| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre Greta Thunberg?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bagă cam multe absențe la școală

| SG1995 a răspuns:

Despre Greta în sine n-am o părere. Despre munca ei în schimb am o părere foarte bună, încearcă să le trezească vitele astea umane la realitate, consumerismul ne va pune capăt la un moment dat.
Ea poate fi vocea unei revoluții ecologice a multor tineri din toate colțurile lumii.

| Dismally a răspuns:

O parerea proasta, nu despre ea in sine pentru ca e doar un copil cu probleme, despre cei care se folosesc de ea pentru a-si promova punctul de vedere si interesele proprii - in special cei de la: We Don't Have Time.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In loc sa stea sa isi vada de scoala pentru a deveni mai educata si pentru a putea veni cu solutii, numai cere si plange.

A semnat o foaie a Natiunilor Unite prin care cerea la 5 tari sa isi opreasca imediat poluarea. China si Sua, tari care sunt printre cei mai mari poluatori, nici macar nu se afla in lista ei, pe foaia ei aflandu-se Argentina, Brazilia, Franta, Germania si Turcia, Franta si Germania fiind destul de verzi.

Oamenii de stiinta explica cu date concrete pentru a convinge lumea, iar tacticile populiste ale copilului astuia sunt sa apeleze la emotie si la vina.

| FreddieM a răspuns:

Un copil ca oricare altul, ii cam trage cu tupeu de poalele hainelor pe maharii lumii. Si hai sa fim seriosi doar nu face nimic de capu ei. Pana in prezent se smiorcaie la televizor fara rezultate concrete. Mai bine si-ar lua colegii de clasa si ar umple niste saci de gunoi cu sticle de plastic de pe malul marii, ar fi mai primit. Mai e ceva, are o fata de parca ar suferi de o boala terminala. Sa fie oare ultimul ei scop prima sa paraseasca lumea asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui să se trateze

| TristanTzara a răspuns:

Serios?
https://www.tpu.ro/......v-a-facut/

Serios?!
După ce că am dezvăluit toată inchiziția spaniolă din mine la întrebarea de mai sus :)), tu pui întrebări de-astea?

Ce cred pe scurt: Atrage atenția asupra unui subiect important și sunt pentru orice acțiunecare care reduce poluarea și împiedică Schimbarea Climatică/Încălzirea Globală.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru TristanTzara):

:))
What opinion do you have about this? https://www.libertatea.ro/......e-2755836w

| TristanTzara a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Că titlul e complet adevărat.

E ok că presa oferă o perspectivă nuanțată, dar nu să nu i-a în serios toți bufonii mediei anglofone: FoxNews "socialism sub altă formă" de unde maica mă-si socialism? Mai mulgeți mult frica aia din Războiul rece legată de socialism? Cum are asta legătură asta cu socialismul?
Mulți din publicațile astea știu că au un public needucat și se adresează ca atare. Nu trebuie luați în serios.

Nu oferă soluții pentru că e copil, știe că nu poate ea să găsească soluții. Folosește limbaj apocaliptic pentru a atrage atenția că e o problemă foarte-foarte importantă și trebuie făcut ceva. Și dacă s-arpierde în detalii legate de soluții, mesajul s-ar pierde, iar rechinii mediatici ar sări pe ea (care nu ecalificată să prescrie soluții) că a zis ceva greșit. Ca să nu mai zic că au sărit pe ea pentru niște banalități și false alarme (de unde legătura cu nazismul? Mare prostie!).

Dar e semn bun când vor să te facă să taci cu minciuni exagerate, arată cât de puternic e mesajul tău și cât de puțin te pot critica. Mă bucur că primește și recunoaștere prin premii, îi validează mișcarea astfel.

| SG1995 a răspuns (pentru TristanTzara):

Cu nazismul? Eu auzisem prin bula mea că e sponsorizată de ruși că ar fi comunistă. laughing

| eckblume a răspuns:

Tot apar fel si fel de "teorii ale conspiratiei" in privinta ei. Ca lipseste de la scoala, ca face propaganda, ca vrea atentie, ca nu le stie pe toate-》 fata aceasta face ceva, ii pasa de ce vede in jurul ei. Altii ce fac? Multi stau in fata ecranului si o critica ori fac meme-uri stupide.
In societatea de azi orice initiativa poate fi vazuta oricand cu "ochi rai". Mare indignare ca e copil si vrea "imposibilul". De parca are mare importanta ca lipseste de la scoala. Unii fac scoala acasa, vin profesorii si ii invata. Aveam colege care lipseau mereu fiindca plecau in Viena, Suedia in scop educativ sau erau in turnee cu sportul. Au pierdut ceva? Nu. Toate au luat medii peste 9 la bac si au profesii foarte bune.
Eu o apreciez.

| acerr a răspuns:

Pana si un copil judeca mai mult decat un adult! compasiunea ei te misca, merita tot respectul!

| Andrei0G a răspuns:

Cred că face o treabă bumă