| Savas10 a întrebat:

Ce parere aveti despre referendumul pentru schimbarea Constitutiei in ceea ce priveste casatoria dintre 2 soti?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Din punctul de vedere a unora, este rău (unii sunt de-acord cu căsătoria homosexuală), deci îi deranjează referendumul. Eu nu sunt de acord cu căsătoria homosexuală, deci sunt de acord cu referendumul.

Mulți spun că e inutil, că oricum numai persoanele de sex opus se pot căsători, conform codului civil. Adevărat, dar codul civil poate fi schimbat de parlament, indiferent de dorința poporului. Constituția nu poate fi schimbată fără consultarea poporului.
Acest referendum va avea efect în timp, când se va dori legalizarea căsătoriei homosexuale, parlamentul să nu o legalizeze fără să consulte poporul, mi se pare normal.
Cei care spun că referendumul este inutil sunt cei care ar fi de-acord cu legalizarea căsătoriei homosexuale, dar schimbarea constituției ar împiedica-o.

32 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Bani aruncati aiurea! S-au terminat toate problemele din Romania si numai asta mai ramasese nerezolvata.
In afara de crestinopatii ramasi in Evul Mediu, nu vad pe cine ar deranja casatoriile homosexuale.
In toate tarile civilizate, sunt acceptate iar discriminarea, indiferent pe ce criterii, este pedepsita.

| Savas10 explică (pentru ardnaxur1961):

Daca s-ar ocupa de autostrazi, ar neglija spitalele. Daca s-ar ocupa de spitale, ar neglija orfelinatele. Daca s-ar ocupa de aia, ar neglija cealalta, punctul asta de vedere e insusi o absurditate. Civilizatia consta in relatiile sexuale cu animale si ore predate alaturi de transexuali, ori inventarea de genuri (neutru/divers, etc)? Chiar ma bucura ca ma aflu in Evul Mediu, printre necivilizati!

| RAY a răspuns:

Intr-un fel nu este ceva negativ asta,doar ca romanii nu gandesc critic si pe baza emotionala, fiind foarte superstitiosi si indoctrinati religiosi,parerea mea ar trebui lasat ca doi gay,lesbi sa se casatoreasca dar sunt total impotriva adoptari, a sarutatului in public,e scarbos sincer, si a propagandei gay,promovari,europa de azi este o europa homosexuala,feminista, barbati multi care urasc femeile = mgtow, femei care urasc barbati,se lupta din greu pentru distrugerea familiei,poate uni rad de romanii ca sunt primitivi dar macar familia inca este promovata,in suedia de pilda baieti sunt crescuti ca fetele iar fetele ca baieti nici macar sexul feminim numai exista, mai e si aberatia de metoo unde toate parasutele se viseaza ca fiind violate, azi in america multi barbati le e frica de a filtra de a vorbi cu o colega, sa nu uit a face sex cu nevasta ai nevoie de acordul ei explicit in caz contrar = viol, asa ceva e de ras stiu, si multe, asa ca mergeti votati dar vedeti ce sa ales de alte tarii care au votat

| Savas10 explică (pentru RAY):

In Canada de exemplu s-au legalizat relatiile sexuale cu animale. Adica daca pe mine ma atrage un catel, pot sa-mi fac de cap cu el linistita. Si Canada e totusi o tara mai dezolvata si avansata din multe puncte de vedere, dar totusi nu mi se pare ca esti intreg la cap cand legalizezi asa ceva. Eu voi merge la vot, fiindca asa cum circula si textul acela de pe Facebook al unui roman din Canada, toate lucrurile incep cu un parteneriat, apoi degenereaza groaznic si vom ajunge sa fim calcati pe cap daca nu ne subordonam noilor legi moderne ale homosexualilor. Pana la urma, chiar au exact aceleasi drepturi, iar majoritatea ar trebui sa deschida ochii si sa vada in ce directie mergem daca scapam printre degete chiar si lucruri marunte ca o exprimare vulnerabila din Constitutie.
https://www.youtube.com/watch?v=LHcRdb_zxp0

| Drimmero a răspuns:

