| Savas10 a întrebat:

Ce parere aveti despre referendumul pentru schimbarea Constitutiei in ceea ce priveste casatoria dintre 2 soti?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Din punctul de vedere a unora, este rău (unii sunt de-acord cu căsătoria homosexuală), deci îi deranjează referendumul. Eu nu sunt de acord cu căsătoria homosexuală, deci sunt de acord cu referendumul.

Mulți spun că e inutil, că oricum numai persoanele de sex opus se pot căsători, conform codului civil. Adevărat, dar codul civil poate fi schimbat de parlament, indiferent de dorința poporului. Constituția nu poate fi schimbată fără consultarea poporului.
Acest referendum va avea efect în timp, când se va dori legalizarea căsătoriei homosexuale, parlamentul să nu o legalizeze fără să consulte poporul, mi se pare normal.
Cei care spun că referendumul este inutil sunt cei care ar fi de-acord cu legalizarea căsătoriei homosexuale, dar schimbarea constituției ar împiedica-o.

32 răspunsuri:
| Vizit a răspuns (pentru Lion56):

Vad ce incerci sa zici dar e total gresit.Dar casatoria ar trebui sa fie intre doua persoane cu consimtamantul lor. La partea cu,, catelul, purcelul...etc" nu are absolut nicio treaba cu homo. Pedo, zoo, necro se incadreaza la boli psihice, tratabile. dar homosexualitatea se naste, nu e o boala. Deci argumentul tau e total gresit

| Lion56 a răspuns (pentru Vizit):

Cine spune ca la celelalte nu este consimtamant? Trebuie sa fii ignorant rau sa nu vezi ca in tarile unde s-a acceptat homosexualitatea ca lucru normal si nu boala psihica, deja se discuta serios adoptarea necrofiliei, sigur, cu consimtamantul defunctului inainte de a muri. La fel si zoofilia, de unde stii ca nu-si da consimtamantul? Pai daca-i caine si nu te-a muscat in timp ce, nu e consimtamant? Macar realizati ca argumentul cu saracii oprimati carora li se iau drepturi e expirat, ca dreptul la casatorii cu persoane de acelasi sex nu exista, si nici dreptul invocat de tine la casatorii cu persoana iubita. Pai daca persoana iubita e Papa de la Roma? Sau poate ca e sora, unchiul, bunicul(uite, aici este si consimtamant asa cum vrei tu).
Nu exista dovezi ca te nasti homosexual, dimpotriva, s-a dovedit ca genetica nu e in cazul gemenilor identici. Dar faptul ca te nasti cu ea oricum nu e un argument ca nu e o boala.