| Junior93 a întrebat:

Cum sa fac sa nu mai invat mecanic o lectie? Incerc mereu sa imi schimb stilul de a invata dar nu pot. Ce ar trebui sa fac sa retin si sa inleg mai bine lectia respectiva?

Răspuns Câştigător
| fluturas20 a răspuns:

Pentru inceput selectezi ce este mai important din lectie dupa care incerci sa inveti logic deoarece aceasta descurajeaza orice incercare de memorare fara intelegere a unui set de cunostinte. Pentru fiecare element trebuie sa existe cate o asociere si atribuire pentru ca in acest fel uitarea intervine mult mai greu. Fiecare informatie este in stransa legatura cu alta, deci totul trebuie privit ca un ansamblu unitar.
Sper ca am fost de ajutor! Bafta!

1 răspuns:
| fluturas a răspuns:

Incearca sa intelegi lectia si sa nu inveti cuvant cu cuvant din caiet, citeste lectia de cate ori crezi ca este nevoie, apoi inchide caietul si o spui in gand, asa cum ai retinut-o
acum ca sa poti invata trebuie sa iti si placa tongue ca eu de exemplu pot invata la orice materie dar la istorie ma cam chinui I don't want to see si ca sa intelegi mai bine citeste lectia si din caret, nu doar din caietwinking