| Kogaion a întrebat:

Ce parere aveti despre curentul: Spitale&Scoli vs Biserici? BOR, primeste 0, 40% din PIB, iar restul banilor sunt din donatiile enoriasilor. In schimb, ministerele educatiei si sanatatii, au bugete de miliarde de euro si nu se face nimic, de exemplu am citit o statistica, anual din sistemul sanatatii "dispar" aproximativ 8 miliarde de euro. Si pana la urma, nu Biserica trebuie sa faca spitale si scoli. Iar medicii si profesorii pleaca din tara din cauza salariilor mizere, nu din cauza preotilor. Voi ce ziceti?

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu zic, că ești subiectiv.

Deranjează în toată afacerea asta în primul rând ipocrizia, opulența, nesimțirea, contrastul acela între ce se predică în general și ce se practică în general...și faptul că statul nu ar trebui Deloc muls de preafericiții ăștia nesătui, care sug din banii tuturor, statul ar trebui să fie complet separat de biserică, care la rândul său nu ar trebui să se amestece în politică și în pomenile electorale etc, etc, etc.

| Kogaion explică (pentru NOname):

De fapt, in mai multe tari, cultele religioase primesc niste sume de bani. Legat de "suptul" de la toti, nimeni nu ii obliga pe oameni sa lase bani la preoti, ei o fac din vointa proprie. Si totusi repet, nu e logic ca de scoli si spitale ar trebui sa se ocupe statul si nu biserica?

| NOname a răspuns (pentru Kogaion):

"De fapt, in mai multe tari, cultele religioase primesc niste sume de bani."

La fel cum în mai multe țări se fură, se violează, se omoară în piețe cu pietre etc, asta nu înseamnă că e ok și e musai s-o facem și noi.

"Legat de "suptul" de la toti, nimeni nu ii obliga pe oameni sa lase bani la preoti, ei o fac din vointa proprie."

"Voința aia proprie" e bazată pe un șantaj emoțional, dar aici oricum vorbeam de bugetul de stat, la care cotizează toți, ortodocși, neortodocși, care vor biserici, care nu, mai puțin tovarășii în sutane, că ei sunt mai egali de fel și mai scutiți de cele lumești, când le convine.

"Si totusi repet, nu e logic ca de scoli si spitale ar trebui sa se ocupe statul si nu biserica?"

Statul se ocupă, cum poate și el, dar în condițiile date, trebuie să fii orb sau mult prea îndoctrinat, ca să nu faci niște paralele și să nu tragi niște concluzii tragi-comice, o comedie din aia neagră.

| Kogaion explică (pentru NOname):

Cum adică statul se ocupa cum poate și el? Adică statul învățământul are 10 miliarde de euro iar sănătatea 8 și nu sunt în stare sa construiască niște spitale și scoli? Adică sa i lăsăm în continuare sa fure în opinia ta, ca noi trebuie sa dam în Biserica, ca lasă oamenii bani acolo.

| RAY a răspuns:

Si pana la urma, nu Biserica trebuie sa faca spitale si scoli.
parca biserica reprezinta pe iisus nu? pai iisus era sarac nu avea vile, masini scumpe, biserica ortodoxa este bogata dar nu ar face o cantina pentru saraci,nu vad ce rau ar fi daca ar dona la construirea unui spital sau pentru aparate medicale,o biserica cu adevarat crestina ar fi una saraca care doneaza tot ce are saracilor,nu va strangeti averi pe pamant si in cer,acolo nu o sa le mance molile, adevarat va spun ca mai repede intra o camila prin gamalila unui ac decat un bogat in imparatia cerului, iubestesti aproapele, ai uitat ca iisus ura camataria in apropierea biserici, azi gasesti de toate sa cumperi de la biserica, oare asa vrea iisus?

| Kogaion explică (pentru RAY):

BOR, ajuta oamenii nevoiasi, doar cine nu vrea nu vede, au investit si in mai multe clinici si chiar spitale. In legatura cu bogatia Bisericii, este adevarat ca detine o avere impresionanta, dar este din leul donat al enoriasilor, nu din taxele si impozitele oamenilor. Si repet, daca Biserica trebuie sa faca spitale si scoli, ministerele invatamantului si sanatatii ce mai fac?

| RAY a răspuns (pentru Kogaion):

Da-mi o dovada cum ca ajuta

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Cu vorbe bune

| lpavel a răspuns:

Absolut de acord cu tine! Doar ateii vorbesc urat de biserica...

