| Lola956 a întrebat:

Ce parere aveti despre discriminare?

4 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Clar e o forma jenanta de a sfida persoane, de a le face sa se simta foarte rau. Discriminarea poate bulversa relatiile sociale, dintre diferite clase de oameni.Asta e parerea mea.

Sfat : Nu discriminati! :d

| Pearl01 a răspuns:

Din pacate discriminarea face parte din viata de zi cu zi si de multe ori se intampla sa o folosesti fara sa vrei. Acum depinde foarte mult de educatia primita si de ceea ce-si doreste fiecare ca persoana. Parintii ar trebui sa ne invate ca nu e bine sa facem discriminare intre oameni, ci trebuie sa-i respectam si sa-i acceptam asa cum sunt. Nimeni nu este perfect, un copil nu are cum sa stabileasca familia in care se naste, nu poate sa-si schimbe parintii sau mentalitatea lor, insa copilul poate sa devina oricand un om cu bun simt, respectuos si altruist, atata timp cat el isi doreste.
Stii, de multe ori faptele noastre ne reflecta si ar trebui sa ne gandim de 2 ori inainte sa ranim pe cineva... oare de ce facem asta? Poate educatia, trairile noastre, copilaria, dramele, anturajul din viata de zi cu zi etc ne imping(e) sa recurgem la discriminari, la aroganta etc. Si chestia e ca, in momentul in care ranim o persoana, ne ranim pe noi de fapt si asta nu e bine. Trebuie sa fim sinceri, dar respectuosi, sa nu lasam lumea sa ne influenteze si sa judecam lucrurile "cu cap".

| usernameSg0 a răspuns:

Desi m-am obisnuit putin tot nu-mi place.

| moegie0dattebayo a răspuns:

Este reactia omului simplu in fata lucrurilor noi, diferite de el.ce am observat este ca atunci cand ceva este diferit de om, nu numai ca dezagreaza acel ceva, dar se si considera superior fata de acesta.este un simplu reflex de aparare al speciei umane pentru a nu se simtii in pericol in fata a ceva nou.astfel decide sa evite orice 'lupta' nestiind cu ce s-ar putea comfrunta si isi 'dezasarmeaza oponentul' facandu-l sa se cosidere inferior. specia noastra mai are mult pana sa evolueze.