| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce părere aveți despre războaiele mondiale din secolul trecut?

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar tu ce parere ai? Poti sa te uiti pe History Channel si o sa vezi parere de 1000 de ori mai detaliate ca cele pe care o sa le vezi aici (daca o sa le vezi).

| Sn4k3 a răspuns:

Faine.

| J0B0MAT a răspuns:

Momentele din istorie care simbolizează cea mai degradantă, josnică, idioată, rea, tristă latură a naturii umane.
Mi-e scârbă de dobitocii pentru a căror sete de putere şi-au pierdut vieţile milioane de oameni nevinovaţi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Iti voi spune ce stiu eu de la preoti ca am vorbit cu ei, mi-au spus ca toate razboaiele care au avut loc in trecut si pana acum au plecat de sus cu voia lui Dumnezeu pentru ca asta sta in firea noastra umana sa ne mancam intre noi si sa ne distrugem atat pe timp de pace cat si pe timp de razboi.
Bunicul tot asa mi-a spus ca razboaiele nu se faceau doar cu acordul si aprobarea celor de la guvern s-au a oamenilor bogati ci si cu voia lui Dumnezeu pentru ca numai El are puterea de a controla tot ce misca pe pamantul asta, tot ce se intampla cu noi este scris in cartea vietii si in cartea mortii, pentru ca la judecata tot el le va deschide si va spune cine va merge in imparatia lui s-au nu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Stai linistita la ce arme de distugere in masa s-au construit acum si la ce nivel a ajuns tehnologia e doar o chestiune de timp sa ne distruga pe toti doar dintr-o simpla apasare de buton si atunci pamantul va fi pustiu exact ca in Apocalipsa.
Dumnezeu daca vrea ne poate distruge pe toti, ar putea izbucni un razboi care sa ucida 10-100 de milioane de oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Contrariul: Armele moderne de distrugere in masa : opresc propagarea razboiului deschis.Deoarece foarte multe state au au, nimeni nu risca sa-i foloseasca pe ceilalti, deoarece stiu ca si adversarii lor vor face la fel. America fiind prima natie care a fabricat Bomba atomica, l-a putut folosi pe japonezi, deoarece stia ca Japonia nu detin acelasi tehnologie. Iar la inceputul razboiului rece erau mai agresivi fata de Rusi, deoarece se stiau in avantaj. Exemplu cand Rusii au blocat drumurile spre Berlin iar America a decis sa alimenteze orasul prin aer, fara frica ca Rusii il vor ataca. Daca se tragea un glont asupra lor, II bombardau cu nucleare.
Insa dupa ce Rusii au testat cu succes prima Bomba nucleara, Sua a devenit mai grijuliu, defensiv
Acuma si tariile de rangul 2-3 pot fabrica Nucleare. Asa ca nimeni nu risca un razboi nuclear deschis, deoarece o bomba poate degrada viitorul natiei, indiferent daca castiga razbiul. Lumea a devenit mai paranoica.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Asa cum iubirea este ceva divin asa este si cu razboaiele este tot ceva divin Dumnezeiesc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dumnezeu ne tine in viata pe toti el decide cine ramane s-au pleaca dintre noi el a scris totul, viata noastra fie ca vrem s-au nu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Vor veni vremuri si mai grele pentru generatiile urmatoare, in viata totul se plateste nimeni nu scapa, daca crezi in Dumnezeu orice e posibil orice.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nicio parere. S-au intamplat. Ce atata?

| Octavian199 a răspuns:

Nationalism si putere.

| brokxy a răspuns:

Orice razboi este inutil si facut din orgoliul oamenilor. Al doilea din orgoliul lui Hitler ca a vrut sa stapaneasca tot si a ucis foarte multi oameni. Primul pentru ca a fost asasinat ceva duce in Serbia. Dar oricum razboaiele se creaza din ura, orgoliu, nu ajuta la nimic. Eu as prefera sa nu mai existe arme nucleare, ARMATA sa fie DESFINTATA in toate tarile. Nu imi pasa cine isi pierde locul de munca. Dar ar trebui sa traim toti in pace unii cu altii si sa ne ajutam......Nu sa ne omoram intre noi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Eu consider ca a fost un razboi mondial, ca al doilea era o continuare inevitabila, inca de la conferinta de "pace" dupa ww1 se stia ca va urma ww2. Totul era o chestiune de timp
Dar razboaiele "din orgoliu" ne reprezinta., Ca specie ne nastem cu agresivitatea, ura, setea de sange in ADN,
Cea mai apropiata specie de oameni, sunt Cimpanezii -Care ghici ce distinctie au? Cimpanzeii sunt cele mai agresive dintre toate speciile de maimute. In natura sunt pe cale de disparitie, in ciuda efortului conservarii lor, pentru ca :Se ucid fara motiv intemeiat. Fiind impartiti in grupupuri si teritorii cu hrana din belsug, insa se organizeaza in cete si dau raiduri in tabara vecina, ucigand tot ce prind in cale inclusiv infantilii grupului vecin.

| andreiminion a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, in perioada interbelică pacea era foarte fragilă si era de inteles ca va urma un al doilea război, mai bine zis o continuare.