| Morbid a întrebat:

Ce parere aveti despre body positivity?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Explica termenul

| Morbid explică (pentru RAY):

O noua moda. Care e strans legata de LGBT.

| RAY a răspuns (pentru Morbid):

Eu va spun sa fiți diferiți dar nu sa purtați etichete, fiți originali, și auto reflectați mereu la starea voastră ființă conștientă, existenta nu are sens dar măcar sa ne trăim viata cum dorim

| T0T a răspuns:

Prea mult pozitivism afectează rațiunea.

| Hammurabi a răspuns:

După părerea mea, și "body shaming" și "body positivity" chiar dacă sunt la antipozi, se încadrează în același gen de forțare a abordării naturii umane.
Nu putem accepta ceea ce suntem fără să sărim în nici o extremă?

| Morbid explică (pentru Hammurabi):

Normal ar trebui sa fim intr-o continua evolutie. Corpul nu e facut sa stagneze.
Pai tocmai ca nu te poate accepta toata lumea si trebuie sa fi constient de asta oricum arati.

| Hammurabi a răspuns (pentru Morbid):

Păi da, dar ideea de "body positivity", asta subliniază. Acceptarea totală a exact ceea ce există, a ceea ce ești. (ideea subliminală că așa va fi mereu, nimic nu se va schimba)
Nu pune problema vreunei evoluții viitoare.
Ceea ce mie nu prea îmi sună bine.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Un confort fără sa faci nimic?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ca ar trebui sa existe doar pentru cei desfigurati sau care nu pot sa slabeasca sau sa se ingrase! In rest, nu au niciun motiv sa imbunatateasca ceea ce nu pot!

| Together a răspuns:

Ar fi mai sanatos si mai util sa slabeasca decat sa incerce sa schimbe perceptia societatii, dar daca nu se pot abtine de la mancare, macar sa se simta bine in pielea lor.

E o forma de renuntare. Nu cred ca o sa le vad atragatoare oricat si-ar accepta ele "imperfectiunile".

| Morbid explică (pentru Together):

Dar am vazut unele care arata bine.

| Together a răspuns (pentru Morbid):

Mai bine decat daca ar slabi?

| Slovcehov a răspuns:

Ok cat timp nu exagereaza cu idei din astea ca e fatfobic sa vrei sa slabesti si cat timp nu jignesc persoanele slabe

| Morbid explică (pentru Slovcehov):

De ce ar fi rau sa jignesti persoanele slabe?

| Slovcehov a răspuns (pentru Morbid):

De ce e rau si sa jignesti persoanele grase. Daca faci asta, faci pisu pe filosofia body positivity, care nu e despre grasime, e despre a te accepta si a-i accepta pe altii asa cum sunt dar a fost asaltata de obezi lenesi si frustrati in ultima vreme