| Park1Suin a întrebat:

Ce se afla in Cutia Pandorei? Sau,ma rog, ce a fost acolo? Cutia e pierduta?

5 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Googlăleşte!

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Îţi e lene să faci un rezumat la întrebarea ta (unul concis, de doar câteva cuvinte, să zicem, "Cutia Pandorei") şi să-l muţi pe Google?

| comsacodrut a răspuns:

Tot raul din lume

| daniellle a răspuns:

"Pandora a fost prima femeie din lume, după mitologia greacă modelată de Hefaistos, însufleţită de Athena şi înzestrată de alţi zei cu toate darurile (de unde şi numele ei de pan «tot» şi doron «dar». lupiter, furios pe Prometeu că a furat focul din cer, â vrut să se răzbune.

I-a trimis-o ca nevastă cu o cutie care conţinea toate relele şi care avea să intre în istorie şi literatură sub numele de cutia Pandorei.

Prometeu, bănuind că lupiter îi întinde o capcană, a refuzat. în schimb, fratele său, Epimeteu, s-a lăsat ademenit; şi când Pandora a deschis cutia, s-au revărsat toate relele din lume: boli, necazuri, ură, suferinţă etc.

Când a închis-o la loc - povesteşte Hesiod - era prea târziu. Nu mai rămăsese pe fundul cutiei decât speranţa! A rămas însă altceva: expresia cutia Pandorei, la care se fac frecvente aluzii, spre a desemna o sursă de nenorociri mascată de aparenţe atrăgătoare."
Sursa: http://articole.famouswhy.ro/ce_inseamna_cutia_pandorei/