| musiiic a întrebat:

Ce preferi? Să citeşti cartea sau să vezi filmul?
Te rog, fă abstracţie de tipul alocat.

Răspuns Câştigător
| HiddenWorld a răspuns:

Eu prefer să citesc mai întâi cartea. Vreau să îmi imaginez personajele, locurile, evenimentele în stilul meu.De majoritatea dăților, ecranizările cărților m-au dezamăgit deoarece aproape totul era diferit față de cum îmi imaginasem. Cărțile vin şi cu multe detalii, scene ce nu sunt redate în film. Părerea mea este că nu se compară cartea cu filmul big grin.

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cartea,apoi filmul.Cartea iti ofera prilejul sa reflectezi asupara unor afirmatii, sa reiei unele pasaje.Iti impune o atitudine mai activa.Filmul nu-ti da ragaz sa faci toate astea.Adesea intre mesajul filmului si cel originar al cartii apar diferete.Scriitorul si regizorul pot avea viziuni diferite asupra unei situatii.

| musiiic explică (pentru mira):

Sau gusturi proaste în materie de actori laughing.
Am făcut odată greşeala să văd întâi filmul, apoi să citesc cartea. Deoarece actorii mi-au displăcut, atunci când citeam cartea nu puteam să îndrăgesc scenele/ descrierile/ trăirile care erau într-adevăr frumoase!

| anonim_4396 a răspuns (pentru musiiic):

Ce carte? ma-i facut curios

| musiiic explică (pentru anonim_4396):

Twilight laughing.
Nu-mi plac deloc actorii principali.
Am citit toată seria, iar în ceea ce priveşte filmele... l-am văzut decât pe primul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru musiiic):

Am puteri supra omenesti, stiam deja raspunsul laughing, nu stiu cum dar la ala ma gandeam si eu

| musiiic explică (pentru anonim_4396):

laughing
Probabil asta spune toată lumea care a văzut filmul şi a citit şi cartea!

| thegatekeeper a răspuns:

Sa citesc cartea, in general, pentru ca ofera mai multe detalii si are alt farmec fata de film. Dar au existat cazuri in care filmul mi s-a parut la fel de bun ca si cartea sau chiar mai bun.

| William a răspuns:

Cartea are farmecul ei dar ca sa economisesc timp prefer sa vad filmul.

| val31989 a răspuns:

Intai citesc cartea si dupa privesc filmul, pentru ca mai bine inteleg atunci cand citesc si uneori filmul e total prost pe langa carte.Si tocmai de aceea prefer sa citesc cartea intai, pentru ca dac-as vedea filmul primul, mi-as face o parere proasta despre carte care totusi este una buna.

| TOOL a răspuns:

Ambele, daca am vazut filmul si mi-a placut normal ca o sa ma pun sa citesc si cartea.

| CartoonN a răspuns:

De obicei vad filmul, insa e mult mai bine sa citesti cartea.Nu numai ca deseori cartea este diferita de film, dar te lasa pe tine sa-ti creezi imagini, iti maresti capacitatea de-a memora.
Cred ca e mai bine sa citesti, dar eu vad filmul ca-i mai rapid si cum timpul e pretios...happy

| madalinapaula a răspuns:

Eu as vedea filmul pentru ca asa inteleg mai bine..acuma depinde de fiecare persoana cum intelege mai bine povestea citind sau vizionand.
Adevarul este ca in carte iti scrie in detalii si amanunt orice miscare.
sper ca te-am ajutat.

| Şimon_Cosmina_1980 a răspuns:

Ce s-a intamplat cu blog-ul tau de carti? Daca intru pe el imi apsre ca a fost sters... pacat. Sau ti-ai pus in aplicare ideea de a infiinta un nou blog?