| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarea afirmatie:" femeile nu ar avea rost pe lume daca nu ar exista barbatii, iar barbatii nu ar avea niciun rost daca femeile nu ar exista"?

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nimic mai adevarat.

| Flav a răspuns:

Sper sa nu mai ai momente de filosofie.

mariana
| mariana a răspuns:

Rostul omului pe lume este sa traiasca si sa iubeasca, iar asa cum este natural, sa aduca pe lume urmasi, ori daca unul din cei doi n-ar exista, aceste lucruri ar fi imposibile.
Mai plastic spus, femeia este pamantul, iar barbatul este samanta, care odata semanata poate aduce "roade". Daca "pamantul" nu este bun, orice fel de "samanta" ai semana in el, n-ar aduce nici un fel de roade, cu alte cuvinte cei doi se completeaza reciproc si isi aduc alinare si sprijin, dand posibilitate iubirii sa infloreasca. Cineva in raspunsul dat, s-a referit la homosexuali si lesbiene care se "indragostesc" de persoane de acelasi sex cu ei, acestia sunt o exceptie, de care intr-o asemenea situatie, nu trebuie sa tinem seama.
Chiar daca femeile si barbatii sunt diferiti, din punct de vedere fizic, ei au elemente comune, care-i pot face sa gaseasca in perechea lor ce-i apropie.
Deci, este foarte adevarat, unul fara altul n-ar avea nici un rost.

| valy a răspuns:

Da este foarte adevarata afirmatia.deoarece nici unu fara jumatatea lui nu poate trai...

| valy a răspuns:

Da este foarte adevarata afirmatia.deoarece nici unu fara jumatatea lui nu poate trai... dar cum a spus black ca daca nu ai avea pe cine sa iubesti care ar fi rostul de a mai trai,,, sunt foarte multe.intr-adevar este foarte greu sa nu ai pe cineva, dar acum sunt f multe de facut. poti sa adopti un bebe care alta mama nu i-a pasat de el, poti ajuta un bolnav si tot asa mai departe, nu inseamna ca daca nu avem iubire gata nu mai trebuie sa traiesti, sper ca nu te-am plictisit citindu-mi explicatia

| gigiro a răspuns:

Tu poti sa-ti imaginezi o lume unisex? Ar fi plina de calugari sau calugarite, ca sa nu mai vorbim ca in scurt timp s-ar distruge, ramanand fara urmasi. Si cine ar mai sta la discutii pe network?

| HBK a răspuns:

Concluzie:exista o compatibilitate intre aceste doua specii pe cat de asemanatoare, pe atat de diferite. Unul fara altul nu ar avea rost de existenta.

| Black a răspuns:

E total adevarata... in primul rand de aceea Dumnezeu a creat-o si pe Eva pentru Adam tongue
Iar daca nu ar exista ori barbatii, ori femeile...nu ar mai fi copii >>> nu ar mai fi oamenii laughing
+ ca daca nu ai avea pe cine sa iubesti care ar fi rostul de a mai trai? sad

| vyo a răspuns:

Total adevarat.

| RainDrop a răspuns:

Adica ca femeile si barbatii sunt piesele care aduc viata big grin, pai sunt solutii de a naste, la femei, lesbienele xD, si la barbati, cei homosexuali LOOOOL

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Flav. te-a intrebat cineva ceva pe tine in mod special?

| iulian_n a răspuns:

Daca barbatii si femeile ar trai vesnic si n-ar fi nascuti ci creati atunci aceasta afirmatie ar avea sanse sa fie falsa. Dar sa ne uitam ca exista si homosexuali care considera sexul opus inutil. Traim putin si avem nevoie sa ne reproducem si individual nu vom reusi sigur. Sa ne bucuram ca exista si barbati si femei si ce pot face ei impreuna ofera placeri reciproce. Oricum, instinctul de reproducere e cel ce ne atrage la sexul opus.