Abh
| Abh a întrebat:

Ce parere aveti despre femeile care cersesc impreuna cu copiii lor mici pe un frig crancen? Daca le dai bani, perpetuezi cersetoria, daca nu le dai, ii condamni la foame.

Răspuns Câştigător
| AldanaBlue a răspuns:

Mi-e mila de copiii aia care sunt purtati prin ploaie si prin frig de mamele lor (prea mult zis mama). Pentru ele, prea putina mila. Ar putea sa mearga sa manance la o cantina a saracilor, sa spele niste scari de bloc, sau sa mature strazile cum fac multi alti oameni...cred ca s-ar gasi o solutie daca ar dori sa faca o schimbare. Dar e mai comod sa intinzi mana, nu? Nu le e rusine ca isi bat joc de copilasii aia. Daca le dai de mancare, nu vor. Dar in schimb vor macar o tigara.
Le mai dau bani pentru ca mi-e mila de copii, recunosc, nu tot timpul. Ce viitor vor avea si copiii aia? Vor face la fel ca si parintii lor, pentru ca alta educatie nu au, nu vor merge la scoala. vor cersi la randul lor.
In schimb mereu dau bani batranilor sau le mai cumpar de mancare. Multi nici nu cersesc, dar in momentul in care le dai ceva, oricat de putin ar fi, ochii le sunt plini de lacrimi.
Oricum, dorinta mea/visul meu e ca pe viitor sa infintez o fundatie care sa se ocupe de astfel de probleme (si de multe altele).

7 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Cu siguranţă nu ar sta pe frigul acela crâncen dacă nu ar avea într-adevăr nevoie de bani sau dacă ar fi putut face altceva. judecă din acest punct de vedere. Eu totdeauna dau bani unui nevoiaş dacă am la mine.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Ele cersesc ca sa faca bani si copii ii tin numai de forma ca sa-ti fie mai mila.Sincer mie nu mi'e mila cand vad oameni in toata regula cersind dar cand vad un copil sau un batran mi se rue sufletul sa trec fara sa fac nimic.Si cel mai trist e ca banii care ii primesc de cele mai multe ori se duc pe alcool si tigari.Mai bine cumperi un corn si ii dai copilului sa manance cat timp esti tu acolo ca altfel ai aruncat banii degeaba

lolita
| lolita a răspuns:

In general astea fac parte din retele de traficanti si din pacate nu le raman lor banii. am vazut un baiat fara un picior la cersit pe frigul astad de moarte si cand deja se intunericeste vine o masina ( bmw) si-l ia de la locul cu pricina si lui ii da doar o bucata de paine sa manace si atat, cat despre mamele cu copii se intampla acelasi lucru sau mai rau copii nici nu sunt ai lor, ci sunt furati, am vazut un caz aici la supermarketul de unde-mi fac cumparaturile, cand un adult a lasat copilul si i-a zis sa nu se miste de acolo pana nu vine el sa-l caute, era un baietetel de 4-5 ani.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Pacat de ei.Imi pare rau cand ii vad cat sufera, mai ales copiii, care sunt nevinovati.Sigur ca trebuie sa ii ajutam.Insa sunt si escroace care nu sunt in stare sa-si caute un loc de munca de lenese ce sunt si isi trimit copii la cersit unde in timpul ala ar trebui sa li se ofere o educatie sau sa studieze, la scoala, acasa, band o cana cu lapte cald (pe gerul asta). Imi pare rau de cei care sufera. Oare cand va realiza conducerea tarii ce se intampla?

| AldanaBlue a răspuns:

Iar a aparut de 2 ori raspunsul. Macar acum l-am putut edita.

| axeltm a răspuns:

Parerea mea este ca nu conteaza ce parere avem pana nu face cineva ceva in privinta asta... Am lucrat anul asta in strainatate, am fost la Fortele de Munca la ei si am vazut cat de diferit poate sa fie sistemul fata de noi... Deci parerea mea este sa plecam toti din tara laughing Sa ramana presedintele si parlamentarii platiti de cainii de pe strada happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai iti recomand sa vezi filmul FILANTROPICA, apoi sa-mi spui daca iti mai este mila. Da-le o portie de mancare calda si un ceai cald, nu bani.