| cyupaku a întrebat:

Ce parere aveti despre tendinta de scindare a zonei Catalane, sunteti pro sau contra? pe termen lung este posibil un astfel de scenariu si in tara noastra?

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Asta e buna cu stirile. laughing
Deocamdata Spania incearca prin diverse metode sa impiedice separarea. Cand/daca se va intampla lucrurile se vor schimba.

| Staif a răspuns:

O mare prostie! Ei nu isi dau seama ca vor avea cheltuieli mult mai mari decat acum. Nu iau in calcul asta, ci numai veniturile din turism.
Ca o paranteza, au mers la vot doar cei ce doresc separarea. Ceilalti, au respectat legea.
La noi sau aiurea, chiar nimeni nu se intreaba de ce Germania s-a reunit? Sau de ce americanii nu se separa?
Cei puternici stau uniti dar ii dezbina pe ceilalti ca sa ii poata controla mai usor.

| cyupaku explică (pentru Staif):

Dar se pare ca 25 la suta din pib-ul Spaniei de acolo vine

| Staif a răspuns (pentru cyupaku):

Da, se pare!
Dar cine le plateste aparatul administrativ, sanatatea, invatamantul, paza granitelor, armata, etc? Dupa separare toate astea le vor sustine doar ei. In plus, nu vor mai face parte din UE, Schengen, NATO.
Nefacand parte din Schengen, turismul va scade. Automat si veniturile.

| cyupaku explică (pentru Staif):

Asa este

| Mihai_Mateiasi_1988 a răspuns (pentru Staif):

Au resursele necesare in cazul independentei ca sa aaigure toate lucrurile astea, vorbim de o zona cu un PIB mai mare ca al unei tari UE gen Romania. Iar cu UE, NATO si Schengen astea in maxim 2-3 ani sunt gata ca indeplinesc toate conditiile pentru ele, sunt doar formalitati. Asa ca eu zic ca ar cam avea de castigat din punctul lor de vedere daca obtin acea independenta.

| Holiday a răspuns (pentru Staif):

"Dar cine le plateste aparatul administrativ, sanatatea, invatamantul, paza granitelor, armata, etc? Dupa separare toate astea le vor sustine doar ei. "

Avand doar vreo 32000km patrati si aproximativ 8.000.000 locuitori dar generand 20-25% din PIB-ul Spaniei, nu le va fi deloc greu sa-si sustina cheltuielile administrative si in plus toate veniturile vor fi folosite in interesul locuitorilor Cataluniei si nu ca acum si pentru sustinerea unor regiuni mai sarace ale Spaniei. Deci au tot interesul sa se separe.

"In plus, nu vor mai face parte din UE, Schengen, NATO."

Vor indeplini rapid conditiile e aderare, nu e problema asta.

| Staif a răspuns (pentru Holiday):

Cauta tu si vezi care sunt conditiile. Una dintre ee este ca TOATE statele membre sa fie de acord. Spania, automat nu va fi.
Nu ti le mai insir pe celelalte.

| Holiday a răspuns (pentru Staif):

Daca separarea va avea loc, Spania va fi de acord cu aderarea Cataluniei. Politica si economia nu se fac pe considerente emotionale. Doar idiotii, multi dintre ei din pacate cu drept de vot, au impresia ca astfel de argumente sunt valide politic si economic. Intr-adevar, ele sunt falfaite pe sub nasul fraierilor din diverse interese, dar deciziile se iau pragmatic, nu emotional.