| DrA a întrebat:

Ce parere aveti despre medicii romani?

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Unii sunt nişte genii cărora le-am putea ridica statuie, dar sunt şi nişte trepăduşi printre ei puşi pe căpătuială. Aceştia din urmă sunt, culmea, cei mai aroganţi şi slab meseriaşi.

| Tweetymrrr a răspuns:

Hmm, sunt fie foarte buni şi pleacă din ţară sau nu sunt apreciaţi, fie foarte proşti şi ajung să pună în dificultate orice pacient.
Succes!

| darrio2007 a răspuns:

Medici buni platiti prost.De aici vine spaga.

| Korrawi a răspuns:

Din fericire, nu prea am ajuns in spital... sistemul public pare la pamant. Despre medici, sper ca inca mai exista persoane care s-au facut medici pentru ca le place, si nu pentru a lua spaga (cunosc personal un caz care exact asa s-a exprimat, ca abia asteapta sa termine medicina ca sa ia spaga). Banuiesc ca pentru a termina facultatea de medicina iti trebuie ceva neuroni tociti, si dupa ce termini remuneratia nu e tocmai stralucita (rezidentiat, salariu mic). De aici pleaca si problema coruptiei, dupa parerea mea, pentru ca nu te poti astepta sa nu-ti ceara bani cineva care castiga o suma derizorie pentru ceea ce face. Probabil ca sunt si medici care au ajutat oameni fara sa mai tina cont de partea financiara, pe langa cei care conditioneaza actul medical de bani. Parerea mea nu este obiectiva, pentru ca a 2 oara cand am ajuns in spital, nu mi s-a parut ok ca rezolvarea problemei mele (nu mai puteam sa respir, cei de la spital ziceau ca e lipsa de calciu, au bagat 2 injectii dupa care m-am tarat vreo 2 ore pe acolo fara sa stiu nici in ziua de azi ce am avut exact), era sub forma unui medicament bronhodilatator care se cheama miofilin, sa o gasesc la o doctorita stomatolog, care este prietena cu maica-mea; dupa ce am luat pastila aia simptomele s-au ameliorat drastic intr-un sfert de ora.
Asa ca, in afara exceptiilor care confirma regula, parerea mea e sa evit pe cat posibil doctorii (aia din spitale macar), si daca nu am de ales, e ca la ruleta... mizezi pe viata ta, plusezi cu ceva bani eventual sa-ti imbunatatesti sansele si... daca ai noroc/bani iesi cu bine, daca nu, il vizitezi pe Sf.Petru laughing. Foarte proasta, desi pot intelege cauzele care au provocat dezastrul din sistemul public de sanatate din prezent. Posibil sa fie si exceptii.

| DrA explică (pentru Korrawi):

Am pus aceasta intrebare pentru ca am ales sa fac aceasta meserie si pentru ca ma lovesc zi de zi de idei preconcepute. Nu am cerut si nu voi cere niciodata bani (de la pacienti ) pentru a-mi face meseria, dar e injositor sa fii medic si sa fii privit ca un cersetor.

| Korrawi a răspuns (pentru DrA):

Inteleg frustrarea ta, dar din nefericire cred sunt mai multi aia care cer sau care conditioneaza cumva actul medical de spaga, decat cei ca tine... care nu asteapta bani. Cum spuneam, din fericire nu am ajuns de multe ori la spital, asa ca multe din experientele mele legate de doctori sunt din faptele relatate de prieteni/cunostinte. E una din multele probleme care exista in tara asta, si la care nu vrea nimeni sa le reolva intr-un mod sau altul. Dar daca as ajunge la spital, iau in considerare posibilitatea ca tratamentul/procedura sa fie conditionata de spaga, pentru ca numai asemenea doctori am intalnit, exceptie facand tu. Ma refer aici la docorii care lucreaza la stat, la privat ar fi culmea sa ceara si cei de acolo spaga. Nu cred ca doctorii sunt cersetori, ci mai degraba ca multi s-au facut doctori pentru ca la momentul ala li s-a parut lor ca o sa faca o groaza de bani, ca e job caldut la stat, de unde nu te de afara si nu-ti taie din salariu (ceea ce in timp s-a dovedit a fi fals) si nu neaparat pentru ca le place sa fie doctori. Nu sustin ca nu sunt si doctori carora le place ceea ce fac si nu conditioneaza actul medical de spaga, dar nu cred ca sunt prea multi. Posibil sa ma insel, nu am mai fost in spital de foarte mult timp si sper nici sa ajung prea curand happy. Incerc sa nu judec pe nimeni, dar aparent asta este situatia, si majoritatea oamenilor s-au lovit de probleme cu doctorii si generalizeaza, crezand ca toti sunt la fel, ceea ce nu e neaparat si adevarat. Asta e situatia si nu cred ca o se schimbe in viitor.

