| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre o persoană introvertită, smerită, altruistă, căreia nu-i place să se laude sau să atragă prea mult atenția asupra sa dar care în același timp e atrasă de putere, de oamenii care o dețin, de funcții de conducere și care vrea să devină lider/șef?
Ați crede că firea introvertită și rezervată e doar o mască pe care și-o pune și îi veți vedea adevărata față atunci când va obține șefia sau o animă intenții pozitive?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Depinde de la om la om.
Sunt unii introvertiți care sunt oameni de tot respectul care nu ar avea intenții negative.
Bine acum firea introvertita nu prea se poate ascunde.Insa mai sunt și oameni care sunt extroverti dar din cauza unor probleme cu oamenii afișează o fire introvertita până când cunosc mai bine o persoana.
Din păcate mai sunt și lepre de oameni care se prefac că sunt liniștiți și își dau masca jos când și-au atins scopul.
Dar de regulă firile introvertite sunt bine intenționate chiar daca par mai dificile.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Chiar si intrebarea asta am mai auzit-o undeva pe aici pe TPU
Oare la cine thinking

Indiferent de ce face si ce nu face, sustin ca... acel concept de "masca" nu exista.
Daca un om nu vrea sa faca ceva intr-o circumstanta, dar in alta circumstanta face, nu inseamna absolut nimic special... ci ca este tot aceeasi persoana, cu anumite preferinte.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca suntem atrași de opusurile noastre și nu neapărat opusuri cât calități pe care în general le admira toți. Oamenii nu se pot schimba nu oricine e făcut sa fie lider, sa fie puternic dar e normal sa ne atragă astfel de oameni.

| Eireann a răspuns:

Suntem, in general, atrasi de calitati pe care noi nu le avem. Poate admira increderea in sine pe care o au unii dintre cei in pozitii de conducere, poate carisma lor sau poate respectul de la cei din jur sau chiar tupeul altora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vorba despre mine în întrebare.winking