| troleibuz a întrebat:

Chiar daca esti o persoana slaba, ca sa apari intr-o reclama sau pe catwalk ca model, trebuie sa respecti mai multe cerinte. Modelele supraponderale au si ele normele lor de respectat? Cum ar fi un anumit numar de centimetri in talie? Sau doar ca model slab trebuie sa indeplinesti cerinte, iar ca model gras poti arata oricum doresti?
Ce parere aveti despre fenomenul body positivity?

1 răspuns:
| BumiWolfie15 a răspuns:

Industria modeling-ului a fost creată pentru a promova anumite produse. Ascunzându-se sub pretextul "Trebuie să promovăm diversitatea", s-a început angajarea unor persoane nepotrivite în domeniu. Tu crezi că atunci când vine o fată mai plinuță la un casting li se face ălora milă de ea și o angajează imediat fără să-i adreseze nicio întrebare! Dacă ai fi celebru dinainte de reclamă ai avea fani. Dacă ai apărea într-o reclamă sau pe podium,fanii tăi ar vedea și ar cumpăra produsele promovate de tine. De asta și-au dat seama și marile corporații care caută să recruteze oameni cât mai ccunoscuți entru a-și vinde marfa. E doar marketing. Până la urmă cu puțin talent, machiaj și operații estetice orice femeie din bestie devine o divă. Sunt neutră în privința subiectului "body positivity ". Uneori pe internet privesc cum oamenii încearcă să profite de acest fenomen doar pentru a se da sfinți, pentru ei o fi adevărat, dar eu o percep ca pe o falsitate cumplită. Este un gest frumos să nu critici oamenii cu dizabilități pentru corpurile lor nearmonioase. Dar, să fi gras nu e o dizabilitate.