| RAY a întrebat:

Ce putea face Germania cu cei 5 milioane de evrei in al dolea razboi mondial? Anglia nu-i vrea, Anglia nu a vrut sa dea statul lor inapoi, nici o tara din europa nu ea vrut, voi in locul lui hiitler ce ati fi facut?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca pui o intrebare foarte sensibila! Daca ne amendeaza CNA? Daca intervin organisme internationale si ne leaga, caci evreii sunt ocrotiti?
Apoi, evreii nu si-au vrut statul inapoi, caci ei stapaneau si stapanesc lumea!
Evreii sunt comercianti.
Pe ei ii intereseaza comertul, fac asta de secole, milenii.Ce sa faca in Israel fara finantare exterioara?
Dar e libertatea lor.
Ca si a noastra sau ce suntem.
Hitler, ce legatura are?
Ca sa intelegi gandirea lui si a evreilor sau englezilor sau a francezilor si germanilor sau a rusilor (restul nu contau oricum), trebuie sa studiezi si istoria momentului, de asemenea istoria lumii, de cand se stie istoria(sa zicem de la Herodot).
Dar sa ne reamintim macar ca pe un flash istoria momentului anilor 1925-1945.
Ce vedem pe harta? O Germanie ingenuncheata, inflatie la maxim, nemaigasita nici la noi dupa ce ne-au ocupat rusii(marea victorie din 23 aug. 1944 cand un ou costa 1.000.000 lei.
La nemti era ceva mai rau. Tratatul de la Versaille a jupuit Germania de tot!(dupa primul razboi mondial).
Dar nemtii au renascut! Sa gasesti un Hitler nu e mare problema, oricand poate apare si acum unul).
Anglia are si azi si avea si atunci cam 2/3 din resursele mondiale, are o democratie stabilizata si veche(cea mai veche functionala din lume).
Englezii au fraternizat cu expertii in comert, evreii.
America (SUA) fosta colonie, populata in clasele superioare cu britanici, evrei, italieni mafioti, etc.).
Banii la evrei, si la Putere.
Ce a incercat Hitler a fost fara sansa din start. Cam ce vor sa faca arabii extremisti de acum.
E greu de explicat.
Ma intreb doar de ce din toate populatiile lumii, evreii sunt cei care au fost cel mai persecutati, conform statisticilor stabilite chiar de ei:
in timpul imperiului Roman, in timpul Imperiului Otoman, in timpul Spaniolilor, se mai baga si Shakespeare care scrie o tampenie de capodopera "Negutatorul din Venetia'.
Ce prostii! Eu nu cred! Hitler a fost NEBUN!
Dar nu garantez ca nu vor apare si altii in proxima!

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Traim in democratie nu? eu asa cred, stiu ca Germania o duce naspa, nu scuz acele crime dar ce putea face?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Ai ochit in Cioara si ai nemerit in vaca, cu intrebarea ta,"Traim in democratie nu? ".
Depinde de unde privesti problema:daca, ma scuzi ca-ti dau exemple infernale:Noi ne facem nevoile, vin mustele si se hranesc cu ce am facut noi.Se transforma materia. Asta este 'democratia!".
Avem libertate de a vorbi?
Facem pariu ca daca fac o imbarligatura de vorbe, vin mascatii pe loc, si ne ascund definitiv?
Chiar ai luat-o razna?
Ne se poate face nimic!
O civilizatie, ori dispare cu totul, dar nu se poate carpaci!(cu accent pe al doilea 'a'!
Se pare ca vor veni chinezii! In curand! Au metode mult mai avansate! Poate ai noroc.Ca pari tanar!

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Ai dreptate

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

26 de ani am man, sincer lucrand in informatica nu stiu ce voi apuca, vad ca tehnologia asta causeaza si chesti negative, eu as vrea sa aduca mai mult efect pozitiv

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Nu informatica e vinovata, doar istoria asta nenorocita, in prag de colaps.Trebuie sa fii optimist! Dar reciteste 'Negutatorul din Venetia' uita-te la ce an a fost scrisa. Shakespeare inca nu e interzis. Sau vezi filmul, cand esti calm si poti filozofa, liber.

| RAY explică (pentru oprescudorin11):

Danke mann, am citit acel tratat umilitor

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Cam asta e UE si Shengen pentru noi.
Dar crezi ca Hitler este prototipul criminalilor? Eu u cred ca DA!
Dar Hitler a fost cel mai mare criminal al omenirii?
Eu cred ca NU!
Englezii, rusii, americanii l-au depasit si acum si inainte! De evrei nu vorbesc, sunt poporul ALES!
Stii cine a folosit pe scara larga arma biologica (inainte de japonezi in Manciuria?)Daca nu stii iti spun eu: Gengis Han in ocuparea aproape integrala a Europei:cand gasea o cetate le cerea 'banu, daca nu-l dadeau aruncau morti de ciuma bubonica in certate si-i executau rapid pe toti!
Asa a cucerit Bizantul sau Roma. Desi acolo doar i-a invins, si-au luat banii! Dar asa s-au salvat! A fost doar ideea sa stie ce se intampla daca se opun.Ideea!