| Meme10Meme a întrebat:

Ce părere aveți despre Napoleon Bonaparte?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Era cam nesimtit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A provocat un fel de pre-razboi mondial, doar de dragul de a pune bete in roate Angliei dar fara succes... Neputand concura cu flota Britanica a ales sa invadeze mai toata Europa pentru a stopa comertul cu englezii.
https://youtu.be/uIvFaouUQ5s

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Totuși a adus iluminismul în toată Europa prin cuceririle lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Iluminismul tine de cultura, inovatie nu are deaface cu activitatea militara a lui Napoleon, Exista cu mult inainte ca el sa se fi nascut, Franta era vazut ca un centru cultural. Consecinta razboaielor Napoleonice esuate a fost degradarea statului, si a pus in miscare Prusia sa se extinda si intareasca incat In 1870 Prusia a batut Franta din 2 miscari.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ideile iluministe existau de mult în Europa, nu au de-a face cu Napoleon. Nu uita că Matternich, cancelarul Austriei, a spus la Consiliul de la Viena (1814) că iluminismul a pornit toată debandada lui Napoleon și a încercat, cu un oarecare succes, să readucă Europa cum era înainte de revoluție. Casa de Bourbon a revenit în Franța iar granițele s-au întors la cum erau înainte; singura șmecherie a fost că s-a dizolvat Sfântul Imperiu Romano-German. Adică iluminismul exista deja iar Napoleon, fără voință, a dus la suprimarea ideilor iluministe și la întoarcerea la un regim conservator.