| myself_9883 a întrebat:

Ce parere aveti voi despre afirmatia "mai bine sa stii decat sa ai(bogatie, bani)"? cum era odata. cum e acum.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Faptul ca ai adaugat mesajului propriu-zis, cele doua comparatii finale, ma face sa cred ca, in fond mesajul e o constatare amara a faptului ca acum e mai important sa ai decat sa stii.Numai ca afirmatia initiala este perfect adevarata si pentru toate timpurile. A fost, este si va fi mai important sa stii pentru ca adevarata cunoastere e temelia competentei si nimic nu este mai important pentru a obtine ceva in viata, bogatie, bani, decat capacitatea de a fi bun, foarte bun sau, de ce nu? exceptional in meseria pe care alegi sa o faci.Si acest lucru se obtine numai prin cunoastere, prin stiinta de a face ceva bine.Prin urmare, chiar daca acum pare ca "a avea "e mai important decat "a sti", e o impresie falsa.Fiindca nu toti cei ce au acum, au si stiut sa faca ceea ce au. In ultima vreme, verbul cel mai folosit pare a fi"a lua", ca sa nu zic "a fura". Asa incat eu as transforma usor cugetarea scrisa in mesajul tau si as spune:"e bine sa stii, ca sa ai". Numai bine.

1 răspuns:
| Silviu591 a răspuns:

Pai. e asa.mai bine stai cu unul care stie sa faca banul decat ca unul care are bani.ca ala poate sa-i termine. dar celalalt face in continuu