| chrystyna a întrebat:

Ce parere aveti despre taximetristii (companiile de taxi) din Bucuresti? Ma ia groaza cand ma gandesc ca maine trebuie sa iau un taxi de la otopeni pana la autogara obor, si asta pentru ca ultimele dati m-am trezit ca a trebuit sa platesc la taxi mai mult decat un bilet de avion.Voi ce parere aveti? Stiti si puteti recomanda taximetristi seriosi, care sa nu ocoleasca tot orasul ca sa te duca la destinatie si sa nu iti ia 200- 300 lei la o cursa?

3 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Eu nu prea am o parere asa buna, si pe mine m-a ocolit unu odata si am platit cu 10Lei mai mult decat trebuia. Cand urci, fa-te grabita si spune-i ca vrei sa ajungi urgent la locatia respectiva, si daca se poate, sa nu ocoleasca. Eventual ii spui ca ii platesti putin in plus, doar sa te duca mai repede la destinatie. Eu odata am nimerit pe unul care nu a dat drumul la aparatul acela, si eu mergeam zilnic de acasa la scoala si deja stiam cat trebuie sa platesc (15Lei), iar el mi-a cerut 22, si cand i-am spus ca merg zilnic si mai mult de 15 nu dau, a zis "Bine, da-mi cat vrei tu", deci sunt niste hoti si mincinosti, sub orice critica. Pupici!

| Cosmin86 a răspuns:

De la otopeni la obor e maxim 30 de lei. Fa comanda la o firma ca lumea cu tarif 1.39, exemple : taxi 2000, speed taxi, mondial, pelicanul. Si mai sunt.

In niciun caz nu iei taxi din aeroport, decat cel mult de la plecari ( cand aduce pe cineva ) si sa aiba tarif 1.39 sau 1.4 ( meridian ) si placa rosie pe usa dni spate cu numarul masinii pe ea ( altfel e pirat ).

Evita firmele arsenal sau fly taxi sau altele cu tarif 3.5 sau dubioase.

| supermamici a răspuns (pentru Cosmin86):

Cu Pelicanul taxi nu, este o companie de taximetre la care hotia si furaciuna este modelul lor de business. Nici macar nu au actele in regula la taximetrie, de exemplu nu iau RCA, asigurarea obligatorie la masini si apoi dau vina pe soferii lor.