| Kogaion explică (pentru lpavel):

Pe mine ma intistreaza mai tare cand vad atatia tineri ca preiau acest curent, fara sa se informeze inainte, eu personal imi puneam sperante in tineret pentru un viitor mai bun, dar se pare ca tineretul este la fel de indiferent ca si pensionarii.

| AC4S4 a răspuns:

E un subiect interesant. Pe toate retelele de socializare se scoate in evidenta faptul ca stam prost din punct de vedere al Invatamantului si al Sanatatii pentru ca bisericile au multi bani.
Gresit, stam prost in domeniile astea pentru ca suntem o tara corupta (nu doar politicienii, ci si majoritatea cetatenilor).

| Kogaion explică (pentru AC4S4):

Si inca un lucru important, Biserica are bani din leul donat de enoriasi, nu din taxele si impozitele oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| anamariarot a răspuns:

De ce avem nevoie de un clopot care a costat aproape jumătate de milion de euro? Suma aia colosală pentru românul de rând nu putea fi folosită pentru priorități?
De ce atâta opulență? Ne trebuie spații inspirate de Gucci, Dior și alte brand-uri scumpe, pentru a ne apropia de Dumnezeu? De ce se investește în cum arată un rahat de clădire și nu se investește în suflete? Dumnezeu te primește în rai și dacă te rogi în natură, și dacă te rogi acasă, și dacă te rogi „în tine".
De ce ATÂTEA biserici? Fondurile alea nu pot fi investite în altă parte? Da, suntem popor creștin-ortodox, într-adevăr, dar suntem țara cu cele mai multe biserici pe cap de locuitor; mă mir că i-am întrecut pe ruși. Mă întreb dacă Iisus ar fi mulțumit când ar vedea cât de „implicată" e politica în toată AFACEREA numită BOR. De ce finanțează statul biserici și nu spitale? Tocmai d-aia, că acolo găsesc bătrâni care-și pun ultima speranță în divinitate, bătrâni și alți amărâți pe care îi pot adânci și mai mult în mocirla în care se află deja, oferindu-le speranțe deșarte. „Lasă, mamă, că X-ulescu e bun, e om cu credință în Dumnezeu, îl votez pe el.". Vezi unde bat? Cred că e foarte evident...
De ce BOR a excomunicat-o pe femeia aia? Indiferent de cât de „nedreaptă" ar fi fost din punctul lor de vedere, atât timp cât nu isca scandal și nu deranja alți participanți la slujbă, nu ar fi trebuit să o primească în lăcașurile de cult? Nu cei bolnavi au nevoie de medic?
De ce în unele biserici scrie că e INTERZIS să vii cu lumânări din altă parte?
De ce există și biserici care sunt separate DOAR de un gard, așa ajungând oamenii să se certe între ei, că preotul lor e mai bun și al celorlalt mai puțin bun?
De ce biserica n-a vrut să „dea" un preot care să slujească la capela din cadrul cimitirului înființat de un om de afaceri(al cărui nume îmi scapă), doar pentru că n-a putut da respectivul spațiul în proprietatea BOR?
Iar „de ce"-urile pot continua... Deși nu sunt deloc o fire religioasă, realizez că unii preoți sunt prinși la mijloc în comerțul ăsta scârbos și chiar îmi pare rău pentru ei. Tot respectul pentru cei care sunt altfel, dar sunt puțini și sunt umbriți de „superiori".
Haideți să nu fim tâmpiți; să credem în Dumnezeu dacă simțim asta, dar să conștientizăm că locul în rai nici nu se cumpără, nici nu e asigurat de BOR care promite marea cu sarea.

| lpavel a răspuns (pentru anamariarot):

Anamaria daca ai avea putina credinta ai stii ca Dumnezeu vrea sa aiba casa lui de rugaciune iar tu numindu-L : R... de cladire ai facut o blasfemie! Lasa preotii cu pacatele lor ca da si ei au pacate ca sunt si ei oameni, tu sa ai grija de sufletul tau, de grija ta, nu a altora ca la judecata de apoi nu vei fi intrebata ce a facut preotul din zona in care ai trait ci vei fi intrebata tu ce ai facut, cum ti-ai trait viata! Isus spune: Nu judecati ca sa nu fiti judecati! Uita-te intai la barna din ochiul tau inainte sa vezi paiul din ochiul fratelui tau!

| anamariarot a răspuns (pentru lpavel):

Nu e blasfemie, că alea-s CLĂDIRI, nu casa Lui D-zeu.Casa pe care Dumnezeu o vrea e inima omului, nu construcții de milioane de euro.
„Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie."

