| MadRaven a întrebat:

Joi am olimpiada la biologie si trebuie sa invat toata materia din clasa a5a pana in clasa a7a.(eu sunt a7abig grin)
Problema e ca nu stiu cum sa retin asa de multe intr-un timp asa de scurt, unde mai pui ca mai am si teste de dat si proiecte de facut.
Vreun sfat despre cum as putea sa retin repede si mult?
Si nu stiu ce sa fac cu emotiile.De multe ori mi s-a intamplat sa invat foarte mult pentru un test sau concurs, dar sa uit totul din cauza emotiilor. Vreun sfat despre cum sa scap de ele?
Multumesc anticipat si funda:*

Răspuns Câştigător
| Aimy a răspuns:

Buna,cand ai olimpiada(pe ce data) si la ce faza te duci? Fara suparare, dar can ai postat intrebarea ai discutat mai intai cu profesoara ta? Nu trebuie sa inveti toata materia din clasa a 5-a, a 6-a, si nici toata materia din clasa a 7-a.Trebuie doar sa invati ce ti-a predat profesoara in caiet pana in momentul asta(tot!) si in carte lectiile care sunt si in caiet(tot!) si cand ma refer la tot asta nu insemna si testele sau intrebarile de acolo, doar lectiile;). Vrei sa stii de ce spun asta? Pai coincidenta:suntem amandoua intr-a 7-a. Uite aici daca nu ma crezi: http://www.olimpiade.ro/......II-a_0.pdf si baremul de corectare http://www.olimpiade.ro/......rmatii.php lista continua.

| MadRaven explică (pentru Aimy):

Da, in ziua olimpiadei profesoara sia cerut scuze pentru ca ma informat gresit.
Am luat 85 din 100 pana la urma.Tu, cum te-ai descurcat?

| Aimy a răspuns (pentru MadRaven):

Eu nu am fost inca, la ce faza te-ai dus? Pe scoala? Bravooo pentru punctaj.Si te duci si la judeteana?happy

| MadRaven explică (pentru Aimy):

Pai am luat 85 din 100 la faza locala.
La judeteana nu ma duc, trebuie sa trec de 90.
Problema la mine a fost ca, miercuri am avut-o pe cea la mate, deci am ajuns la 6 acasa.
Joi am avut olimpiada de bio, iar imediat, vineri, era cea de romana.
Si avand in vedere ca mie profa mi-a zis ca dam din 5, 6 si 7, nu mam putut pregati chiar asa de bine.
Iti urez bafta, si daca esti si tu la faza locala, iti dau un sfat:invata foarte bine urechea, pielea, si bolile ochiului

| Aimy a răspuns (pentru MadRaven):

Mersi mult de tot pentru sfat happy.La noi la scoala nu mai dai faza locala, iti da profesorul un test din tot ce ai facut pana acum si daca iei punctajul pe care il vrea el, mergi direct la judeteana.happy.Ai avut probleme la sfarsitul subiectului? Cred ca la fiecare olimpiada dau cateva probleme de calcul la sfarsit.Tu ai avut, si daca da cum ti s-au parut? App:ti s-au parut grele subiectele?

| MadRaven explică (pentru Aimy):

Grele nu mi sau parut, doar ca eu eram deja obosita dupa olimpiada de mate si nu am mai putut recapitula mare lucru.
La mine se da locala deadevaratelea, din toata scoala doar 3 am participat/
Trebuia sa iei 100 din 100 ca sa te califici.
Tu ai dato?

| Aimy a răspuns (pentru MadRaven):

Eu n-am dat-o inca.sadSi la sfarsitul subiectului iti da probleme cu calcul? Daca da sunt grele?happy

| MadRaven explică (pentru Aimy):

Probleme cu calcul nu sau dat de data asta.
Trebuie sa stii desenele sistemului nervos si urechea, ohiul, pielea plus corectarea bolilor lor.

| Aimy a răspuns (pentru MadRaven):

Mersi mult de tot. Sper ca, daca nu te-ai calificat la biologie, sa o faci la matematica.Succes!happy

| MadRaven explică (pentru Aimy):

Ms, dar mam calfiicat la romana, marti o sa vad ce minuni am mai facut si la engleza

| Aimy a răspuns (pentru MadRaven):

De curiozitate:la cate olimpiade ai mers?

| Alexandruta7632 a răspuns (pentru MadRaven):

Fara suparare, dar cum te-ai calificat la olimpiada de romana daca tu nu stii sa scrii? Chiar asa rau au ajuns olimpiadele astea?

| MadRaven explică (pentru Alexandruta7632):

Fără supărare, dar ştiu să scriu big grin Şi ştiam şi atunci. Având în vedere că nu mi-ai văzut lucrările de la olimpiadă, nu poţi să spui "asa de rau au ajuns olipiadele astea?".
Ok, ia-te de ortogramele pe care le-am scris eu greşit acum un an, dar, atât timp cât nu ai nici cea mai mică idee cum scriu eu pe o foaie albă, nu te lua de ceea ce nu cunoşti.

| Alexandruta7632 a răspuns (pentru MadRaven):

Scuze, am zis doar de ce era evident:"Ms, dar mam "... Nu stiu cum scrii pe o foaie alba, dar asa este prezentata imaginea ta aici, de-aia n-ar trebui sa te iei de mine, ci de cum ai scris tu acum un an. Am facut o afirmatie destul de argumentata, zic eu.

| MadRaven explică (pentru Alexandruta7632):

De ce te-ai lua de cum a scris un om acum un an? Eventual, puteai să zici ceva de bine: că acum scriu mult mai corect.

