| 1234568807 a întrebat:

Ce parere aveti despre situatia din Afganistan cu talibanii? Toate astea se intampla din cauza ca americanii au luat mana de pe ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acolo nu poate fi pace niciodata, "Pacea democratica" exista cat timp Sua si Nato erau acolo. deindata ce pleaca Afganistanul revine la vechea guvernare

25 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ce mana au luat? Ce intelegi prin ''toate astea''? Ce e exprimarea asta metaforica? Americanii si ceilalti membri NATO au retras trupele, iar talibanii au cucerit tara.

| 1234568807 explică (pentru minrest):

Pai si de ce au facut asta? Nu puteau sa ramana americanii la conducere, sau ce? Americanii au fost stapanii in Afganistan timp de 20 de ani si la o luna dupa plecarea lor, talibanii au pus mana pe tot

| minrest a răspuns (pentru 1234568807):

Nu au fost stapanii Afganistanului, cum crezi tu. Au sustinut guvernul de acolo, un guvern foarte corupt, dar care macar dadea niste drepturi elementare populatiei; de exemplu femeile aveau voie sa lucreze si sa faca scoala primara. Placerea de a avea afganii cateva drepturi i-a costat pe americani cateva trilioane de dolari si multi morti, asa ca au renuntat.

| aumih16 a răspuns:

Naspa! o sa ajunga ei sa iubeasca Romania! noi o uram dar ei o iubesc! ca na unde sa se duca! doar in Italia Franta Spania Anglia Germania Olanda etc! ma refer desigur la strainii care vor sa scape de acolo! nu vedeti ca vor sa vina din Vietnam la noi! sa munceasca ca deh la noi nimeni nu vrea sa munceasca pe santiere etc!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ce parere sa am... Deja am fost odata acolo, mai asteptam oleaca si o sa fie din nou misiuni in Afganistan laughing. Afganii sunt un popor de lasi si nu lupta pentru tara lor. Ei vor in Europa ca sa traiasca bine pe seama europenilor. Afganistanul este o tara in care armele se vad la brat, o tara in care aia fac pistoale cu mainile goale si unde copii sunt invatati sa traga cu ak-ul imediat ce pot deci despre ce vorbim aici. In tara aia e bine de mers sa tragi cu armele in muntii lor si atat ( semintele de "canepa" pe care le aduci in RO sunt bonus laughing )

| 1234568807 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Lucrezi in armata?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru 1234568807):

Yep

| InYourPants a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

S-a terminat razboiul ce misiuni mai visezi?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru InYourPants):

Ce vorbesti? La cum e situatia acolo cat crezi ca mai dureaza pana ne intoarcem inapoi? Sau de ce sa nu trebuiasca sa mergem in alta parte. Pacea trebuie "mentinuta" cu orice pret laughing. Cand am fost eu acolo a fost bine... Cateva rachete trase spre tine, patrule, 40 de grade si multe aventuri prin baza pe care daca ti le-as spune nu m-ai crede. Abia astept sa se iveasca alt teatru de opereatii ca ruginesc daca stau asa degeaba si trece viata pe langa mine aiurea

| 1234568807 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

In tarile precum Afganistan, Siria, Irak, intotdeauna vor fi razboaie

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru 1234568807):

Si razboaiele ce inseamna? Bani, afaceri, aventuri, adrenalina si experiente de viata

| 1234568807 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Evident ca despre bani si resurse e vorba, e vorba despre rusi si americani, sa aiba ei totul

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru 1234568807):

Vezi lucrurile prea dintr-o parte. Plus ca se baga China aparent in Afganistan. Vedem ce-o sa reuseasca ei

| 1234568807 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

China are aceleasi interese ca si SUA si Rusia

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Am văzut și eu Știrea m-am informat puțin înainte săți răspund

Au loat o decizie foarte foarte proastă Nici nu-și dau seamă ce greselă imensă au făcut au dată mâna cu dracu am înțeles ca oamenii sau înghesuit la aeroport sa fugă din țara oricum ceva îmi zice va va urma un război urâta între ăștia

| 1234568807 explică (pentru GraniniCuPiersica):

O sa creasca mult nivelu de refugiati afgani in Europa dupa victoria talibanilor

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru 1234568807):

Crede-ma sunt mulți in Germania și Austria știu ce spun ani la rând am stat in Europa sunt scandalgi mari ba chiar lui unul i-am dat o lecție era prea infect nu am putut sal mai iert nu sunt agresiv dar asta ma lua la mișto mereu nu știam german pe atunci și ma bâlbâiam și asta tot ma lua la mișto până intr-o zi ca m-am enervat rău de tot când i-am tras un capac la ureche directdeose scan la aruncat eram la IRA de german sunt foarte tupești nu am bun simți deloc Absolut deloc au niște arfe in ei de nu-ți vine sa crezi ba și sunt și mici și schelozi de-i ia va vântul mai a și figuri

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru 1234568807):

Și tot eu eram vinovatul mai data afară de la curs oricum era o clasa plină de ratați numai afgani Pakistan ruși si turci erau eram amestecați facă era ca asta îi lua pe toți la mișto și el credea ca ma sperie pe mine și atunci venisem din România recent in Austria ce avea câteva luni pe atunci nu știam german nimic el credea ca sunt fraieri lui din Afganistan stai așa ca nu este așa

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru 1234568807):

Mau*

| 1234568807 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Nu ai ce sa faci, asa sunt strainii, mai ales daca esti roman, suntem bataia de joc a uniunii europene din 2007 de cand Romania s-a alaturat, dar fara uniunea europeana am fii fost si noi la fel de saraci ca republica moldova, deci nu avem ce sa facem, doar sa tacem si sa inghitem

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru 1234568807):

Sunt turc dar nu are relevantă sunt născut in România și când ma întreba unde te-ai născut mereu spun România m-am născut in Constanța parintii mei sunt și ei turci pe timpul lui Ceaușescu bunici mei au venit aici in România și uitate așa tata cu mama sau întâlnit in Constanța și a venit turcu pe lume am făcut scoala in România până in clasa. 7 apoi am continuat 2 calde in Austria 8 și 9 într-un an am învață limba iar in cealaltă aveam numai probleme scalde erau foarte rasiști mereu trebuia sa ma bat cu uni și am renunța la schola am doar 9 clase și mam băgată la muncă numi este Rușine un gram in țara care m-am născut sunt foarte mândru ca m-am născut in România cel mai mult îmi place ca noi sărbătorim și bairam și Paștele )))) vorbesc serios pana la urma Dumnezeule este doar unul singur și el nu doarme niciodată el vede totul mereu

| minrest a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Nu era nici unul din ei turc de aicea? Caci stii bine, sunt si turci localnici, destul de multi, in judetul Constanta.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru minrest):

Nu nu erau și nu te mint cu nimic ma jur pe Dumnezeu poate erau da eu nu am văzut nici unul nu am dat de unul singur toți erau turci din instanbul și Turcia doar ca nu ma înțelegeam deloc cu ei ma beau cu alți ochi și eu nu-i suport pe turci sin Turcia eu sunt cu ai mei din Constanța nu am treba cu Nesuferiți cu€vârî aia sunt rasiști rău

| minrest a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Da, turcii si tatarii din Dobrogea sunt oameni de treaba, nici nu se compara cu turcii din Turcia; aia sunt majoritatea fanatici, ori religiosi, ori nationalisti, si nu stiu sa traiasca.

| InYourPants a răspuns:

Mizerabila. S-au intors in evul mediu