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Fără a intra într-o polemică legată de BOR sau de alte probleme de genul, mă rezum doar la construirea Catedralei Mântuirii Neamului și propun un exercițiu de imaginație:
-Barcelona fără Sagrada Familia
-Paris fără Notre Dame
-Roma (Vatican) fără bazilica Sfântul Petru

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Măcar de-ar arăta și kitschoșenia noastră ca alea care-s emblematice pentru orașele din care fac parte și care reprezintă frumos niște stiluri arhitectonice... Având în vedere toată tevatura din jurul a tot ceea ce implică BOR, mă îndoiesc că o va considera cineva simbol al Bucureștiului.
Oricum, apreciez(fără vreo ironie prostească) viziunea ta. Îmi pare că încerci să vezi partea plină a paharului, dar mie nu-mi iese.

| lpavel a răspuns (pentru anamariarot):

Gresit! Inca de la inceputul omenirii Dumnezeu a avut casa lui, mai intai un Chivot apoi Cort la pe vremea lui Solomon prima biserica! Citeste ce zice Dumnezeu despre Biserica inainte ca Solomon sa-l zideasca, nu citi ce numai tie iti e pe plac... Biserica e o casa de rugaciune iar in ea locuieste Dumnezeu, nu o poti numi asa! Ti-am zis asta in caz ca nu ai citi acel verset din biblie...

Cat despre rugaciune ai dreptate intr-un fel, de ce zic asta pentru ca acea pilda se refera sa te rogi pentru sufletul tau nu pentru ochii lumii, nicidecum nu se refera sa nu mergi la biserica sau sa nu te rogi in biserica! Biblia vorbeste in pilde, trebuie sa ai inima deschisa si sa te gandesti la voia lui Dumnezeu nu la ce ti-ar fi tie mai bine!

| anamariarot a răspuns (pentru lpavel):

Prin „rahat" mă refer la alea făcute special pentru a mai scoate niște voturi de la bieții oameni și la alea pline de aur, lucru care bănuiesc că se subînțelege, datorită detaliilor aduse în celelalte rânduri. Ar vrea Dumnezeu să locuiască acolo? Nu cred.

| lpavel a răspuns (pentru anamariarot):

Binenteles ca ar vrea! Ti-am mai zis degeaba o ti pe a ta, nu gandi la ce ai vrea tu ci la ce vrea EL! Ca lumea ofera bani Bisericii nu e o pacaleala facuta de preoti, asta asa fost de cand e lumea. Tu daca vrei dai daca nu, nu. Nu te obliga nimeni sa dai dar daca dai va fi scris in "cartea cea mare,, ca preotii nu pun acei bani unde ar trebui asta e vina si pacatul lor, nu tu trebuie sa-i judeci, vor fi ei judecati cand va veni vremea lor, important este ca tu ti-ai facut datoria de crestin! Si apropo: nici o biserica nu e facuta special pentru acest lucru si chiar de ar fi NU ai voie s-o numesti asa pentru ca a fost sfintita si binecuvantata cu numele lui Isus! E un pacat ce nu va fi iertat niciodata! Nu se pune daca nu ai stiut, dar acum ai aflat si stii, deci sa nu mai vorbesti niciodata asa despre o biserica pentru ca e casa lui Dumnezeu, indiferent ce preoti pacatosi predica in ea! Cat despre preoti, nu mergi la biserica ca-i iubesti, desi ar trebui dar sa lasam asta, tu mergi sa asculti cuvantul lui Dumnezeu, mergi sa-l cinstesti pe EL, mergi pentru iertarea pacatelor tale nu ale preotilor sau ale altcuiva!

| Kogaion explică (pentru anamariarot):

De ce atatea Biserici? Pentru ca cele existente sunt pline! Oamenii merg la Biserica. Si nu mi-ai raspuns la intrebare, de ce este Biserica atacata pentru ca in Romania spitalele si scolile sunt cum sunt si nici nu se contruiesc altele noi?

| Kogaion explică (pentru anamariarot):

Vezi ca si acele monumente au fost dur criticate la vremea lor, exact cum este acum Catedrala, la fel si Casa Poporului, care este cel mai vizitat obiectiv turistic din Bucuresti, este vizitata pentru marimea sa, nu pentru arhitectura.

| anamariarot a răspuns (pentru lpavel):

