| anonim_4396 a întrebat:

Dacă nu ar fi existat comunismul sau Cortina de Fier, credeți ca Europa de est ar fi ajuns la un nivel de trai ridicat nu precum Europa de vest dar decent?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ar fi ajuns aproape de tarile din vest, deoarece ar fi fost ajutate si cele din est de Planul Marshall.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut.
Sunt tari care si au revenit decent de sub comunism, Estonia, Polonia, Cehia, Slovacia. Iti dai seama ca daca nu am fi avut 40 de comunism si Romania ar fi fost departe, mai ales daca ramaneam o monarhie.