| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac daca invat si oricat de mult as repeta lectia tot nu o retin?

Voi cum invatati?

Răspuns Apreciat de Editori
| AC4S4 a răspuns:

Invata prin a intelege.
Iti dau niste exemple:
Sa zicem ca ai de invatat tarile Europei. Varianta ineficienta ar fi sa inveti in ordine alfabetica tarile, varianta eficienta ar fi sa ai in gand harta Europei si sa stii tarile de la Vest la Est.

La matematica trebuie sa inveti ceva formule de baza, in rest incearca sa deduci totul.
La biologie tot asa, trebuie sa ai habar ce inveti, nu doar sa inveti pe de rost un text.

Eu prefer invatatul logic, intelegi si apoi exprimi cu cuvintele tale (fara sa te departezi de adevar).

E foarte important sa intelegi ce citesti. Cand citesti, nu te concentra pe a memora cuvintele, ci pe a intelege ce citesti.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inveti prea mult si repeti de prea putine ori, nu esti concentrat

| sierra1 a răspuns:

Nu te mai chinui - angajează-te undeva

| SG1995 a răspuns:

Nu fii idiot nimeni nu te pune sa inveti mecanic ca nu e poezie.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Invatam mecanic, cuvant cu cuvant