| ROB3RT89 a întrebat:

Voi mai dati bani la cersetori? Unii dintre iei chinuie copiii toata ziua in frig si daca le iei mancare se cam uita urat...
Altii(mai putini) chiar par sa fie neputinciosi.
Voi ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu si nici produse. Ultima data am vrut sa ii cumpar o sticla cuiva intalnit pe strada. Spunea ca nu gaseste o adresa, ca sta de ceva timp si ca ii e sete. Nu parea chiar cersetoare dar nici bine nu parea ca o duce. M-am oferit sa ii cumpar apa si un snack, ceva. Langa magazin mi-a spus ca vrea un suc mai bine. Am acceptat. M-am intors cu sucul si cu un sandvis. A facut figuri ca e cu salam de care nu ii place. Am acceptat la insistentele ei sa cumpar un corn in schimb. Am facut asta iar dupa ce i le-am dat, venea dupa mine sa o ajut cu bani. Asa ca, aveti grija pe cineva ajutati. happy Eu nu cred ca mai merita. Sunt alti oameni pe care ii putem ajuta si care chiar ne-ar fi recunoscatori. Am intalnit de mult, o batranica, la casa de marcat, era in fata mea. Nu mai avea destui bani sa isi cumpere produsele, asa ca am facut eu asta pentru ea. Consider ca astfel de oameni chiar merita ajutati.

| alina2k18 a răspuns (pentru Aasdfghj):

''A facut figuri ca e cu salam de care nu ii place. Am acceptat la insistentele ei sa cumpar un corn in schimb. ''
Merita o mare flegma besnita asta cu burta goala dar cu fite de mare patroana si figuri pe banii altuia.

| Aasdfghj a răspuns (pentru alina2k18):

Eram singura pe strada, si dupa cum cred ca stie toata lumea, nu se baga nimeni daca iti face cineva ceva. Mi-a fost frica, asa ca, am preferat sa ii fac pe plac si sa ma lase in pace.

| alina2k18 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Inteleg, mai ales cand sunt divergente intre 2 femei nu se baga nimeni.
Vezi ca vin vremuri grele, se practica si vrajeala cu ''ratacitu' care iti capteaza atentia, eventual iti arata telefonul cu nu stiu ce adresa si altul vine si te face pe la geanta, telefon etcwinking de obicei femeile sunt scoase la inaintare pentru ca prezinta mai multa incredere decat un barbat.
Nu mai zic de scandalurile/certurile din locuri publice si f aglomerate ca sa atraga atentia si altii opereaza...

| Aasdfghj a răspuns (pentru alina2k18):

Nu ma gandisem niciodata ca as putea fi jefuita in timp ce discut despre o adresa cu cineva. Mersi! O sa fiu atenta si la treaba asta.

| ROB3RT89 explică (pentru Aasdfghj):

Trebuia sa-i iei un meniu de la Mec!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unii o fac de nevoie, alții sunt profesioniști trișori.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu dau.
Majoritatea sunt doar leneși.

| alina2k18 a răspuns:

Majoritatea pe langa mancare [ sanchi mangleala ca le e foame] asteapta si un banut, mizeaza ca daca le iei de mancare esti suficient de fraier sa le dai si 1 leu macar.
99% dintre ei sunt buni de munca, de la mine primesc doar o tigara daca imi place cum ma abordeaza laughing
Batraneii neputinciosi de la patiserii/covrigarii dau banii facuti mai departewinking

| vodami92 a răspuns:

Depinde daca sunt amarati cu adevarat! asa toti cersesc!

| Endy22 a răspuns:

Eu unul ii intreb ce vor de mancare, daca sunt in apropiere de ceva unde si poti cumpara. Consider ca e de evitat in a le da bani. Daca vor bani trebuie sa munceasca. Daca vor doar sa traiasca, le este de ajuns mancarea care o primesc de la oameni.

| paul123paul123 a răspuns:

Un om corect are rusine nu cerseste. Cersetorii sunt biste cutitari excroci barbugii, dupa ce le dai bani iau tigari, bautura joaca la aparate zi ca te-au fraierit, au telefoane android...