| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Ce reprezinta toate cutremurele din ultima perioada!
azi Peru, zguduit de un cutremur de 6.9!

17 răspunsuri:
| sorinL1 a răspuns:

Micari ale placilor tectonice.
Lucru invatat in generala, la geografie.

| Deny1333 a răspuns:

Oh, să nu-mi spui: 2012 aka sfârşitul lumii.
Serios, sunt doar cutremure.

| MMihai a răspuns:

Se revoltă și planeta de „îndobitocirea " -- știi despre ce vorbesc -- & de prostia oamenilor.

| MMihai a răspuns:

Vezi http://www.perunatural.ro/......natus/nav/
Geologia
Teritoriul din Perú este influentat de situarea pe placile Sud-americana si Nazca care se afla in contact de tip convergent (subductie), adica placa Nazca este cea care s-a subdus sub placa Sudamericana, pe o linie paralela cu coasta occidentala sud-americana, cu o viteza medie de 11 cm / an. Ca rezultat al acestei subductii s-a format inca din era Jurasica, falia Perú-Chile precum si inaltimile cunoscute azi sub denumirea Cordiliera Anzilor. Eroziunea acesteia a format la est o vasta campie unde inainte de aparitia Anzilor se gasea o portiune de mare. Aceasta regiune sedimentara este campia amazoniana. Acelasi proces eroziv este cauza gradului de inclinare al Anzilor. Ca urmare a subductiei tectonice, Perú este o tara cu grad ridicat de risc seismic si are regiuni cu activitate vulcanica importanta mai ales la sud. Teritoriul peruan face parte din Centura de Foc a Pacificului.
http://www.ideisicuriozitati.com/......acificului
http://www.europalibera.org/content/blog/2323884.html
http://www.romanialibera.ro/......45447.html
http://www.301.ro/profetiile-oamenilor-de-stiinta-pentru-2011
http://www.romanialibera.ro/......19204.html

Și anterior anilor 1985-1990 au existat catastrofe naturale dar după 1989 anul căderii sistemului socialisto- comunist, & după ce ș-au sacos colții popii, în statele foste socialisto-comuniste frecvența și amploarea acestor catastrofe naturale a crescut teribil, sau este o părere că frecvența și amploarea lor parcă a crescut.
Am stat să mă gândesc la asta, și mi-am amintit că în vremea lui Ceașcă se mediatizau teribil calamitățile naturale, și toate ziarele trebuiau să reproducă telegramele românești de compasiune față de poporul frate x care suferise calamitatea y.

Eram student și unul mai mare m-a întrebat dacă am luat cumva un ziar că vrea să vadă ce este la televizor.
I-am spus că nu am luat ziarul că pe prima pagină erau numai vestitele telegrame și nici nu a fost ceva serios, că au avut un număr foarte mic de morți, sub 10 morți.

Ăla mi-a spus că sunt tâmpit, că în felul acesta ambasadorul ălora va scrie acasă și va raporta totul și în felul ăsta șefii acelui stat își vor pune întrebarea unde este România și cu ce se ocupă românii și cu eforturi zero, ne între deschidem o ușă pentru eventuale cooperări economice.

Că la ora aia conducerea de partid și de stat, deja a semnat în cartea de condoleanțe.

L-am întrebat dacă altă treabă nu au decât să meargă la ambasada ălora? Ca să ne ceară ăia, să îi ajutăm cu bani, sau cu obiecte?

Am primit răspunsul, că dacă nu sunt în găleată și se descurcă singuri și nici nu cer.
Iar dacă cere, îl întrebi direct, dar voi ce contracte faceți cu noi, ca să vă ajutăm.
Îți semnează un contract din care tu câștigi curat 5 milioane, îl ajuți și tu de jumătate acolo de milion, adică îi trimiți ajutoare de jumătate de milion, care cu transportul te costă încă pe atât, dar bagi în buzunar curat, 4 milioane, care altfel nu îți intrau.

Nesimțiții care s-au perindat după Ceaușescu, nici nu au avut și nici nu au bunul simț să apară la televizor să spună 5 minute de solidaritatea noastră cu greu încercatul popor x care a avut calamitatea y.

