| anonim_4396 a întrebat:

Ce puteți spune despre cei atinși ușor de critică?
Sunt persoane sensibile sau mai degrabă orgolioase?
Sau cu o stimă de sine scăzută?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Depinde și cine te critica. Dacă consideri ca persoana respectiva este una inteligenta poate accepti mai ușor, dacă o consideri sub tine ca nivel poate te simți deranjata. Dacă este făcută constructiv la fel e mai plăcut, dacă e făcută astfel încât sa te simți nasol e cumva normal sa te deranjeze. La modul general privind, probabil ca motivele pentru care unele persoane nu suporta nici un fel de critica, pot fi cele enumerate de tine, orgoliu, stima de sine scăzută etc

10 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Toate persoanele din categoriile de mai sus pot fi atinse de critică.

| Mosotti a răspuns:

Prostie si orgoliu, un om normal si destept nu se supara de critica, o accepta, o analizeaza si poate invata din ea daca e pozitiva, daca nu este, o ignora si gata.

| Nirvanaaa a răspuns:

Orgolioase mai degraba.

| DonEduardo a răspuns:

Iti zic un lucru:oamenii sunt diferiti. Asta ar trebui sa raspunda la intrebarea asta si la altele pe care le pui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Pot fi oricare dintre acestea, răspunsul variază de la persoană la persoană.

| tonyc7 a răspuns:

Eu as crede ca sunt mai degraba persoane slabe (moral). Numai persoanele slabe moral se simt atinse de cele mai marunte chestii.

| Kamiyashiro a răspuns:

Depinde de critică.
Dacă îți spun că nu ai șireturi și consideri asta un afront?
Dacă te injur de mamă și tot indiferent rămâi?
Sunt persoane care nu suportă critica deloc. Iar alții o cer ca un feedback pozitiv. Si chiar se corectează.
Depinde de percepția proprie a realității formată prin educație si autoeducatie.
Orice critică bună sau rea in primul rând trebuie să fie fondată. Apoi trebuie sa aibă un interes.
De exemplu criticile intre națiuni sunt foarte bune ca exercițiu de analizat din ambele tabere. Rușii vs americani, chinezii vs rusi, chinezii vs americani etc.

| Dariaa90 a răspuns:

Orice persoana care sta bine cu mansarda accepta orice tip de critica, mai ales constructiva. Restul, cu părere de rau sunt limitați.

| shidance a răspuns:

Mai degraba orgolioase... cred, nu se cataloghează ca fiind sensibile, stima de sine sau orgolioase?

| issqx a răspuns:

Sunt persoane cu stima scazuta de sine, persoane neajutorate care probabil dupa mult abuz verbal si critici incep sa fie prinsi in mintea lor si sa se lase afectati de acele cuvinte care probabil trebuie tratat cu mult timp si terapie.