emotionala si sexuala. Care nu exista in multe cazuri, la fel si cu mamele singure.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

E usor pentru barbati sa judece din simplu motiv ca ei nu sunt asa implicati, corpul lor nu e implicat nici cresterea copilui nu ii afecteaza, unii considera ca daca platesc o pensie alimentara si au facut datoria, sau chiar si in casnicie ei se implica mult mai putin, dar nu e deloc asa, un copil necesita multa atentie dar stim cu totii asta Avortul in sine il implica si pe el, pentru ca e si vina lui ca se ajunge aciolo doar ca ei nu isi asuma acest pacat. Daca o femeie care a ramas insarcinata la scurt timp dupa care a nascut primul copil, nu ii mai permite corpul o noua sarcina sau simte ca fizic si pshic nu mai poate sa o ia de la capat si simte ca daca face asta probabil va ceda psihic si nu va fi in stare nici de primul sa se ocupe ce e de facut? Am intalnit caz de genul asta. Sau alt caz ramane insarcinata la scurt timp dupa ce a inceput relatia dar el nu doreste si nici ea nu e pregatita. Ca discutie filozofica inteleg ce se spune dar realitatea nu e asa simpla

| SG1995 a răspuns:

Mai bine un avort decât o viață în orfelinat simplu.

| Hammurabi a răspuns (pentru SG1995):

"Mai bine un avort decât o viață în orfelinat simplu."

Dacă e atât de simplu, de ce mai avem în închisori condamnați pe viață?
Nu e "mai bine mort decât o viață în închisoare"?
(cu toate că un copil nu ar sta decât maxim 18 ani într-un orfelinat)
Și sunt o grămadă de persoane care au crescut la orfelinat iar mai târziu au avut o familie și o viață împlinită.
Vezi, dacă ai fi fost tu în cauză, probabil nu ți-ar fi plăcut ca mama ta să ia o decizie atât de pripită.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Hammurabi):

Si ce ai adoptat, baiat sau fata? rolling on the floor

| Hammurabi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Adoptat? Păi eu n-am zis nimic despre adopție.
Dar dacă tot m-ai întrebat, probabil aș adopta o blondă peste 18 ani cu sânii mari. laughing

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Hammurabi):

Ar trebui

| Emma30555 a răspuns (pentru Hammurabi):

Avortul este legal. Dacă s ar interzice avortul, ne întoarcem ușor, ușor în trecut, la un regim restrictiv. În ziua de azi se pare ca s-a uitat ce înseamnă regim plin de reguli, dictatorial. Dacă se interzice fumatul, alcoolul, avortul, jocurile de noroc, pentru că fac rău, se poate interzice și sexul în afară căsătoriei, și orice se consideră dăunător. Oricum sunt multe reguli, legi în ziua de azi, multă lume a devenit cam procesomana dar când trebuie cu adevărat să se revolte nimeni nu face nimic. În principiu nu sunt de acord cu avortul, cred că nimeni nu e, din punct de vedere uman, moral, religios dar ar fi corect să l interzicem? Cam asta e întrebarea

| Hammurabi a răspuns (pentru Emma30555):

Nu, nicidecum.
Nu a fost vorba de interzicere.
Eu am interpretat discuția doar dpdv moral, dacă e mai îndreptățită cea care avortează decât copilul ucis.

| SG1995 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu știu boss, dar am cunoscut cazuri de oamenii care au ieșit cu retard mintal din casa groazei, iar alti chiar ar fi preferat să fii fost avortați. Până una alta nu e despre a-mi place ideea sa nu, ci e că avortul e un rău necesar. Dacă maică-mea ar fi avortat când era însărcinată cu mine, în spatele acelei acțiuni ar fi fost un raționament, până una alta eram un fetus n-am preferințe în pml.

| Hammurabi a răspuns (pentru SG1995):

Mda... chestia e ciudată.
Găseşti argumente logice indiferent din ce unghi priveşti.

| sadrian46 a răspuns (pentru Emma30555):

Da, ce mare dreptate ai, avortul e ca fumatul, sexul ca o cană de cafea bună. De ce sț le interzicem.
Dacă așa gândești, mai bine făcea mă-ta un avort cu tine.

| Emma30555 a răspuns (pentru sadrian46):

Domnu le Sadrian, de ce vorbești urat? E liber fiecare sa aibă o opinie. Eu va spun un fapt, în toate tarile civilizate avortul este legal, de ce oare? Eu din ceea ce am postat nu cred ca reiese ca consider avortul ceva bun sau simplu. Dacă mama mea făcea avort eu nu as fi știut asta. In fine. Nu încurajez avortul, e de evitat dar nu l as interzice. Sunt atâția ani în care a fost interzis, în comunism stiti foarte bine ce se întâmpla pe atunci, femei și medici închiși, femei care mureau de la infecții și asa mai departe. Dacă aveți opinia asta foarte bine, dar nu jigniți căci eu nu mi am permis. De ce oare toți oamenii agresivi cum sunteți și dvs au păreri radicale?