Și se mai miră după asta, că nu sunt băgați în seamă.

http://www.romanialibera.ro/......19085.html

http://www.jurnalul.ro/......71353.html
11 martie 2011 – 12:43

Despre acest cutremur Boc a tăcut ca peștele, și nu a spus nimic, și când s-a dus în China, chinezii l-au tratat cu fundul, că l-au considerat un nesimțit, care nu le-a spus nici preț de 10 minute despre solidaritatea noastră cu greu încercatul popor chinez, care a avut parte de cutremurul respectiv.

| MMihai a răspuns:

Cu chinezii tembelizmul românesc a mers mult mai departe.
Înainte să plece Boc în China a inaugurat un centru comercial chinezesc lângă București.
Reporterii care au prezentat imaginile au vrut să viziteze acel centru comercial, și au văzut că chinezii nu aveau nici unul case de marcat și nimic care înseamnă comerț corect în gândirea europenilor.
Au arătat 2 zile la televizor că la chinezi este aiureală, iar drept răspuns Cretinul de Blejnar a pus fiscul pe capul chinezilor.
Și au intrat în forță acolo, le-a confiscat marfa și eu amendat șamd.
Logic era să îi adune civilizat și să le explice omenește, cum trebuie să facă comerț în România.
Explicația unuia dintre chinezi a fost că ei negociază foarte puternic prețurile, vânzând în cu totul alt sistem, decât sistemul foarte rigid românesc.
Chinezul a declarat textual la televizor că dacă el nu vinde într-o zi, nu are din ce să trăiască în ziua aia și ei modifică permanent prețurile, adică fac ceva asemănător, cu țăranii care vând legume la piață.
Și un asemenea sistem de comerț poate să fie prins în evidențele contabile, condiția fiind să ai o legislație contabilă specifică și un asemenea sistem de comerț, cu sancțiuni foarte aspre pentru cei ce joacă murdar în sistemul respectiv.
Boc a ajuns în China, după cretinismul lui Blejar, și fuseseră informați că românii lui Blejnar s-au purtat mizerabil cu chinezii lor.

| Allrc24 a răspuns:

Presupun ca sunt unele semne care prevestesc apocalipsa.Domnul Iisus a zis ca vor fi schimbari ale astrelor(vedeti ni ultima perioada tot felul de comete,ploaie de stele,explozii solare, etc.) cutremure care de cate luni se tin lant, boli(cancerul face ravagii din cauza pacatelor si stilului nostru de viata), razboaie etc.Dar e mai bine asa se va termina odata si odata cu tot raul din lume.Vegheati vremea judecatii se apropie. Punetiva credinta de mantuire in Domnul Iisus Hristos si veti fi mantuiti.credetima nu-i de joaca cu mantuirea.

| evostyle7 a răspuns:

Nu stiu, as prefera un 69.

| KodrutZ a răspuns:

Reprezinta cutremure, nimic mai mult.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Inseamna ca la noi va avea loc un cutremur de 69...Suntem perversi, sa nu mai suntem?!

| Birjaru a răspuns:

Am mai spus-o, da' vad ca nu ma baga nimeni in seama, urmeaza 7 ani de seceta grea. Am avut eu un trip... si partea cu 6.9 inseamna ca asta va fi principala sursa de lichide pentru suferinzii din cauza secetei.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Numai D-zeu stie cand vine apocalipsa, hai sa ne bucuram de viata pana atunci,.

| CosmicKarma a răspuns:

Presupun doar ca raspunsurile anterioare sunt aparute din totala lipsa de cunostinte referitoare la fizica pamantului... Nasol cu scoala asta.

| Allrc24 a răspuns (pentru CosmicKarma):

Uite unde era fizicianul pamantului. normal ca e o chestiune de fizica a pamantului.dar cine a stabilit legile universului? nu cumva Dumnezeu?

| CosmicKarma a răspuns (pentru Allrc24):

Te rog sa ma scuzi, credeam ca stau de vorba cu persoane normale. Iarta-ma, nu mai fac, te las in obscurantismul pe care nu am nici o dorinta sa mi-l predici. Seara buna.

| Rapunzell a răspuns:

Scrie in Apocalipsa ce reprezinta. Dar cine nu vrea sa vada, n-o sa vada happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceput de sfarsit!

| cal3star a răspuns:

Incet incet se inghite singur pamantul