Asta-i ca și cum ai spune că e o blasfemie la adresa lui Allah când condamni atacurile teroriste ale musulmanilor făcute, cică, în numele Dumnezeului lor.

| anamariarot a răspuns (pentru Kogaion):

Cu excepția bisericilor unde se află niște duhovnici deosebiți, celelalte sunt cam goale; chiar preoții se plâng că nu mai dă lumea pe la biserică la fel ca înainte. După cum am spus și în primul răspuns, cunosc 100% un caz unde sunt două biserici separate doar de un gard și asta nu pentru că nu ar mai fi avut oamenii loc în prima construită. Există multe interese la mijloc.
Îmi poți oferi o sursă de unde ai aflat că erau criticate la vremea lor celelalte construcții, te rog? Sagrada Familia, cel puțin, nu e încă finalizată, iar construcția ei nu s-a făcut și nu se face din bani publici.
Refuz să cred că nu știi de ce oamenii critică și biserica pentru tot ce se întâmplă. Nu vedem pădurea din cauza copacilor...

| lpavel a răspuns (pentru anamariarot):

Crede ce vrei si fa cum vrei eu nu mai am cuvinte... cred ca ti-am zis ce era de zis!

| Nilsson a răspuns:

``Ce parere aveti despre curentul: Spitale&Scoli vs Biserici?``

Mi se pare mai mult o propaganda ateista josnica.

Toate bisericile au uscaturile lor, dar nu sunt ele de vina pentru ca nu avem un sistem sanitar si educational bine pus la punct.
De faptul ca s-au cheltuit 234 de milioane de euro pe National Arena (adica de cateva ori costul catedralei si 100% din bani publici) si multe alte stadioane de milioane de euro in comune neasfaltate si fara apa curenta/ canalizare nu se plange nimeni.

Ba uite ca chiar si unele biserici se implica in constructia spitalelor:
https://www.spitaluladventist.ro/
Cred ca si BOR se implica in multe proiecte, cei care le cunosc are trebui sa le promoveze.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pana la urma care e rolul bisericii, de ce ne trebuiesc biserici? Nu e rugaciunea la fel de puternica daca te rogi in aer liber?

| Kogaion explică (pentru PumpkinDoll):

Daca oamenii merg la Biserica si sunt pline, de ce sa nu se mai contruiasca?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Kogaion):

Mda,ai putina dreptate daca ma gandesc mai bine,nu e vina lu' Dani divinul ca majoritatea populatiei e spalata pe creier si cred ca intr-adevar intratul intr-o cladire si asezatul in genunchi pentru a vorbi singur are vreun efect, oricum cand le e rau se duc toti la spital si dupa ii multumesc lu Gizas ca au scapat, nu merge nimeni la biserica sa se vindece prin puterea rugaciunii, ai dreptate... daca ne-am obisnuit cu prostia si putem s-o ducem asa, s-o ducem in continuare. Spuneai mai sus ca vrei evolutie....Mai asteapta vreo 500 de ani, si poate o sa se schimbe ceva

| Kogaion explică (pentru PumpkinDoll):

Si totusi, ca sa-mi raspunzi la intrebare, cine este de vina pentru ca nu avem spitale si scoli, Biserica sau Statul?

| AC4S4 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Prin faptul ca faci atac asupra unei credinte demonstrezi ca nu esti in stare sa aduci argumente care sa-ti sustina opinia.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AC4S4):

Nu trebuie sustinut nimic, n-am ce argument sa aduc sa demonstrez ca nu exista ceva pentru ca pur si simplu...nu exista, daca ar fi existat ar fi putut crestinii sa aduca dovezi plauzibile si s-ar fi putut demonstra intr-un fel sau altul ca ei chiar au dreptate si exista, dar pana acum n-a putut nimeni si s-au inventat povesti... oare de ce? I-al pe unu si arata-i o masa goala si pune-l sa demonstreze ca nu-i nimic pe masa

| AC4S4 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu ai inteles ce am scris. Aici era vorba de economia Romaniei, de ce se construiesc biserici si nu spitale/scoli. Tu in loc sa mergi pe ramura politica, economica, te-ai dus pe cea a religiei.
Nu se voia a fi o discutie daca exista Dumnezeu sau nu, tu ai transformat-o intr-una, ma rog, tu si ceilalti useri anti-crestinism.

| Alfred0703 a răspuns:

Cate milioane de euro a acordat primaria Bucurestiului pentru construirea catedralii muirii neamului?