27 răspunsuri:
| dydy21 a răspuns:

Sfaturi despre cum sa inveti ti s-au dat destule. Eu spun sa iti suni profesoara si sa ii spui ca e neinformata. Daca esti clasa a 7-a si te duci la olimpiada iti trebuie doar materia de clasa a 7-a. Anatomia umana daca imi aduc bine aminte. Si ai destul timp. Asa am patit si eu intr-a 7-a si am invatat materia pentru olimpiada in 3 zile si trei nopti (recunosc ca nu am dormit prea mult). Dar am invatat doar materia de a 7-a. Nu iti trebuie materia din anii trecuti!

| BinLaden a răspuns:

Scrie tot ce stii pe foaie de mai multe ori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poti sa inveti fara nici o problema! Invata fara sa te gandesti ca ai mult de invatat! Cu emotiile....nu stiu pentru ca eu nu am asa cea deoarece stiu ca cat fac atata pot!

| BluishAngel a răspuns:

Buna happy Nu te alarma, este destul timp.Ia totul incetul cu incetul si memoreaza esentialul logic, nu toci.Eu una nu ma pricep la bio si nu inteleg, dar daca ai ales sa mergi la aceasta olimpiada inseamna ca te descurci iar asta iti va face lucrurile mai usoare.Stiu ca ai multe de facut, si eu am extrem de multe, sunt in clasa a noua la mate-info engleza si se cer destule, dar asta nu ma opreste sa nu merg la olimpiada.Si eu am multe emotii cand merg la vreun concurs dar imi trece cand vad subiectele, ma linistesc.Nu te gandi ca nu stii, propune-ti "Fac ce stiu, va fi bine! Ma duc sa imi evaluez nivelul". Stiu ca sunt mari emotii, toti le simtim dar trebuie sa le stapanim.Mult succes! happy :*

| feraryyy78 a răspuns:

Vei retine citind de mai multe ori ce ai de pregatit. Trebuie sa citesti tot textul de mai multe ori, nu sa te tot opresti si sa incerci sa retii fiecare paragraf, iar apoi incerci sa-ti aduci aminte ceea ce ai citit, dar trebuie sa ai rabdare. Emotiile pot fi invinse ocupandu-ti timpul din inainte de a incepe proba cu ceva care iti place, de exemplu sa asculti muzica sau sa te joci pe telefon. Nu trebuie sa stai mereu cu gandul doar la subiect, pentru ca te panichezi ca va fi greu, iar daca faci asta vei uita. Succes!

| Aniquel a răspuns:

Renunta la olimpiada.

| AdiMrr a răspuns:

Important era sa inveti fiecare lectie care ti se dadea la momentul acela. Acum doar le repetai. Incearca sa le inveti logic nu mecanic mai ales ca la biologie sunt din astea cu celule..si au si desene.

| cryystyy a răspuns:

Mai intai ar fi trebuit sa inveti toate aceste informatii pe rand lectie cu lectie cum se face
sau iei lecitina sau ceva pentru tinere de memorie si cu emotiile nu stiu ce sa faci
eu nule am la olimpiada ca am mai fort la olimpiada si eram curioasa sa vad subiectele

| AllexutzaMeOriginalOfficial a răspuns:

Scrie informatiile de baza pe niste foi si repeta-le intruna! Nu te apuca sa scrii romane pentru ca nu o sa retii nimic.Gandeste-te la ceva frumos ca sa scapi de emotii si ai incredere in tine! Bafta![Funda?]

| Chirii a răspuns:

A fost foarte greu la olimpiada[am fost si eu acum un an]
NU trebuie sa ai emotii nu iti ia nimeni capu` doar sa inveti cat poti si crede-ma ramai cu ceva si e un plus pentru tine daca vrei sa dai la medicina...Bafta!

| MadRaven explică (pentru Chirii):

Si tu ai avut de invatat din clasele 5, 6 si 7 sau doar 7?

| anonimavorbeste99 a răspuns:

Salut.
Si eu merg la biologie la olimpiada si iti dau niste sfaturi:
1.Invata fiecare lectie pe rand (cete o lectie sau doua pe zi - cele din clasa a7-a)
2.Pe cele din a 5-a si a 6-a doar citestele deoarece daca le-ai invatat in a 5-a si a6-a ti le vei aminti.
3.In legatura cu emotiile nu trebuie sa iti faci griji deoarece este munca ta si nimeni nu te va certa daca nu vei face totul corect.( A fost decizia ta sa mergi la olimpiada si este treaba ta cat de mult ai invatat). Daca chestia cu emotiile nu trece incearca sa mesteci guma ( am auzit ca guma calmeaza oamenii stresat)- eu asa fac de cate ori ma asculta la Mate si functioneaza.
Sper ca am fost de ajutor.
Succes :*

| Lavy_Lavynutza_1996 a răspuns:

Poti sa inveti numai esentialul. Daca iti amintesti testele din clasa a 5 6 7 ii bun. Sa Zic ca trebuie sa stii din clasa a 5 cum se alcatuiesc plantele din ce is facute si sa dai niste exemple de flori plante. La animale la fel sa inveti membrele din ce se alcatuiesc intestinul gros una alta despre inima pe ce parte sangele circula pe ce parte nu. Sper sa castigi si sa stii macar pentru tine nu trebuie locu 1 dar macar sa stii ca ai participat si ai luat o nota buna. Bafta