| DrA explică (pentru Korrawi):

Din pacate iti dau dreptate. Totusi in jurul meu sunt 90% medici dedicati meseriei lor, medici foarte capabili, medici care primesc dar nu CER. Sa stii ca aceasta conditionare a actului medical de care vorbesti, e de multe ori in mintea bolnavului. Sunt foarte multe cazuri in care nu prea ai ce face, nu ai cu ce sa tratezi bolnavul, nu ai posibilitatea sa faci investigatiile de care ar fi nevoie si omul are senzatia ca nu VREI sa-i faci ceva. E dezgustator sa lucrezi in astfel de conditii si in ziua salariului sa te alegi cu 800 ron. Am facut medicina din pasiune, am invatat atatia ani si ma aleg cu o eticheta pe care nu o merit. Pacientii te trateaza ca pe un om fara principii, din cauza unor inepti care au facut din meseria asta o batjocura. Mi-as dori ca jumatate din pacientii mei sa lucreze o saptamana in locul meu.

| Korrawi a răspuns (pentru DrA):

In mintea bolnavului, poate pana la un anumit punct. Gandeste-te ca in spital dai bani si altor persoane, nu numai doctorilor. Mai sunt si asistente, infirmiere, si daca nu dai e posibil sa nu ai parte de tratament tocmai decent. Si atunci eu ce sa fac, daca ajung in asemenea situatie? Daca asistenta, infirmiera, paznic sau mai stiu eu ce personal o mai fi toti cer sau iau bani, doctorul de ce nu ar lua? Ca e vorba de sanatatea mea, pana la urma. Din pamant, din piatra seaca, scot si dau, ca sa am certitudinea ca macar o sa-si dea un pic de interes si sper sa fie totul bine la sfarsit. Ca daca dau coltu din cauza ca nu am dat, nu e cam contraproductiv? Sa risc la ruleta sanatatea si viata in speranta ca, poate, o sa nimeresc un doctor ok? Nu e vorba de reparat masina, pentru ca daca nu esti multumit de un service care nu ti-a reparat masina cum trebuie, bagi picioarele si te duci la altul. Dar la spital, posibil sa nu mai poti sa te duci la alt doctor/spital, aici e buba mare.
Nu am de unde sa stiu care cere, care nu cere. Poate daca nu cere, si eu nu-i dau "uita" un pansament, face sutura aiurea sau mai stiu eu ce in ce fel poate sa-ti faca durata sederii nu tocmai placuta. Ai si tu dreptate, dar gandeste-te ca nimeni nu vrea sa moara ca nu a dat 20 de ron la anestezist sau o suma unui chirurg sau ca nu a dat la asistenta si asa mai departe. Eu zic ca adevarul este undeva la mijloc, da poate si din cauza ca oamenii dau, si asta fiind mostenita dupa vremea comunismului, si pentru ca doctorii iau/cer. Solutia... nu se vrea gasita/aplicata, cercul vicios continua. Incearca sa te angajezi la clinica privata, desi si acolo tot oameni sunt, poate si mai pretentiosi decat cei de la stat. Lucrul cu oamenii este foarte foarte dificil, mai ales cand depinde viata/sanatatea lor de tine.