| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre invatatul mecanic(toceala) si despre cei care il 'practica'? e toceala buna pe termen lung?

Răspuns Câştigător
| Castorul a răspuns:

Pe termen lung nu prea pentru ca nu retii ceea ce inveti in felul asta.
Adica da, o sa stii la testul care vine, o sa stii poate si peste o saptamana, dar peste o luna sau un an nu o sa mai sti.
Sunt si oameni cu memoria foarte buna care pot invata mecanic ceva si tin minte toata viata, dar sunt putini.
Cat despre parerea mea despre cei care "tocesc", pai fiecare are metoda lui de a invata, si in fond, fiecare din noi am tocit cel putin o lectie la o materie odata happy

2 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Atunci cand o fi si alt sistem de predare atunci o sa ne schimbam si noi elevii metodele de a invata.winking
pana atunci invat si eu cum pot, cat pot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se pare ca ati uitat metodele de memorare invate la psiho : mecanica si logica
stiti care i surpriza? nu exista forme proaste sau bune; toate sunt folositoare dar fiecare are un randament de memorare( tehnicile astea de invatat) diferit
ce logica poti sa folosesti ca sa inveti faptul ca brazilia are o populatie de 190 mil loc? sau ca stiu eu, capitala sua e washington? nu este nicio logica; ele sunt niste date, fapte, cifre, procente, care trebuie invate asa cum is (sau formulele la mate, chiar daca is deductibile)
se pot aplica trucuri de memorare( sa zici ca capitala sua are acelasi nume cu samponul tau>washandgo deci capitala e washington; adica sa faci analogii comice dar care nu prea au logica); toceala e buna cand e buna; adica la vremea ei;
chiar scoala ne invata sa tocim:repetitia e mama invataturii( daca repeti poezi floare albastra in fiecare zi cate o juma de ora; dupa 2 saptamani o sti la perfectie pe de rost; ai tocito? da; dar ce mai conteaza...)