| traficanta a întrebat:

Ce parere aveti despre rromi? Vi se pare corecta discriminarea? De ce?

Răspuns Câştigător
| lays a răspuns:

Da. urasc rromii! le-as da foc.
nu am nimic cu aia care isi vad de viata lor, au o slujba decenta si se poarta frumos.
ceilalti care sunt niste jegosi.ciorditori...sa moara si maine ca nu-mi pasa.ma imbrac in roz, daca mor

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de acord cu @Far away. Si as putea sa mai adaug una, alta, dar o sa ma abtin.winking

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sincer nu cred că nimeni ar avea ceva cu ei dacă s-ar comporta normal, ar fi îngrijiţi. Nu am nimic cu ei. Discriminarea asta ei şi-au făcut-o în mare parte. Dar am cunoscut persoane care deşi aveau etnia asta se comportau normal şi aceia nu merită să fie discriminaţi. În rest ceilalţi, asta e, de ei depinde.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu sunt de acord cu discriminarea la scoala, institutii, etc unde o astfel de persoana, cu pregatire corespunzatoare este refuzata din cauza originii. Au foarte mult de lucru cu modul lor de trai pana o sa se integreze majoritatii.Pentru asta trebuiesc si ajutati.

| darrio2007 a răspuns:

Ca in orice etnie de pe lumea asta sunt si uscaturi.Numai ca la rromi(rromi)sunt foarte multe.Sunt de acord cu discriminarea.

Răspuns utilizator avertizat
| greenish a răspuns:

Mda. Se pare ca iar se incep discriminarile. Eu nu am nimic cu ei. Sincer, nu ii inteleg pe altii de ce fac atata haz de necaz pe urma lor. Sa fim seriosi, deseori un rrom este mai de apreciat decat un roman happy

| Gizăz a răspuns:

Terminaţi băi fratilor cu cuvântul ăla imbecil, sunt ţigani nu romi. Ţiganii cu ceva în cap(Mădălin Voicu etc) au zis mereu că ei sunt ţigani nu rromi. Pe voi chiar nu vă deranjeaza cât seamănă cuvântul ala cu „român". Nu ajunge că aveam cea mai mare comunitate din Europa? Acum trebuie să fim şi confundaţi cu ei? Eu sunt xenofob, nu rasist. Pe când rasismul este ura ilogică faţă de altcineva DOAR CĂ ARE ALTĂ CULOARE, xenofobia merge mai profund, în obiceiuri şi tradiţii. Nu sufăr cultul ţigănesc modern care şi-a pierdut rădăcinile. Nu sufăr manelele, nu sufăr mafia şi mizeria ţigănească şi nu îmi place să fiu întrebat dacă-s ţigan afară din cauza lor. România a luat termenul de libertate într-un mod aiurea, democraţia la fel. Oamenii sunt egali în faţa legii nu discriminaţi pozitiv. Unde ai văzut în viaţa ta în orice ţară civilizată unul intrând la o facultate în locul tău cu o medie mai mică DOAR ŞI DOAR că e minoritar? Asta e discriminare nu integrare. Am ajuns să mă simt străin în ţara mea din cauza politicienilor imbecili şi a mizeriilor alea care nu merită numele de om. DA, 90% sunt animale nu oameni. Tu chiar crezi că la noi există discriminare? Asta s-o înghită idioţii şi naivii. Numai ţiganii urlă asta când nu le convine ceva. La noi există rasism laş verbal; să se ducă în Cehia să fie luaţi la pietre sau să li se ardă satele să văd ce mai zic. Românul nu e rasist, e diot. Ăştia ar trebui expulzaţi peste Urali sau în India; mizerii subomeneşti.

| Fvn a răspuns:

Da-i in ***.
spune-le in *** TIGANI.
ciori idioate, ar trebui sa moara TOTI

| Georgiana21 a răspuns:

Întradevar sunt ţigani, nu romi.Nu înţeleg cum poate cineva să-i accepte in preajma lor (la şcoala mai ales) când simpla lor prezenţa reprezintă un focar de infecţii. Din cauza lor România a ajuns in halul acesta in ochii Europei.Ar trebui duşi înapoi in Pakistan, în India şi de unde au mai migrat ei!

| luana1 a răspuns:

Am avut colegi rromi si jos palaria! Evident ca nu poti fi de acord cu comportamentul pe care il au multi dintre ei.Cand vor intelege sa urmeze comportamentul celorlalti rromi care s-au integrat in societate le va fi si lor bine, nu vor mai fi discriminati si priviti cu ura.Totul depinde de ei si nu vad cum ar putea romanii sa-i faca sa-si schimbe atitudinea daca ei nu vor.

| missouri a răspuns:

Discriminarea nu mi se pare corecta.Pentru ca toti, pana la urma, suntem oameni, creati de Dumnezeu.

Intr'adevar, la ce fel de rromi sunt acum, ce atitudini, ce comportamente, sunt demni de dispret.
Cu cei care isi vad de treaba lor, au o slujba decenta, isi castiga painea cinstit, nu am nimic.
Dar, majoritatea, sunt burtosi, au vile, masini scumpe, calatoresc prin strainataturi si culmea! au si ajutor social! Un plus in economia lor! Ca vai tu, sunt saraci, saracii!
Astia` din Parlament, in loc sa-i sanctioneze pe rromi, sanctioneaza oamenii cinstiti. Iar aia' traiesc bine merci, cu cefele lor de porc, cu mesele intinse, cu manele si "fara numar". Ca ii dau banii afara din case!

La ce nervi imi fac `astia, imi vine sa-i bag pe toti in puscarii, in temnite cu soareci, mizerie, sa manance numai paine cu apa ( sa aiba si ei silueta ). Sa cunoasca si ei cuvantul "saracie" si... " no money", "faliment", etc. laughing

~ Missouri.

| RaR a răspuns:

100% corecta rromi trebuiesc arsi de viu

| gabylovee13 a răspuns:

Nu deoarece si eu sunt oameni si nu ne fac nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marele adevar este ca sint inteligenti dincolo de orice incultura si au profitat de orice bun simt a altora iar in momentul cind au fost admonestati s-au deferit ca fiind din cauza ca sint natie minoritara si din cauza asta chipurile.Nu sint decit tertipurile inteligentei lipsita de orice cultura, pina si de cultura muncii cinstite.In fond nu-i pot suporta nu din cauza discriminarii ci din cauza omeniei in sine pentru ca nu exista notiunea de rrom, rrom in vocabularul meu si nici macar de roman, englez sau francez.Nu exista decit notiunea de om liber care nu traieste decit cinstit si pe spatele lui. Iar in ce-i priveste pe respectivii, sincer, mi-a fost greu sa vad macar citiva oameni "liberi".

| ThePoet a răspuns:

Da mi se pare foarte corecta discriminarea si ii urasc pe rromi!

| mickeye a răspuns:

Terminați cu rromii! Sunt țigani nenorociți..nu le mai ziceți rromi.
Da, discriminarea e corectă.De fapt, nu am nimic cu ungurii, cu homosexualii, dar pe țigani nu-i pot suferi. Ei ne-au distrus țara.Noi am fost toleranți, i-am lăsat să trăiască în România, și acum au ajuns să ne conducă. Deja Timișoara e stăpânită de mafia țigănească. Țiganii au ajuns miliardari în România.
Ne sfidează. Căci pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești.
Pentru a scpăa de țigani, avem nevoie de multe lansatoare de rachete și multă voință.