| rockismylife a întrebat:

Ce parere aveti despre Bacovia? eu il iubesc:X:X:X

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Bacovia este extraordinar. Atata pasiune si profunzime rar intalnesti. Tin minte ca la ultima strigare la catalog fiecare a trebuit sa spuna cate ceva despre un scriitor sau poet preferat. Eu am vorbit despre Bacovia si despre poezia lui,, Liceu "

Liceu, - cimitir
Al tineretii mele -
Pedanti profesori
Si examene grele...
Si azi mă-nfiori
Liceu, - cimitir
Al tineretii mele!

- Liceu, - cimitir
Cu lungi coridoare -
Azi nu mai sunt eu
Si mintea mă doare...
Nimic nu mai vreau -
Liceu, - cimitir
Cu lungi coridoare...

- Liceu, - cimitir
Al tineretii mele -
In lume m-ai dat
In valtorile grele,
Atat de blazat...
Liceu, - cimitir
Al tineretii mele!
.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nasol. Nu imi place decat o poezie de a lui, si am citit destule...

| inna a răspuns:

Pe mine nu ma atrag cu nimic poeziile lui. Poeziile lui transmit prea multa nostalgie, melancolie.

| Dmonik a răspuns:

Ma refer la poezia lui... exceptionala!

| ---droid-kid--- a răspuns:

Il iubesc ...nimeni nu a scris si nu va scrie ca el...cryingcrying(crying

| cosmina92 a răspuns:

Am o parere foarte buna. Scrie intr-un anumit fel, ce te tine in mister. Nu scrie opere de "gradinita" scrie opere ce sunt greu de inteles, ce iti transmit un farmec ce te fac sa le citesti mereu, mereu. In concluzie este autorul meu preferat! P.S Unii oameni spun ca nu le place ce srie ( pentru ca nu inteleg) cam 20 la %, inca 20 la % ( nu il plac, cu adevarat ), 60 la % inteleg operele si iubesc operele lui. Dar, cand citesti anumite opere intelegi ce crezi tu, ce crezi ca doreste/a dorit sa transmita autorul, nu poti intelege ce a vrut el sa transmita cu adevarat. happy