| Monamonicamm a întrebat:

De ce boala suferă Greta Thunberg? Ce impresie v-a făcut?

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asperger si OCD.

Pana la ultimul discurs fata asta era un simbol in razboiul poluarii zilnice... dar mna cand te nasti in Suedia si tara iti pune la dispozitie toate conditiile sa duci o viata decenta e usor sa blamezi economiile altor tari a caror cetateni polueaza in intentia de a putea trai de pe o zi pe alta.

| TristanTzara a răspuns (pentru suntserios):

Singurele tari in care se polueaza major pentru a putea trăi sun China și India, dar și ei și-ar putea reduce consumul, dacă o altă țară din acest top 3, ar reduce poluarea.

Asta ne aduce la USA, menționată mai sus laughing care nu poluează pentru a trăi cetățenii, ci pentru că... polticienii conservatori sunt plătiți (scuzați, sponsorizați) să nu creadă în Încălzire Globală, de magnații industriei petroliere, cei ca frații Koch.

| suntserios a răspuns (pentru TristanTzara):

Mai adauga la tarile alea Pakistan, Bangladesh, Philippines, Vietnam, Mongolia si mai toata Asia de sud si est. Oamenii aia nu cred ca pot trai de pe o zi pe alta daca nu folosesc o masina poluanta, o motocileta poluanta samd...

| LupusDei1993 a răspuns (pentru TristanTzara):

În timp ce ea se plimbă cu mijloace de transport poluante plus altele, da, super luptătoare ce să mai zic.
În timp ce țara ei e pe locul 1 în Europa la crime, violuri și alte infracțiuni din cauza migranților, aș muri la o fază de genul când ar veni un migrant și să încerce să violeze direct pe șcenă.

| TristanTzara a răspuns (pentru suntserios):

Nici pe aproape frate :))
http://worldpopulationreview.com/countries/pollution-by-country/

Ia verifică care țări poluează mai mult! Majoritatea sunt țări dezvoltate în care tranziția la energie "verde" s-ar putea face. Și nu zic de azi pe mâine, în timp, acolo o înțelegere internațională să-i susținem pe cei ce nu poluează și să-i deacurajăm pe cei poluează, în 15 ani am putea chiar înjumătății poluarea.

Apropo, domnișoara Thunberg, n-a mers în Pachistan să le zică ce să facă, ci la UE, aici s-ar putea face, dar nu vor, schimbarea costă și cum sem mai înbogățesc deținătorii companiilor ce poluează? Bine zice când o numește "fabula creșterii economice nelimitate".

| TristanTzara a răspuns (pentru LupusDei1993):

Da frate, așa trebuia să le zici și aboliștiilor sclaviei "De ce matale porți haine din bumbac cules de negri?". Dacă majoritatea mijloacelor de trasport sunt poluante, ce vrei să facă, să meargă cu bicicleta din Suedia la Bruxelles?

Hai că asta cu violurile în Suedia e bună :))
https://www.snopes.com/fact-check/crime-sweden-rape-capital-europe/
Ia un fact-check, e vorba de crime sexuale în general, printre care e inclus și dacă îți pune cineva mâna pe picior la lucru. Ei (suedezii) au lărgit definiția acestor crime și le-au făcut ușor de raportat, deci e o falsă corelqție ce faci tu. Printre altele, surse? de unde deduci tu valul ăsta de crimă al imigarnțiilor? Breitbart? :))

| LupusDei1993 a răspuns (pentru TristanTzara):

Sau telefoanelor asamblate de copii în China, sau oamenilor ce suferă că veganilor le plac mult avocado și soia.

| TristanTzara a răspuns (pentru LupusDei1993):

E un sistem greșit și cu probleme, nu mi se pare că trebuie să trăiești ca puznicul consumând "moral" ș.a.m.d. ci să încerci să-l scimb ca pe viitor să nu trebuiască să consumi "imoral".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Pai si ce le opreste pe celelalte tari sa fie ca Suedia?

| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

Spui dacă. Ce legătură ar fi între acea altă țară și reducerea consumului de către ei? Și India și China mai au fiecare câte 1 miliard care aspiră la standard vestic.
care nu poluează pentru a trăi cetățenii,
Poluează pentru standard de viață american, la care nu sunt dispuși să renunțe cetățenii, nu frații Koch.

| TristanTzara a răspuns (pentru sadrian46):

Americanii ar putea să facă tranziție la alte forme de energie (aoliane, solare, chiar si energie nucleara ca avem tehnologii mai bune de protectie) si nu si-ar pierde cetatenii nimic. Dar nu stiu daca ati vazut ce se da la televizor la americani, exista o negare a existentei Schimbării Climatice, și dacă cauți cine sponsorizează sau deține televiziunile respective, sau politicienii care cred în așaceva, o să găsiți industrialiști ca frații Koch.

China și India au nevoie de dezvoltare, dar s-ar putea realiza și cu mai puțină poluare. Însă ce spun liderii acestor state când sunt presați pe tema asta, că o să facă când o face și SUA, căci dacă ar face-o singuri, ar avea un dezavantaj competitiv--practic ei jocă un joc nebun de dilema prizonier, mai nebun decât cel din Războiul Rece.

| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

Numără sutele de milioane multe de mașini și utililaje pe motorină și benzină, miile de avioane care sunt în aer zilnic pe kerozen, industria auto și transporturi, industria petcochimică, nevoia de energie a USA acum, care crește, calculează prețul tranziției la energii curate, și apoi mai uită-te apoi la biața fetiță cu codiță, care se revoltă pe scenă și amenință pe conducătorii lumii și pune-le în balanță de om înțelept și nu de proteste patetice.
O să se termine în curând țițeiul, gazul din pământ și cărbunele.
Și se va trece de nevoie.

| TristanTzara a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e nu mai ea, am dat exemple într-un comentariu anterior de alte mișcări politice care merg în direcți asta și chiar pot schimba ceva. Protestele astea ale școlarilor mi se par importante doar pentru a atrage atenția asupra problemei.
Prețurile de tranziție ar fi mărunțiși pe lângă costurile pentru a manageria situația odată ce dezastrul ecologic își intră în forță (explic mai în jos).

"Și se va trece de nevoie"
S-ar putea să fie prea târziu. Nu e vorba doar de Încălzire Globală sau de Schimbare Climatică ci de o distrugere dea dreptul a ecosistemului. Temperaturile v-or crește și mai mult (deja observăm asta, ed.: vara asta, Londra, care nu e pregătită cu sisteme potrivite, a fost lovită de un val de căldură neprecedat) nivelul mărilor se ridică de la an la an, în Florida spre exemplu, ridică orașele mai sus de la an la an căci, sub continentul e încet înghițit de ape, și nu va fi singurul, multe orașe de coastă sunt în pericol de a fi inundate.

Specile dispar, mor la o rată alarmantă. Și chiar și cel mai important organism de pe glob începe să fie în pericol, albina. Dacă albinele dispar, agricultura va fi la pământ fără polenizare naturală, poate nu vor dispărea, ci vor existat doar în captivitate. Asta ar însemna costuri suplimentare pentru agricultură. Iar dacă ar fi să calculați costurile de reacomodare la climat, costurile de înlocuire sau menținere a orașelor gata să se scufunde, poate de relocare a celor ce-și pierd casele mării și de înlocurile a specimelor ce jucau un rol în ecosistemul de pe urma căruia profităm, ajungem la mult mai mult decât cele de tranziție.

| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

Doar pentru a atrage atenția asupra problemei.
A atrage atenția cui? Cu ce rezultat concret?
Poate că ai dreptate cu consturile. Spui, ajungem. Cine ajunge?
Dta vezi mapamondul ca o comunitate cu unitate de acțiune. Suntem foarte departe de așa ceva.
Așa că prognoza mea, oarecum pesimistă este că marii consumatori de petrol nu vor renunța. Și asta se va întâmpla. creșterea nivelelor oceanelor, și tot ce spui dta.
Dacă mai este în funcție TPU, te provoc să stâm de vorbă de la an la an, uite azi e 26.09. 2019. Peste vreun an să mai discutâm cum stă lumea cu emisile de carbon, și ce mai face Greta. Prognoza mea este că peste un an situația va fi aceeași dacă nu chiar mai proastă.
Și dacă vrei un argument geopolitic, bieții arabi, toți, care vând petrol îi condamni la foame. E absurd.

