| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu are trebui sa aibă un tânăr/tânără la început de drum ca să se poată descurca fără a face foamea și sa ducă un trai cât de cât modest? Asta incluzând chirie camera de camin/garsoniera (nu apartament ca e mai scump) utilități (apa gaz, căldură, curent, cablu, telefon etc) mâncare(macar acolo cât de cat) nu numai supe la plic laughing și alte cheltuieli mai ales pentru fete, lucruri de igiena etc etc. Ar ajunge 2000lei? Sau ar trebui mai mult? Pt orasul Iași. Sa nu mai zic ca să mai pui și deoparte acolo 200-300lei, da macar sa te descurci pana la sfârșitul de luna? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Momentan a răspuns:

Îți ajunge dacă gătești, cât să nu mori de foame. Cumpăr doar de la market-uri des și puțin ca să nu arunc. Toate pentru igienă da(sau aproape), cosmetice nu cred. Iar haine dacă ai deja e bine. Nu merg cu taxiul niciodată, iar cu autobuzul din când în când adică doar dacă e neapărat nevoie. Prefer să fie mai rece, deci nici de căldură, nici de apă caldă nu fac abuz. Iar la curent oricum fac consumație, dar nu prea aprind becurile. Și la apă economisesc cât se poate, nimic absurd.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tanarul respectiv vrea multi bani, atunci este obligatia lui/ei sa puna mana serios pe carte si sa invete pe rupte, fiindca numai asa are sanse la salarii mari!
Asadar invatatul ala este cheia succesului, fiindca cu medii forrte mari intra la BUGET si poate termina o facultate studiind si locuind pe gratis.
Dupa facultate, daca are medii foarte mari are sanse sa-si gasesca usor o munca bine platita in industria in care a facut facultatea.

Un puturos care trage mata de coada la scoala si nu invata in timpul liceului decat pentru note mediocre, nu va ajunge sa faca mare lucru in viata, fiindca asta este DECIZIA LUI si nu-i nimeni obligat sa-l plateasca pe el mai mult.
Nu-i ajung banii de la salariu?
Isi mai ia un job de weekend si asa ajunge sa castige aproape dublu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum 2000 supraviețuiești nu trăiești decent. Dar și decenta asta e subiectivă de la individ la individ

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce o să ai familie și copii de întreținut, asta dacă și când o să ai, o să vezi cum e cu datul cu părerea despre salarul decent. Leafa, salarul, nu este de gumă, nu se întinde. Ce este important este să te înveți să te descurci cu ce ai, nu să visezi la cai verzi pe pereți.

| Catrice a răspuns:

Deja când ai zis de cheltuieli pentru fete, e clar ca ai nevoie de minim 4000 leihee hee

| haileewatson a răspuns:

Nu este suficient 2000 lei

| anonimuIl a răspuns:

Pentru București 700 de euro pe lună pentru stat cu chirie.

| nukeyly a răspuns:

Ar ajunge 2000lei? x3 x4 x5 depinde unde ce prinzi, daca te angajezi pe salar minim esti zdrobita din start.
Da na, daca poti manca un bob de orez pe luna, incepi sa te descurci cu 4000, te mai dematerializezi in timpul liber sa nu consumi utilitati si tot asa.
Nu uita ca intai dai cu capu de multi pereti pana prinzi mersul apoi o sa-ti faci singura un necesar de viata, da vezi cu ce te legi la cap ca oameniii sunt cum sunt.
Pas final faci rata la banca pe 30 de ani pentru nimic si esti in trend cu turma si sistemul bolnav.

| StripperRaoul a răspuns:

Pfff greu de rasp. 2 mi nu ti ajung clar

| Alex5363666 a răspuns:

In Oltenia salariu minim este prezent la 80% din populație.Contează și regiunea

| stefan2006stf a răspuns:

E mai ok daca ai merge in alta tara acolo macar salalariul minim e 1000 euro cum ar fi norvegia salariul mediu nici nu se compara cu al nostru nu prea ai cum sa te intreti in tara noastra mai ales la inceput de drum fara a face foametea alege alta tara!