| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre castigatorul alegerilor? ( basescu) eu sunt ft dezamagita ca a castigat. romanu a votat basescu, tot romanu va suferi mai tarziu. geoana era mult mai potrivit ca presedinte. din foarte multe surse am aflat ca basescu a inlocuit voturile cand a aflat ( in urma exit-poll-urilor) ca geoana a iesit invingator. in timp ce geoana, antonescu si alti petreceau, basescu isi facea planuri pentru marea lovitura. si asa a fost. la fel ca in 2004 basescu a mintit, a furat, si a castigat. dar anul asta sper ca nu va mai fi la fel. cei de la pnl si psd au declarat ca vor lua toate masurile posibil legale pentru a impiedica validarea voturilor. dreptatea sa castige!

Răspuns Câştigător
| mcandr3y a răspuns:

Jos basescu! sunt foarte dezamagit basescu e un gaozar care numai merita functia de presedinte! nu a realizat nimic in acesti 5 ani in care a fost presedinte! Trebuie refacute alegerile... dar cu un alt sistem mult mai corect!

11 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

@psiholoaga- psiholoaga te contrazic. Aceste sondaje, adica exit-poll-uri, sunt facute fix de ziua alegerilor, langa sectia de votate. Fiecare are un pas de urmarit ( de exemplu, intrebi mereu al 5-lea, al 7-lea etc. care iese din sectie) si nu conteaza numarul oamenilor interogati. Se fac in fiecare judet din tara, inclusiv in mediul rural, unde daca spui omului ca esti de la exit-poll-uri, te trezeti si c-o sapa in cap ca spui ca-l iei la misto. Intrebarile nu-s multe, ultima oara au fost 3 intrebari politice ( cu cine a votat in al 2 tur, in primul tur, si alegeri parlamentare ) si 3 personale ( varsta, etnia si ocupatia). Deci un chestionar dura in jur de 30 de secunde-1minut. Marja de eroare e insa foarte mare. Am un prieten care s-a ocupat de 2 judete ( Suceava si Botosani ) si stiu ce fel le tuneaza.laughing Depinde si cum prinzi acel pas, poti prinde numai pensionari, unde majoritatea au votat cu Geoana.
@ana- dreptatea a castigat deja. Frustarea e insa prea mare. Xoxooo!

| psiholoaga a răspuns:

Eu nu inteleg cum puteti sa va imaginati ca exit poll-urile sunt relevante. Sunt SONDAJE. Eu am facut sondaje si hai sa iti explic cum se intampla. Ai un numar de sondaje de facut/zi si oamenii nu au chef sa stea, sa iti raspunda, mai dau cate o injuratura, sau raspund la 2 intrebari si dupa nu mai au chef. Asa ca, pentru a-ti atinge numarul de persoane, mai pui si din burta, cam ce iti imaginezi ca a raspuns majoritatea. Sau un alt exemplu. Sondajul e comandat de carrefour, daca spui oamenilor asta, cam 90% vor alege dintre hipermarketuri Carrefour. Ca sa nu mai spun de focus grup-uri cum se fac si ce raspunsuri se dau, special ca sa iasa ceea ce vrea firma care il organizeaza. Nu mai credeti toate statisticile, ca sunt la vrajeala. Una e ca 3 din 4 romani au spus (chestie pe care nu ai cum sa o verifici) ca au votat cu geoana, alta e realitatea.

| psiholoaga a răspuns:

Flav, ai dreptate in cazul asta, insa tot nu inseamna ca oamenii chiar au spus adevarul sau ca cei intrebati reprezentau un esantion relevant pentru populatie. Cand faci sondaje, vezi in ce categorie de varsta/gen/ocupatie se incadreaza majoritatea si selectezi un esantion relevant in categoria asta. Intrebarile adresate aleatoriu isi au rolul lor, insa e greu de stabilit cat de ok e sa generalizezi rezultatul asupra intregii populatii.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ana, ai intalnit pe unul dintre cei doi fata in fata inainte de a face afirmatiile astea?

| JackieSue a răspuns:

Mai fato mai...cum sa inlocuiasca voturile? Tu chiar crezi ca se poate asa una-doua hai sa mergem sa inlocuim voturile. Ce naiba, crezi orice zic gurile rele.Si oricum tot ce va promis Geoana nu este adevarat.Cica am auzit de la unii colegi de-ai mei ca daca era el presedinte ne scapa de criza.Si pun pariu ca toti credeti fleacul asta. Mie-mi trecuse durerea de cap cand am auzit asta.Am ras cu lacrimi.Pai cum mai inteligentilor nu iese toata Europa din criza si iese tocmai Romania? Sau de unde ia Geoana bani ca sa iesim din criza? Din cer? Sa nu uitam ca toata Europa e in criza si nici macar marile puteri n-au iesit din criza, ca n-au cum. Dar sa iasa Romania(pe ultimul loc in topul UE) m-a amuzat extrem de tare.

Tata a avut ocazia sa-l cunoasca personal pe Geoana si a spus ca este fatarnic, ca atunci cand ii e lui bine nu te cauta si uita de tine, dar cand are nevoie e primul care se milogeste-numai ca sa ajunga la putere.