Fix asta, dar fix asta e problema Romaniei, se mai face o mica spalare de bani.
Se moare pe capete in tara asta, drumurile sunt cum sunt,, totul e bine in Romania, hai sa legalizam casatoriile alea, ca o fie mai bine... spre penibil.

| Savas10 explică (pentru Drimmero):

Poate la prima vedere, daca luam in considerare cat a costat referendumul, poate parea o risipa. Dar mi se pare o reala investitie, avand in vedere ca in Romania, spitalele nu sunt mizerabile de cand s-a aflat de referendum, copiii nu mor de foame din cauza referendumului, cu sau fara referendum, problemele Romaniei raman aceleasi, nimeni nu face drumurile, nimeni nu face spitale, nimeni nu face nimic. Acest referendum se ocupa cu o schimbare constitutionala, care nu ar permite atacul asupra felului in care e redactat. Din "casatoria intre 2 soti", se doreste "casatoria intre un barbat si o femeie", pentru ca vine Ion cu Vasile si zic. Ba, noi suntem 2 soti, de ce nu ne putem casatori? Ca uite, in Consitutie asa scrie. Si Ion si Vasile vor sa adopte si un copil, ca ei nu pot face, ca asa a decis Mama Natura. Si mai vine si Costica cu Mitica, si Leana cu Jana, si uite, un lucru care pare ca nu e deloc prioritar devine crucial. Si nu, nu e paranoia, e un viitor anticipat destul de usor. Eu voi merge la vot pentru ca aleg sa-mi pese de copiii Romaniei, de viitorul Romaniei, si daca tot suntem o tara crestina intr-un procent atat de mare, sper ca oamenii sa aleaga normalitatea.

| Holiday a răspuns (pentru Savas10):

"...si daca tot suntem o tara crestina intr-un procent atat de mare, sper ca oamenii sa aleaga normalitatea."

Crestinatatea e orice, numai normalitate, nu.

Credintele in spiridusi inexistenti si pupatul in fund al unui sectant schizofrenic (Isus), consideri a fi normaliate?!?laughing Neah, e prostie in stare pura.

| Savas10 explică (pentru Holiday):

Sa spui ca Dumnezeu e un spiridus, iar Isus un schizofrenic, in conditiile in care Biblia se implineste cuvant cu cuvant, mi-e clar de partea cui e schizofrenia.

| Holiday a răspuns (pentru Savas10):

Si cam cum se implinesc povestile alea la modul concret?
Mai degraba faceti niste legaturi ilogice intre povestea crestina, ea insasi lipsita de orice logica, si anumite evenimente.

| Vizit a răspuns (pentru Drimmero):

Cum tu platesti niste taxe si ai niste drepturi in aceasta tara de a te casatori cu persoana iubita cred ca orice om are acest drept. Toti suntem egali.

| Lion56 a răspuns (pentru Vizit):

Toti suntem egali. Asta inseamna ca nu vine un homosexual sa pretinda un drept in plus fata de mine, casatorii cu persoane de acelasi sex. "Dreptul la casatorie cu persoana iubita" nu exista. Poate persoana iubita e sora, fratele, matusa, bunicul, poate e catelul, purcelul, poate e persoana decedata, poate e copil de 5 ani.

| Vizit a răspuns (pentru Lion56):

Vad ce incerci sa zici dar e total gresit.Dar casatoria ar trebui sa fie intre doua persoane cu consimtamantul lor. La partea cu,, catelul, purcelul...etc" nu are absolut nicio treaba cu homo. Pedo, zoo, necro se incadreaza la boli psihice, tratabile. dar homosexualitatea se naste, nu e o boala. Deci argumentul tau e total gresit

| Lion56 a răspuns (pentru Vizit):

