| StrongHeart a întrebat:

Ce parere aveti despre razboi?
De ce simt oamenii nevoia de a se razbuna?

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Majoritatea razboaielor pleaca din motive politice si religioase, astea 2 baga ranchiuna intre oameni si ii divizeaza, mereu a fost asa iar masele de oameni sunt puse sa se omoare intre ele pentru a satisface setea bolnava a unor bolnavi dupa putere (influenta) geopolitica si imbogatire. Oamenii de rand sunt aruncati in arena de lupta fara voia lor si devin masinarii de ucis, acolo totul e intre ei, daca nu ucizi vei fi ucis, e o lupta salbatica pentru supravietuire iar indeplinirea obiectivelor politice devin plan secundar. Niciodata nu o sa vezi liderii si politicienii sa se lupte pe campul de razboi, ei vor sta ascunsi ca niste pasarici in buncare sau la caldurica in timp ce "prostii" le apara spatele si mor pe capete, astia ar trebui sa fie in linia intai impreuna cu familia lor, dar luati cu forta si aruncati in bataia pustii si a bombelor sa vada cum e cand trimiti pe altii la moarte sigura doar pentru a-ti satisface tie buzunarul si mintea.
Omul e programat nativ sa isi extinda puterea si influenta, sa obtina cat mai mult si sa calce pe cadavre pentru a obtine, nu suntem fiinte prea dragute si ne sapam unul altuia groapa dar totusi traim in secolul 21, ar cam trebui sa evoluam si noi, sa iesim din jungla interioara si sa militam pentru o viata cat de cat pacifista, noi singuri ne distrugem prin razboaie, mai omoram si animale sau poluam planeta prin ele, afectam un ecosistem nevinovat pentru ca doar gazduieste niste paraziti distrugatori.

| relian a răspuns:

Ce legatura are razboiul cu razbunarea cuiva? Razboiul e una, a te razbuna e alta poveste laughing vezi le cam incurci.
Razboiul este pentru a lua altuia ce are, razbunarea este o pedeapsa aplicata cuiva care ti-a facut un rau, fizic sau moral.

Vad discuti despre Rusia, pai ce aia vor sa se razbune? Aia vor sa ia teritorii, oameni, tot ce se afla pe acel teritoriu.Rusia este in razboi nu intr-un proces de pedepsire a cuiva care sa zic le pricinui lor ceva.

Poate voiai sa spui, de ce simt oamenii nevoia de a se razboi, asa parca e mai bine.
Acu nu stiu, poate gresesc eu, dar eu asa gindesc ca e corect, razboi nu razbuna.

Hai sa raspund la intrebarea cui razboitul intre oameni. Oamenii se razboiesc, pentru ca unia vor sa aiba ceva fara sa munceasca, este mai usor sa iei dea gata, dec it sa stai sa muncesti, sa mai stiu eu ce, ia timp, e prea greu laughing asa ca se duc peste altii sa le ia avutul alora, simplu.

De ce fac asta? Pt ca asa se comporta materia vie, orice organism cauta sa supravietuiasca in felul lui, unia mai cu greu, altii cauta cai mai usoare, asa avem situatiile astea.

Daca te uiti si la plante, sunt plante parazite, nu au vrut sa lupte pentru hrana, au zis daca copacu asta e prost si baga la greu, hai sa il parazitez laughing asa ca sia infipt "picioarele" in el si dai sa sune.

Stii buruiana aia ce vin astia prin piete de craciun? Visc se numeste, care zic oamenii ca aduc noroc. Aia este planta parazita, deci fura de la alte plante mincarea.

Asa si oamenii asa si animalele si plantele, cauta cai mai usoare sa supravietuiasca si sa se inmulteasca.
Asta e natura materiei vii la orice nivel.

| StrongHeart explică (pentru relian):

Razboiul este pentru a lua altuia ce are, razbunarea este o pedeapsa aplicata cuiva care ti-a facut un rau, fizic sau moral.
Nu neaparat, exista razboi de aparare.
Daca cineva iti ameninta ca iti chinuie familia, ce faci? Scoti lama si ii iei gatul.

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

laughing e bun si asa rau, deci daca cineva iti ameninta familia tu deja ii iei gitu, frumos, dar poate ala doara da din gura, poate ca nici nu ar face nici nu ar putrea sa faca ce spune, tu deja i-ai luat gitu cu lama laughing

Dar nu are legatura cu razboiul si cu razbunarea, asta cu lama e alt subiect, deci un razboi e razboi, razbunarea este altceva, despre asta era vorba.
In sf vorba multa saracia romanului, a omului voiam sa zic, e bun si cu lama daca nu ai pusca.

| Wr3nch a răspuns:

E mai mult decât nevoia de a se razbuna. Depinde mult de razboi si cine lupta.

| ReddY25 a răspuns:

Razboi=moarte gratuita

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Și ce motiv are Puțin că sa se răzbune?

| StrongHeart explică (pentru TamplaruAnisoara):

Intrebarea era la modul general, dar daca tot ai intrebat o sa iti raspund ce cred eu ca e acolo.
Rusii au pornit razboiul si sunt responsabili pentru moartea multor oameni, dar nici ucrainienii nu sunt sfinti si nici pacifisti.
Acestia din urma ii discrimineaza pe fratii lor de etnie rusa din estul tarii care nu sunt deloc puțini.
Probabil ca si alte minoritati sunt discriminate, dar vorbim aici de rusi ca ei sunt relevanti, e un procent destul de mare de vorbitori de limba rusa in Ucraina care nu sunt tratati omeneste de catre o parte din ucrainieni. Exista si grupari extremiste nationaliste care au doctrina fascista in Ucraina.
Nu e singura tara cu problema asta. Si in Polonia si Germania mai sunt grupari extremiste naziste. In niciun caz nu cred ca e motiv sa bombardeze blocuri cu civili sau oameni nevinovati, doar iti prezint realitatea asa cum o percep eu. De ambele parti exista oameni inraiti care nu doresc pace.

| DonEduardo a răspuns (pentru StrongHeart):

Si Putin le-a facut mai buna viata populatiei vorbitoare de limba rusa masacrandu-i.

| StrongHeart explică (pentru DonEduardo):

N-am zis asta. Dimotriva, si eu cred ca au crescut tensiunile intre aceste 2 popoare din cauza razboiului.