N-ati vazut cum facea cand a aflat rezultatele. Ce presedinte sare in sus si sarbatoreste cu sampanie in fata camerelor de filmat? Nu asa se manifesta fericirea unui presedinte. A primit ce a meritat. Pollurile alea nu sunt nimic scris.Intreaba si ei o masa de oameni cu cine au votat.Asa e dragilor. O masa de oameni, nu toti.
Chiar ma bucur ca Geoana a fost luat drept fraier dupa reactia de acum 2 seri.

Base a zis: "un fleac, i-am ciuruit". Asa se face laughing. Si m-am convins si de Antonescu. E un pr*stalau care vine si daca nu-i convine ceva gata tine cu ala.

Dar sa intelegeti so voi ca intr-o noapte nu are nimeni cum sa schimbe voturile, pentru ca nici macar nu s-a terminat numaratoarea.De abia dupa ce se termina poti sa bla-bla etc., dar cine se scoala la 3 noaptea sa se duca sa schimbe voturile? Cameramanii sunt cu ochii pe el credeti-ma.Asa a fost si Geoana prins ca se duce la Vantu dupa tot taraboiu` ala.Si ati vazut cum l-au tratat Geo Si Anto pe Base cand au castigat.Anto zice:"e cel mai mare rau posibil sa ajunga Base presedinte", iar Base a fost intrebat ieri care a cazut mai prost? Geo sau Anto? Acesta a zis :"Eu ca mai stau 5 ani in Parlament.Vedeti.El n-a dat intr-un om cazut.

Si nu mai comenta tu aiurea daca nici macar nu esti documentata.trebuie sa stii ceva cu politica nu a tinut mami cu Geo si a zis ca Base e naspa si dupa repede spui tu la toata lumea. Tine-ti parerea ca nu intereseaza pe nimeni, n-ai dreptate. Tu nu stii ce s-a intamplat pana acum. Te-ai trezit si tu ca mama ta probabil a votat cu ala si gata e naspa alalalt.

| Aurelia a răspuns:

Nu cred ca Basescu a inlocuit voturile, dar sunt oameni care vor sa-l defaimeze si sa-l faca sa nu ajunga la presedentie din nou, asa cum au facut si atunci cand au spus ca a lovit un copil, cand in realitate filmul era trucat! Nu cred ca Geoana e in stare sa conduca Romania mai bine ca Basescu si asa cum trebuie sa fie condusa o tara!

| putzulica a răspuns:

Da. nici eu nu sunt de acord. cu basescu! la ora 8:00 geoana era presedinte. apoi s-au facut niste smecheri si hop a venit cu caruta de voturi pentru basescu si a luat alegerile! nu-i corect! pe deasupra ati vazut ce a zis. la ora 4 dim cand a vazut ca e din nou resedinte? a zis:a fost un fleac ca sunt iar presedinte. i-am ciuruit pe toti! asta e vorba de presedinte?

| bogdand a răspuns:

Basescu a castigat datuorita romanilor din Spania si Italia.La diferenta de 60000 de voturisad Nu mi se pare corect ca sa hotareasca romanii din afara cum sa traim noi aici sad
Poate ca totusi va coopera cu Crin Antonescu si atunci macar ar fi o majoritate ceea ce e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce era mai bun Geoana?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ana, ia vezi-ti de baronii tai, aia imbogatiti, de pe urma privatizarilor frauduloase.baronii tai psd-isti care au vandut tot in tara asta.stii? cine se aseamana se aduna. s-au adunat cei amintiti de tine si au format o gasca de hoti impotriva unuia singur.ca si daca le-a taiat din cascavalul furat, in loc sa guverneze o tara, i-au facut tot felul de greutati.si cu pungile de zahar si de faina si cate 50 de lei de vot, cum e? ca cei de la psd au practicat sportul asta? si de cand hotarasc si sunt mai sigure exit-pollurile, in numararea voturilor decat numararea in sine a buletinelor, de catr bec? dreptatea sa castige? care dreptate? a ta? ca umbla cu capul spart prin tara din cauza coruptilor vostri care nu vad decat bani si furt din sangele bietei tari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credeti ce vreti. era doar o simpla intrebere dar se vede ca nu prea se poate discuta cu voi. (unii). dar nu e nimic. basescu nea furat si a castigat. lasa ca nici voi nu stiti mai bine. eu am sursele mele si sa stiti ca majoritatea informatiilor sunt reale. re cunosc ca si PSD-ul a dat mita. da tu compari ce au facut ei cu ce au facut cei de la PD-L dupa ce sa incheiat campania(ceea ce e ilegal), mita 3 milioane per vot. acu ce mai ziceti?
lasati ca nici basescu nu e usa de biserica
nu ma apuc acum sa enumar cate a facut si cate nu basescu dar asta e
nu te poti pune cu nebunu. nici nu stie sa piarda
de aia a facut toate astea
acum asta e deci lasati ca nici voi nu sunteti mai informati
raspuns pentru bogdand: in primul rand nu inteleg draptul romanilor din starainatate sa voteze. or fi de cetatenie romana dar nu au domiciliul in romania. nu ei sufera din cauza puterii, nu lor li se scade din salariu
dar ce sa faci basescu a luat si gata. tot noi vom suferi mai tarziu