| sadrian46 a răspuns (pentru Emma30555):

Am păreri radicale doar într-un singur caz.
Cănd se comite o crimă împotriva vieții având ca scuză drepturile omului. Doar atunci. Sunt agresiv cu criminalii. Legislațiile așa ziselor țări civilizate care participă la această crimă sunt criminale și ele. Să te gândești așa, ai avut o șansă să te naști. Nu aveai această șansă să îți exprimi acum opinia față de un lucru a cărui gravitate nu o înțelegi, dacă ciorile și câinii ți-ar fi mâncat trupul pe rampa de gunoi înainte să te naști, condamnată de legi civilizate.

| AC4S4 a răspuns:

Cel mai des intalnit motiv pentru care femeile fac avort sunt cazurile in care copilul nu e dorit de parinti sau nu ar putea sa-l ingrijeasca.
Mai putine sunt cazurile de viol sau boli.

De primul caz ne putem ocupa doar prin educarea populatiei (nu doar educatie sexuala si in niciun caz propaganda lgbt).

Parerea mea este ca avortul este o tema serioasa. Daca ti-ai asumat riscul de a face un copil, asumati-l pana la capat. Viata unui copil nu e ca marul pe jumatate mancat (nu-l mai vrei asa ca il arunci la gunoi).
Trebuie investit foarte mult in domeniul adoptiilor (orfelinate, case de copii) si descurajata intretinerea relatiilor sexuale inainte de casatorie. Astazi este incurajata. Statul vine cu solutia: avort. Nu trebuie schimbata solutia in adoptie, ci doar pentru cazurile grave.
De asemenea, trebuie tinuta o evidenta. Momentan sunt multe persoane care nu fac avort doar o data, ci au poate vreo 4-5 avorturi... toate sunt "accidente"?

| Steregoi a răspuns:

E o chestiune de viata si moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare stupid ca s-a ajuns in punctul in care avortul este folosit ca inlocuitor pentru metodele contraceptive ( mergem pe bajbaite si daca se nimereste o sarcina, hop avort - astia dupa un anumit numar de repetari de genul ar trebui amendati si castrati ), dar si mai stupid sa incurajezi o sarcina nedorita din n motive care deriva din " macar are o sansa la viata " sau alte tampenii similare de parca iti influenteaza, in mod pozitiv, tie viata aluia sau te afecteaza cu ceva daca fatul ala simte durere, dar copiii care nu primesc educatie iti afecteaza calitatea vietii. Poate ma insel eu si unora chiar le place poezia cu "Ai 1-5 lei?", mana prin buzunar, plansetele de la batai si ce ajung majoritatea copiiilor din familii nearmonioase care nu au ce exemple pozitive sa dea si mai incurajeaza si la actiuni negative.

Din punctul meu de vedere daca nu esti capabil sa oferi armonie si educatie unui copil nu ar trebui sa fi lasat sa faci unul, iar cine zice ca o viata in orfelinatele romanesti e mai buna decat deloc nu cred ca a vazut conditiile de acolo sau a vorbit cu persoane care au crescut acolo.

| Raducons a răspuns:

De preferat sa nu se ajunga la avort.Dar cateodata chiar nu ai ales.Cand ramai insarcinata la 12-14 ani iti nenorocesti viata, asa ca mai bine recurgi la avort, Iti dai seama ca nimeni nu are o parere buna, dar nu trebuie sa conteze parerea la nimeni, tu tragi greu sau persoana respectiva.

| Paul754880338 a răspuns:

Cine poate sa raspunda la aceasta intrebare mai bine decat tine? Trebuie doar sa tii minte aceasta dilema si peste cativa ani cand vei avea un copil, priveste-l in ochi si spuneti cum ar fi fost sa il ucizi inainte de a se naste. Suna paradoxal dar este in viata cat timp se afla in pantecul mamei iar tu prin decizia despre care te indoiesti acum il poti lasa in viata sau nu. Si daca nu l-ai fi lasat sa traiasca... care este scuza?

| QElenaBoghiu a răspuns:

Avortul este admisibil daca se pericliteaza viata sau sanatatea mamei sau a copilului. Putem considera periclitarea sanatatii mamei si atunci, daca este vorba despre o sarcina nedorita, accidentala, in care caz pastrarea sarcinii ar periclita psihicul mamei, chiar si indirect - din cauza revoltei familiei.

| GirlOnline81 a răspuns:

Sunt pro-viata; totodata inteleg motivele pentru care femeile aleg avortul.

| DauViata a răspuns:

A face avort este cea mai mare greseala pe care o poate face un om, este cam acelasi lucru cu crima, ba chiar mai grav, pentru ca fatul nu se poate apara, i se anuleaza dreptul de a alege viata.

