| vafeeh a întrebat:

Ce poti sa faci daca ai o iubita geloasa?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aoleu! Cauti alta, dacă nu poți să o vindeci de gelozie.

| Mosotti a răspuns:

Daca e putin geloasa decent, e bine, inseamna ca te iubeste, desi unele-s geloase asa din orgoliu lor si atat.

Daca e sufocant de geloasa, las-o si ia alta.

| Crescent a răspuns:

Daca e putin geloasa inseamna ca tine la tine Daca e prea geloasa atunci nu are incredere in tine si lucrurile s-ar putea sa o ia razna putin pe viitor.

| oVladinsky a răspuns:

Gelozia într-o anumită măsură controlată este bună. Arată că acelei persoane îi pasă de tine și nu vrea să te piardă din viața ei. Însă dacă acea gelozie trece în extrema cealaltă și devine constantă, atunci e un lucru toxic care nu va face decât să-ți afecteze viitorul. Poți încerca să discuți pe această temă în speranța că va înțelege. Gelozia extremă reflectă lipsa de încredere și de multe ori imaturitate. Recomand o discuție deschisă și sublinierea faptului că o relație fără încredere nu are nici cea mai mică bază. Gelozia extremă nu trebuie confundată cu cea moderată și benefică relației.