| Cleopatra20000000 a întrebat:

Ce sa fac.
Invat dar la teste nu stiu nimic.
ce sa fac?
nu pot sa retin chesti

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Concentreaza-te asupra ideilor principale și încearcă le retii. Ideea e sa nu tocești, adică să încerci să memoreze ca pe o poezie și să nu gândești ce înveți. Imagineaza-ti ceea ce înveți și îți va fi mai usor sa retii. Dar repetiția este necesară. Nu uita ca învățătura îl face pe om înțelept, deci merita sa depui eforturi în a învăța.

| FaraNumePls a răspuns:

Mie mi se întâmplă ca in clasa sa știu iar acasă la teme sa nu pot rezolva nimic. Mai reușesc cat de cat atunci când mă pun in pat cu mormanul de culegeri lângă mine și stau câte o ora, doua făcând exerciții. Secretul cred că este repetiția, exersarea. Cu cat faci mai multe exerciții cu atât vei înțelege mai bine. Eu de exemplu, la mate eram expert la un capitol iar când a trebuit să dăm test nu mai m-am sufocat atât pe exersat pentru că știam deja sa fac exercițiile iar la test am făcut niște greșeli patetice. Am luat 6 când puteam lua 8-9.

| Samariteanul a răspuns:

Atunci cand inveti trebuie sa te concestrezi macar 30 de min, nu 5 minute...si trebuie sa inveti logic, nu sa tocesti.