In speranta ca poate va ajuta o mama care citeste aceste randuri, am sa las aceste link-uri cu marturii despre avort:

https://www.avorturiregretate.ro/ si http://www.femeifericite.com/

precum si o solutie de ajutorare a mamelor care doresc sa faca afort pentru ca (ele cred ca) nu au venituri pentru a asigura cresterea copilului lor:

https://www.dauviata.ro/

Draga viitoare mamica, cauta pe internet marturii despre mamele care au avortat, vezi prin ce trauma trec. Iti spun sigur, problema pe care crezi ca o ai acum si vrei sa scapi de ea se va transforma intr-una si mai mare, vei avea un gol adanc pe care nimeni si nimic nu il poate umple vreodata.
Daca iubitul tau este un om demn si cu capul pe umeri nu te va determina sa faci avort si te va ajuta la cresterea lui, iar daca nu va face asta eu sunt 100% sigur ca poti si fara el. Aveți încredere, lasati-l sa se bucure și el de viață, nu îl omorâți!
Cauta marturii ale mamelor care au avortat sa vezi prin ce traume trec: depresii, neputinta de a mai avea copii, sinucideri si alte nenorociri, evită greseala de a face avort.

| suntserios a răspuns (pentru DauViata):

Si cauta tu niste marturii ale unor copii care nu sunt doriti si isi traiesc viata in oferlinat in cazul cel mai fericit

| DauViata a răspuns (pentru suntserios):

Da, mai bine sa ii scoatem bucatica cu bucatica din burtica mamei sau sa ii ardem cu solutii saline pana ce isi dau duhul si sunt expulzati afara... fii serios.

Parca te si vad scriind ca "sunt celule fara suflet", sau "ei nu simt nimic" - fals. Uite aici un articol interesant pe aceasta tema: https://www.provitabucuresti.ro/......titute.pdf

Avortul nu este altceva decat o crima facuta pentru comoditate si lipsa de raspundere.

| suntserios a răspuns (pentru DauViata):

Sunt celule fara suflet.
Spre deosebire de un copil care sufera ani intregi nedorit de familie, abandonat, infometat, abuzat psihic sau sexual.
Eu pe astia care militati in halul asta anti avort v as pune sa cresteti voi toti copiii nedoriti, abandonati si abuzati din lumea asta.

| suntserios a răspuns (pentru DauViata):

Stii care e problema la afirmatiile tale?

Ca tu te simti bine, implinita si satisfacuta ca sustii teorii anti avort. Dar nu iti pasa mai departe.

Nu tu suferi 18 ani, nu tu devii un parinte care nu isi doreste un copil si care nu il poate intretine, nu tu simti copilaria fara parinti, fara mancare, fara dragoste a miilor, sutelor de mii de copii abandonati.

Tu militezi pentru ceva online, te simti bine ca faci asta si nu vezi mai departe de tastatura. Realitatea e ceva mai complexa si mult mai dureroasa decat depresia unei mame care face un avort.

Iti pasa asa de mult.

Pune mana si militeaza pentru centre care sustin mamele singure.
Pentru organizatii care ofera consiliere economica, juridica pentru mamele singure.
Pentru organizatii care fac cursuri de educatie sexuala.
Pentru organizatii care sustin si infiinteaza orfelinate moderne.
Militeaza pentru asistentii sociali.
Militeaza pentru educatia mediului rural
Militeaza pentru pedepsirea aspra a parintilor abuzivi
Militeaza pentru educatie sexuala in mediul rural.

Cand ai rezolvat toate problemele astea atunci o poti milita cu sufletul impacat anti avort si atunci ai sa stii ca o faci pentru o sansa corecta si dreapta la viata a unui copil, nu pentrui propria satisfactie.

| 0k8 a răspuns:

Consider avortul o optiune doar in urmatoarele cazuri:
- Daca esti minora ai facut sex si ai ramas insarcinata ( asta e trebuie sa alegi intre viata ta sau a copilului, nu te poti lasa de scoala la 16 ani )
-Daca copilul se va naste cu o anumita boala incurabila, oricum copilul va trai in suferinta la fel si parintii)
-Daca sanatatea mamei este pusa in pericol (daca sanatatea mamei este pusa in pericol ea este pusa sa aleaga intre ea si copil, mama mea a cunoscut pe cineva care stia ca se expune la riscuri mari daca va naste un copil, la nascut si ea a murit din fericire macar copilul traieste)
-Daca esti violata si lasata insarcinata ( nu cred ca trebuie sa mai zic nimic aici)
-Daca ramai efectiv fara casa fara bani etc ( ex ai avut o rata mare la banca nu ai mai putut sa o platesti ai ramas insarcinata, banca ti-a luat casa trebuie sa te pui pe picioare )
In schimb daca esti o persoana matura cu studiile terminate un acoperis deasupra capului, un job si ramai insarcinata chiar si din accident trebuie sa accepti parerea mea.

Vad ca unii oameni considera ca avortul nu este o optiune, si ii inteleg si eu gandeam asa la 12-13 ani, dar serios acum puneti-va intr-o situatie din cele prezentate mai sus si spuneti ce ati face voi.