| TristanTzara a răspuns (pentru sadrian46):

"A atrage atenția cui? Cu ce rezultat concret?"
A publicului și a liderilor, că pe aici prin Europa, noi ne alegem reprezentanții (în mare). Văd și eu că se mai face ceva inițiative: În Partidul Democrat american e vorba de un Green-New-Deal, în Germania Partidul Verde a crescut enorm în poluri în ultima vreme, chiar șic chinezii (unde poluarea e vizibilă cu ochiul liber) fac câte ceva la nivel local:
https://www.youtube.com/watch?v=3BZ2225OJDg

O parte a dezastrului, nu cred că poate fi evitat, dar cel puțin să n-ajungem la niște situații apocaliptice.

Mai plec de pe TpU, dar mă întorc mereu :)) sigur, mai vorbim în 2020 la aceeași dată.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TristanTzara):

E oarecum jumatate din adevar.
Link-ul tau duce spre cele mai mari tari poluante ale aerului.
Tarile enumerate de suntserios sunt cele mai mari la poluarea apei.

| TristanTzara a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Îmi pare rău, dar nu găsesc nimic. Mi-ai putea da un link cu privirea poluarei apei? Tot ce găsesc e asta din 2001:
https://www.nationmaster.com/......-pollution

suntserios vorbește de poluarea mijloacelor de transpor, lucru care pare oarecum să fie confirmat de următorul link unde unele din țările menționate de el apar printre cele cu cele mai poluate zone urbane (lucru care nu e așa de important în contextul poluării masive a altor țări).
https://www.telegraph.co.uk/......countries/

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TristanTzara):

Https://www.conserve-energy-future.com/most-polluted-rivers-world.php

Tarile mentionate de el apar si la cele mai poluante tari per capita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce boala suferă greta thunberg?
Isterie clasică.
Ce impresie va făcut?
Proastă.
Am ascultat acest discurs.
https://www.youtube.com/watch?v=KAJsdgTPJpU
Mulți hormoni, puțini neuroni.
====
Boli.
Criză de identitate.
Spune noi, copii lumii, vorbește în numele tuturor, dar nu a delegat-o nimeni.
Spune - you, voi conducătorii lumii, și îi bagă pe toți în aceeași oală, generalită acută.
Totul e rău, face judecăți morale, fără mandat și fără suficiente informații. Se erijează în judecător.
Spune că nu ar trebui să se afle acolo.
Sunt cu totul de acord.
Oameni suferă, oamenii mor. Vrea să plângem cu toții și să ne revoltăm.
Și, apoi sare la ecosisteme care colapsează.
Sare la extincția în masă. Paranoia.
Apoi acuză că cei răi, vorbesc despre bani.
De parcă ea ar trăi pe nasturi nu pe bani.
Deci banii e răi.
Și creșterea economică e rea.
Cum îndrăzniți voi să vă puneți cu ea?
Voi conducătorii lumii, voi băieți răi?
Știința e cristal curat.
Nu are habar ce e știința. Numai cristal curat nu e.
Deci ei ar trebui să acționeze cum zice ea.
Să dea totul peste cap, ca la minunile lui Hary Potter.
Noi nu putem accepta. Care noi? Din nou, vorbește în numele unora care nu au delegat-o să facă asta.
Vorbește din vânt, nu din realități.
Deci mai contestă - business as usuals-. Ea vrea ca afacerile să fie modficate total, ca să fie bine să nu fie rău. Așa va fi salvată lumea.
Asta vrea ea, să salveze lumea făcând mutre și figuri de revoltată pe scenă.
Noi vom fi terminați în mai puțin de 8 ani și jumătate.
Care noi, noi toți.
Acum vorbește în numele tutuor. Vrea să salveze lumea cu discursuri patetice.
Stăm cu ochii pe voi, amenință.
Și pe urmă ce o să facă, o să conducă ea lumea, China, pe toți?
E înafara realității și se crede în ea, în realitate.
Așa a spus și la început, ne-ați distrus visele.
Apoi, din nou, noi, generația tânără. nu vă vom ierta pe voi, conducătorii ce răi, niciodată.
Pe cine nu va ierta? Pe toți conducătorii, din Patagonia, până în Kamciatka.
Noi nu vă vom lăsa.
Nici pe chinezi nu îi va lăsa?
Și cum va face, sau vor face?
=====
Criză adolescentină.
Show, pe românește panaramă.

