| anime50 a întrebat:

Ce parere aveti despre numele "Monica"?

6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Toate numele care incep sau se termina in "ca" sunt riscante, pentru fete happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista diverse ipoteze despre originea numelui "Monica", doua dintre ele fiind cele mai importante si mai apropiate de adevar. Prima ar fi ca numele se trage din limba latina si inseamna "a da sfaturi, a consilia", iar cea de-a doua ipoteza si cea mai viabila este cea conform careia numele ar fi de origine greceasca, prenumele "Monikos", "Monika", folosite de greci, fiind forme pentru "Monachos" care are semnificatia de pustinc, monah si este format din cuvantul "monos", adica "singur". Forma prescurtata a numelui, "Mona", este de origine germanica si este asociata semnificatiei "a gandi, a crede". Purtatoarele numelui de Monica sunt persoane foarte active, pe care va puteti baza la nevoie. Acestea nu suporta lenea si poseda o dorinta de a intelege si a analiza lumea in care traiesc, de a invata adevarurile ascunse. Sunt persoane cu umor si cu simt al umorului, dar pot deveni violente daca isi dau seama ca se glumeste despre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.foarte nașpa

| munteanuionvictor a răspuns:

E un nume frumos.

| Andwta a răspuns:

Imi place numele acesta. Pe prietena mea asa o cheama. Imi place mai mult cu accentul acesta Mönica.