| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatile din Romania?
Mie mi se par depasite aproape toate. Mi se pare trist ca exista atat de putine facultati care sa duap absolvire sa te ajute sa te angajezi undeva, sa faci ceva cu diploma aia.
E trist cum invatamantul romanesc iti baga pe gat 12 ani de scoala tot felul de materii apoi te lasa sa iti alegi o facultate despre care nu ai invatat absolut nimic, nu stii nici ce se invata acolo, nici ce presupune munca in domeniul ala.
Dar hei, decat sa ii invatam pe copii ce presupune fiecare domeniu in care pot sa isi faca un viitor, mai bine sa ii invatam educatie tehnologica, chiar daca 90% din ingineri nici nu mai tin minte ca au facut materia asta in scoala.
E trist sa vezi cum scopul cel mai important al invatamantului, cel de a pregati oameni pentru piata muncii, nu e atins.
E trist ca nu se face orientare in cariera.
Si mai trist este sa iti vezi colegii cum se lasa influentati de cate un profesor frustrat ca nimanui nu ii pasa de materia lui, ajung sa dea la filosofie cu promisiunea ca vor ajunge jurnalisti si ca se vor umple de bani. Si dupa un an pierdut din viata lor ajung sa renunte... pentru ca isi dau seama ca nu exista nicio cerere pe piata muncii pentru asa ceva.
Voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De acord in mare parte si in plus vreau sa adaug ca mi se par extrem de stresante, o cantitate prea mare de stres pentru nimic.

| Darkmagic a răspuns:

"Facultatile sunt depasite"?
Hai sa vorbim despre lucruri depasite... big grin
Romania E depasita, nu facultatile!
Cei care fac studii superioare in Ro apoi pleaca afara, iti pot confirma asta.
Peste 40% dintre romani sunt analfabeti absoluti sau functionali.
Iti spune ceva cifra asta?
Facultatile se adapteaza practic, generatiilor de prostalai care vin tare din invatamantul liceal, deci cu fiecare an ce trece, veti "afirma" si mai multi inculti.
Cam ce ati vrea voi, sa platiti 3 lei anul de facultate, 2 lei la Sanatate si sa scoateti Elite intelectuale si "spitale ca afara"?
Platiti "ca afara" si Invatati "ca afara"!
Deocamdata, se vede pe TPU si din cosmos ca prin licee si BAC trec ca gasca prin apa cohorte intregi de agramati, care se plang apoi ca in Romania e nasol si pute... laughing
"Tare"! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, de acord, doar fabrici de diplome.
Nu spun ca nu inveti chiar nimic de pe urma lor, insa nu se axeaza pe ce trebuie si cat trebuie.
Mai ales in IT unde facultatile sunt in mare parte degeaba. N-ai nevoie de ce inveti prin ele, dar mai ales cat nu inveti. Desi nu e o facultate inutila (una din domeniul asta) devine aproape inutil s-o mai faci. De ce? Pentru ca n-are rost sa stai sa suporti cel putin 3-4 ani de zile niste profi care predau niste chestii doar ca sa aiba salarii si sa faci restante la materii mai putin tangente cu specializarea ta (dar trebuie sa fie acolo in programa).