| TristanTzara a răspuns (pentru sadrian46):

Greșiți în multe locuri, "cristal clear" e o expresie englezească care însemană "curat ca cristalul", face referință aici la faptul că există un consens științific că Încălzirea globală există și peste 20-30 de ani dacă continuăm să poluăm efectul va fi dezastruos.

Nu prea le are cu nuanța sau exprimarea, dar mesajul e clar "lider ai lumii, noi copii suntem nemulțumiți de cum tratați încălzire globală", e mesajul ei și al copiilor europeni care protestează și s-au strâns în jurul ei. Nu oferă soluții pentru că după cum zice, n-ar trebui să fie acolo, dar așa e câteodată când adulții nu fac nimic trebuie copii să se autosesizeze și să zică "păi, ce faci?".

N-are treabă cu banul sau creșterea economică ci cu "business as usual" care nu schimbă nimic în privința industriei poluante și crede că o să se îmbogățească așa la infinit (fairytale of eternal economic growt--basmul eternei creșteri economice).

N-a vorbit nicăieri nici de Patagonia nici de Kamciatka, dar vă asigur eu că nu acolo e problema, ci în țări dezvoltate, verificați statistica:
http://worldpopulationreview.com/countries/pollution-by-country/

Nu prea sunt de acord cu felul dumneavoastră de a lua citate și a pune întrebări, poate că așa umbriți înțelesul a ce spune cineva. Uitați cum s-ar putea ca cineva să deformeze ce ați zis:
"Isterie clasică"
Și ce tatament propuneți? Tratamentul clasic pentru isterie:
https://www.vice.com/......ical-women

Nu am înțeles ce ați vrut să spuneți, mai sus v-am dat exemplu doar cum aș putea să vă întorc cuvintele împotriva dumneavoastră, poate cum ați fi făcut și dumneavoastră cu Greta Thumberg. În orice caz, tot respectul, n-am nicio problemă cu dumneavoastră, acolo unde nu suntem de acord, argumentul mi se pare sănătos.

| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

Ce rezolvă cu discursul ei cu mutre și figuri?
Care din liderii lumii o să țină cont de ea?

| TristanTzara a răspuns (pentru sadrian46):

Toată mișcarea asta are scopul de a atrage atenția asupra unei probleme reale, nu schimbă copiii nimic, doar sunt copii.

Văd că e o schimbare în felul în care e prezentată Încălzirea Globală: nu se mai prezintă date rece, ci se prezintă totul apocaliptic. Motivul retoric e clar, vrea să-i facă pe reprezentanți să înțeleagă, că, da, va fi groaznic dacă nu facem ceva să schimbă lucrurile și că odată ce lucrurile o iau rău la vale, e vina lor că n-au făcut nimic. Nu pot vorbi în numele ei, poate că pur și simplu așa se exprimă, dar e posibil să fie o simplă strategie retorică.

