| RAY a întrebat:

Daca Germania castiga al dolea razboi mondial poate era o lume mai buna ca cea din ziua de azi?

16 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Iti las doar o parte din fotografiile pe care le-am facut la Auschwitz Birkenau, Polonia (unul dintre lagarele de concetrare) :

Intrarea in lagar https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/......5981_n.jpg

fotografiile a miilor de suflete decedate de toate nationalitatile https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/......2981_n.jpg
https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/......2949_n.jpg (doar o parte am putut citii ce meserii aveau acei oameni: piloti, medici, profesori, studenti, soferi etc... )

copii care au decedat in focul iadului https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/......5076_n.jpg
Parul sufletelor decedate, pastrat intact, de cum erau tunsi era refolosit pentru alte nevoi in lagar. Acesta era parul de la femeile care erau trimise pentru gazare https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/......9721_n.jpg
https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/......4399_n.jpg

Cuptoarele unde erau trimisi pentru a ardea de vii https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/......5333_n.jpg

Sper sa iti dea de gandit doar...

| Drimmero a răspuns:

Nu mai eram noi o petarda de tara, aveam o mentalitate germana si Romania o ducea mult mai bine! O duceam si noi bine pe langa Germania, prostie maxima a fost cand am dat mana cu rusii pe ascuns ca niste lasi si am tradat Germania...
deutschland über alles!

| Mayhem666 a răspuns:

Daca Germania castiga WW2, toata planeta vorbea germana si toti am fi fost condusi de Hitler. Nu stiu daca ar fi fost o lume mai buna, din moment ce Hitler nu suporta evreii, si lasand religia la o parte, ar fi murit mii de oameni nevinovati. Deci nu cred ca ar fi fost o lume mai buna.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

"Daca Germania castiga WW2, toata planeta vorbea germana si toti am fi fost condusi de Hitler."

Si cumva, vorbim acum toti rusa in Europa?
Hitler voia stapanire doar peste teritoriile germane peste poporul sau, nu asupra lumii si nu a vrut sa provoace un razboi mondial, de asemenea nu a vrut sa cucereasca lumea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Hey tata, ce mai faci? rolling on the floor

Nu am spus ca Hitler a vrut sa cucereasca lumea, dar in intrebare se specifica : "daca Germania ar fi castigat WW2".

| AFR81 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ar fi murit mii de oameni nevinovati? Cum vine asta? Au murit milioane de oameni nevinovati din cauza razboiului. Iar legat de prima parte a raspunsului, Hitler dorea suprematie in Europa. Doar in Europa. Asia era, conform tratatului, a japonezilor, Australia exista posibilitatea sa fie luata tot de japonezi, iar Africa si Americile nu prezentau interes. Dorea ca Europa sa fie "curatata" de evrei, iar teritoriile pe care le-a cucerit si in care a exterminat populatia (pe calea armelor, prin infometare, prin trimiterea in lagare) si le imagina colonizate de germani. Intentiona sa construiasca un adevarat imperiu, iar Crimeea sa serveasca drept resedinta de vacanta. In niciun caz nu voia si nici nu putea sa cucereasca lumea. Legat de treaba cu vorbitul de germana, chiar daca ar fi castigat razboiul, anumite tari si-ar fi pastrat independenta si limba.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu a ajuns Hitler sa conduca lumea, o conduc jidanii acum!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca stau sa ma gandesc, cred ca ne era mai bine cu Hitler, decat cu parlamentarii pe care ii avem acum.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Mai mult ca sigur nazismul cadea pana acum, dar noi eram deja 'germanizati' si o duceam de 1 miliard de ori mai bine ca acum. Germania o duce bine chiar daca are de achitat pagube inca din primul razboi mondial, e in top 3 ca economie in lume si si-au refacut tara in scurt timp dupa razboi.

| CuriousStuff a răspuns:

Avand in vedere ca majoritatea nemtilor sunt bucurosi ca Germania nu a castigat al doilea razboi mondial. Cred ca e bine asa cum e acum. Daca nu cumva esti blond cu ochi albastri erai ceva miner acum, sau lucrai in ceva fabrica. Nu vorbeai pe TPU, pentru ca nu exista... Si multe altele. Nu va mai doriti dictaturi ca habar n-aveti ce vorbiti.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Asta nu stiam,(Avand in vedere ca majoritatea nemtilor sunt bucurosi ca Germania nu a castigat al doilea razboi mondial.)

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Daca ar fi castigat Germania? Ia-ti un bilet de a vizita Polonia si Germania (lagarul din Dachau langa Munchen), in lagarele de concentrare sa vezi acolo cate suflete nevinovate au murit. Sincer, iti vei schimba parerea atunci si nu ai mai indrazni sa pui astfel de intrebare prosteasca. Cand intrebi ceva, informeaza-te inainte. Am fost acum o saptamana intr-unul dintre lagarele de concentrare: Auschwitz-Birkenau (Polonia), intre 1.100.000-1.600.000 de oameni au pierit acolo. Nu se stie cifra exacta cati decedati au fost. S-au numarat printre evrei si polonezi, greci, romani, rusi etc. Nu este un loc frumos de vizite, pleci de acolo cu sufletul sfasiat de durere. Daca Germania castiga, inca alte 2-3 milioane de suflete ar fi pierit in lagarele lui Hitler.

| pufulescu a răspuns:

E foarte greu de spus pentru ca si aici existau mai multe alternative. Fuhrerul era bolnav, avea Parkinson, asta se stie 100 %. Succesorul desemnat de Hitler era Goebels, nu stim cum s-ar fi descurcat. Nu cunosc atata istorie incat sa stiu de ce a fost amiralul Donitz succesor pana la urma! Apoi, ce ar fi facut acesta si cum ar fi condus?
Iar am indoieli mari ca la moartea lui Hitler armata ar fi lasat puterea din mana si ar fi organizat alegeri pentru un nou sef in partid, mai degraba vad o dictatura militara.

| Dragosdoar a răspuns:

Imi imaginez o romanie fara tigani... o tara mult mai buna. Ma uit ce se intampla acum in Europa, liberalismul o distruge incetul cu incetul

| RAY explică (pentru Dragosdoar):

Inca nu-i tarziu sa stii

| Metalheadforever666 a răspuns:

Greu de zis.Pe de o parte nu ar mai fi existat evrei, tigani, slavi si conflicte in Europa, iar pe de alta parte am fi fost sub dictatura.