| RAY a întrebat:

Ce sa faci cand un prieten isi cere informați despre alt prieten? amandoi fiind buni prieteni cu tine? esti barfitor daca i dai informati despre acel prieten? lipsit de caracter, incredere?

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Îmi place foarte mult ideea de intimitate. De timp şi conversații 1 la 1. Simt că discuțiile devin mai constructive şi profunde. Nu obișnuiesc să vorbesc despre alții. În primul rând pentru că eu dezvălui foarte puține apropiaților despre viața mea. Şi fiind foarte empatic presupun că şi alții s-ar simți aiurea să le fie aflată viața dacă nu vor să o împărtășească. Am mai dat informații despre un prieten altuia. Dar nimic prea intim. Şi doar știind foarte bine ca m-a întrebat asta doar pentru a-l putea înțelege mai bine pentru a se apropia mai mult. Vorbesc de un triunghi în care fiecare se cunoaște cu fiecare de minim 8 ani şi am luat recent pulsul ambilor ca să nu fac vreo gafă. Altfel fiecare relație e separată. Nu îmi place să le amestec. Aș mai da informații dacă ce îmi spune cineva dacă îl privește și pe un altul în foarte mare măsură, cu consecințe considerabile. Aș renunța cu ușurință la prietenia persoanei care din dezvăluirile pe care mi le-a făcut am înțeles că e iresponsabilă, ipocrită și limitată în anumite privințe pentru a putea avertiza cealaltă persoană. Mai important decât orice relație pe care o am este faptul că știu că nu contribui cu nimic la vătămarea altei persoane. Ori ca să păstrez un secret nu e un motiv suficient de bun pentru a-mi mânji mâinile.

| Drimmero a răspuns:

Depinde ce informatii... daca il barfesti, nu esti decat un tradator.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Daca x isi cere mesajul lui y si i oferi ce esti?

| Freya1 a răspuns:

Depinde in ce consta. Daca sunt detalii pe care tie ti le-a spus cu incredere acea persoana si tu le dazvalui este barfa si prost gust.
Daca spui e de treaba e ok sau nu cred ca te poti intelege tu cu el/ea cred ca este suficient lasa detalile sa le afle singur.

| RAY explică (pentru Freya1):

Am observat, find la un curs aveam colege alea se barfeau intre ele cand una iesea afara, de asta am si pus intrebarea

| Freya1 a răspuns:

"Daaa fetele uneori e rele" laughing

| RAY explică (pentru Freya1):

Am avut amici care imi cereau detalii despre clientele mele prostavani

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu se face sa dai detalii

| RAY explică (pentru Freya1):

Logic ca nu, ar fi aiurea, tu prietene real ai?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da am si eu una laughing

| PersonajFictiv a răspuns:

E o lipsa de maturitatea din partea lui sa te puna in o situatie ca asta si in acelasi timp un act de lasitate.
Sau doar sunt chestii mici de care vrea sa stie si daca il intreaba risca sa se inteleaga alte chestii si din motivul asta te intreaba pe tine. - aici e un caz in caare amandoi au 15 ani si nu pot sa discute si ajung sa se certe, etc.
Trebuie sa fie responsabil, sa se duca la acel prieten si sa de-a cartile pe fata : m-a suparat aia la tine, ma intreb de ce ai facut asta, de ce ai zis aia, bla bla bla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urasc cand se intampla chestia asta.Da,evident, esti barfitor plus ca daca faci asa ceva e imposibil sa mai aiba cineva incredere in tine. Daca iti cere detalii, informatii mai personale, nu ai de ce sa i le spui, n-are decat sa afle singur.

| FoxyM a răspuns:

Hey,eu ce vorbesc cu fiecare ramane secret si întipărit în subconștientul meu.Nu as putea face acel cuvânt numit «barfa» pe nimic. Daca tin la prietenii mei, vorbesc cu fiecare altceva nu despre unul la altul.

| RAY explică (pentru FoxyM):

Ma bucur de asta, rar asa gandire, ma am niste iubite de 5 stele, miha e preoteasa ea ma va insura cu tine

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

laughing hai cu nunta aia!

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Numai stiu cu care, dar preoteasa am gasit

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

laughing