Probabil cei europeni, din moment ce a fost chemată să vorbească în fața Parlamentului European. Și nu e vorba numai de ea, e un fenoment mai peste tot în lume acest lucru contra poluării, în America se vorbește de un Green-New-Deal, în Germania, "verzii" sunt în creștere constantă. Mișcarea asta a școlarilor europeni mi se pare și ea importantă pentru a atrage atenția atât a liderilor cât și a publicului asupra problemei poluării și a Încălzirii Globale.

| brokxy a răspuns (pentru sadrian46):

Nici nu o baga nimeni in seama laughing ce lideri asculta de un copil? laughing laughing
Pe mine chiar ma enerveaza nici nu mai vreau sa aud numele ala.

| sadrian46 a răspuns (pentru brokxy):

Bineînțeles că nu, panaramă televizată.

| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

E mesajul ei și al copiilor europeni.
Nu, e al ei, copii europeni nu au delegat-o, că nu există așa ceva ca organizație.
poate că așa umbriți înțelesul a ce spune cineva.
Și care era înțelesul? Iar dacă ea se schimonisește pe scenă, înțelesul devine mai clar? Și o să îl înțeleagă cine?
cum aș putea să vă întorc cuvintele împotriva dumneavoastră, poate cum ați fi făcut și dumneavoastră cu Greta Thumberg.
Și cum le-ai întors?

| TristanTzara a răspuns (pentru sadrian46):

Cred că se înțelege la care copii mă refer din citatul complet:
"e mesajul ei și al copiilor europeni care protestează și s-au strâns în jurul ei."
Poate nu știiți povestea mișcării ăstea: Fata asta la 15 ani s-a dus în fiecare weekend în fața parlamentului pentru a protesta în fața parlamentului țării ei. Și de acolo, în jurul ei, care a fost prima, au început copiii peste tot să protestez prin Europa. Nu e delegare, dar e foarte aproape.

"Și care era înțelesul?" Am spus următoarele: " mesajul e clar ". Celelalte întrebări mi le-ați mai pus într-o formă sau alta, și v-am răspuns la ele în antepenultimul meu comentariu (dacă acesta e ultimul).
Ca așa:"
Și ce tatament propuneți? Tratamentul clasic pentru isterie:
https://www.vice.com/......ical-women "
E reductio ad absurdum...

| Yurisa a răspuns:

Înțeleg ce vrea ea să facă, dar nu cred că a dus inițiativa împotriva cui trebuie. Propun să se ducă în China, India sau Bangladesh să susțină discursul. Ce? Acolo miroase urât și nu e cald și bine? Of

| SG1995 a răspuns (pentru Yurisa):

Ba s-a dus unde trebuie. Dacă nu ar fi ajuns la ONU ar fi devenit remarcată, acum după
ONU, fata a dat naștere unui val de proteste în India.

| Yurisa a răspuns (pentru SG1995):

Mai citeste o data ce am scris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isterică

| brokxy a răspuns:

Iar aia, fata aia imi da doar dureri de cap

| TristanTzara a răspuns:

Suferă de aspergers, e o condiție care o împiedică să aibă aceleași capacități sociale ca, ei bine, oamenii normali. Nu îi inhibează deloc intelectul, dacă la asta te gândești, sunt mulți oameni de știință care au același diagnostic.

E tare școlărița, bine face ce face, o susțin!

| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

Sunt mulți oameni de știință care au același diagnostic.
Și ce vrei să spui cu asta? Faptul că acei oameni de știință au acelaș diagnostic o scuză pe ea? Măcar aceia fac ceva, fac știință nu panaramă la tribuna ONU.
bine face ce face. Ce anume face bine? Cum o susții, concret?

| TristanTzara a răspuns (pentru sadrian46):

Au existat ceva afirmații aberante făcute prin presa australiană de cineva care nu știe ce zice de boala respectivă, nu vreau ca persoana respectivă să creadă că e ceva retardism, n-are legătură una cu alta. Ce vreau să spun, e ce am spus înaintea citatului dat: că nu afectează intelectul.

Am spus ce face bine în ultimul meu răspuns: răspândește vestea legată de Încălzirea Globală. Când i-am spus că o susțin, i-am spus ce părere am de ea, sunt de acord cu acțiunile ei (în mare).

| christine99 a răspuns:

E doar un copil de 16 ani, parintii si cunostintele ei o influentiaza in ce spune si face. O porcarie la fel cum e faza cu "sending thoughts and prayers" cand se intampla vreo nenorocire, nu ajuta la nimic.