Cine spune ca la celelalte nu este consimtamant? Trebuie sa fii ignorant rau sa nu vezi ca in tarile unde s-a acceptat homosexualitatea ca lucru normal si nu boala psihica, deja se discuta serios adoptarea necrofiliei, sigur, cu consimtamantul defunctului inainte de a muri. La fel si zoofilia, de unde stii ca nu-si da consimtamantul? Pai daca-i caine si nu te-a muscat in timp ce, nu e consimtamant? Macar realizati ca argumentul cu saracii oprimati carora li se iau drepturi e expirat, ca dreptul la casatorii cu persoane de acelasi sex nu exista, si nici dreptul invocat de tine la casatorii cu persoana iubita. Pai daca persoana iubita e Papa de la Roma? Sau poate ca e sora, unchiul, bunicul(uite, aici este si consimtamant asa cum vrei tu).
Nu exista dovezi ca te nasti homosexual, dimpotriva, s-a dovedit ca genetica nu e in cazul gemenilor identici. Dar faptul ca te nasti cu ea oricum nu e un argument ca nu e o boala.

| Frank51 a răspuns:

Foarte buna. Era nevoie de asa ceva. Mai e un pas pana cand Dragnea devine presedinte, e ceva normal sa mergem la referendum si sa pierdem timp ca sa aiba el timp sa isi faca planurile. Apropo, am incetat sa cred ca mai avem o sansa, daca nici acum cand totul este atat de absurd, atunci cand ne revenim? Cand Dragnea este presedinte si are imunitate? Eu cred ca atunci este putintel cam tarziu. Ne meritam soarta.

| Savas10 explică (pentru Frank51):

E presedintele cui il voteaza, nu cred ca va avea tupeul dupa 10 august sa candideze la presedentie. Adica ar intrece orice limita.

| Frank51 a răspuns (pentru Savas10):

Haha, fix asta e chestia ca nu are limite!

| SilentRain a răspuns:

Scrabos si inutil

| Lioana a răspuns (pentru SilentRain):

Inutil poate ca e. Dar ce e scarbos in faptul ca vor sa scrie in Constitutie ca casatoria e "intre un barbat si o femeie"?

| Savas10 explică (pentru SilentRain):

Niciodata lupta pentru familie nu va fi un demers inutil. Niciodata happy Daca tu consideri asta, atunci inclusiv pe tine te consideri inutil.

| Holiday a răspuns:

Pierdere de timp si bani generata de prostia romanului indoctrinat religios si/sau precar educat.

| Savas10 explică (pentru Holiday):

laughing Interesant punct de vedere, adevarul e ca adevarata educatie e pe drum, cand Sodoma si Gomora se va alege de Romania. Atunci vom fi printre astia, educatii Europei.

| Ibrahimovic a răspuns:

Bani aruncați de pomană. Indiferent care va fi soarta acestui referendum, lucrurile vor rămâne la fel.

| Drimmero a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Zlatanescu', chiar tu?

| Savas10 explică (pentru Ibrahimovic):

Care lucruri?

| Justme1997 a răspuns:

Nefolositor. Nu era oricum legala casatoria între soti de același sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/go-to-answer/16630603/
Ce am zis și acolo.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Voi merge la vot.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Bani irosiți, pentru că mulți se abțin de la vot.
Se va legaliza în final, sunt sigura, pentru că România e țara tuturor posibilităților, mai ceva ca America.

| RAY a răspuns (pentru FruttiFresh300):

America e o tara plina de homo,feministe,transexuali, travestiti, baieti care se viseaza fetite, parasute care viseaza a fi violate, ce e america?

| Lion56 a răspuns:

Nu este altceva decat expresia democratiei. Romanii au cerut referendum si e normal sa se cheltuiasca milioane, si miliarde daca ar fi, pentru romani, pentru democratie.

| Vizit a răspuns:

Total de acord. Fiecare om are drepturi. Romania e prea inchisa la minte, posibil din cauza religiei dar asta e partea a doua. Oricum la vot vor merge doar persoanele dezinformate, babele si mosii ce nu au ce face acasa si sigur vor vota contra casatoriei intre persoane de accelasi sex. Oricum cu ce i-ar afecta pe ei? PREA MULTA PROSTIE RASARE...BOR ai facut deja multe victime...rolling on the floor)

| Savas10 explică (pentru Vizit):

N-ai zis nimic amuzant, singurul dezinformat din ecuatie esti tu, dar unui copil de 14 ani nu trebuie sa ii ceri prea multe. Dar nici nu-ti baga nasul in chestiuni care-ti depasesc puterea de intelegere.